Szybka terapia onkologiczna – na czym polega i kto może skorzystać z Pakietu Onkologicznego? Czym jest DiLO?
Justyna Piekara

Szybka terapia onkologiczna – na czym polega i kto może skorzystać z Pakietu Onkologicznego? Czym jest DiLO?

Od stycznia 2015 roku osoby, u których podejrzewa się chorobę nowotworową lub u których zdiagnozowano złośliwą postać raka, mogą korzystać z Pakietu Onkologicznego. Natychmiast po otrzymaniu „zielonej karty” zostają skierowane na ścieżkę szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Czym jest karta DiLO?

Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO lub tzw. zielona karta) pełni rolę priorytetowego skierowania i ma na celu usystematyzowanie procesu diagnostyczno–terapeutycznego.

To dokument, w którym lekarze zapisują informacje o przebiegu całego procesu leczenia, ma on unikalny numer i jest własnością pacjenta. Jest ważny, gdy zawiera pieczęć i podpis lekarza, który ją wystawia oraz pieczęć placówki medycznej, w której pacjent rozpoczął terapię. Lista miejsc realizujących Pakiet Onkologiczny znajduje się na stronach oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Karta DiLO może zostać ponownie wydana pacjentowi w przypadku nawrotu choroby wymagającego ponownego leczenia lub ustalenia rozpoznania drugiego nowotworu. Jeśli w wyniku badań diagnostycznych nowotwór jest wykluczony, karta DiLO jest zamykana lub pacjent pozostawia ją w placówce, w której zakończył proces leczenia onkologicznego. Karta wraz z kopią dokumentacji medycznej jest przekazywana lekarzowi POZ, wskazanemu przez świadczeniobiorcę w deklaracji wyboru.

Nowotwory w Polsce. Co mówią statystyki?

Ze statystyk Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w styczniu 2021 roku w Polsce wydano 20 302 karty DiLO, czyli o 3 tysiące mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Może to oznaczać, że z powodu pandemii COVID-19 i utrudnionego dostępu do służby zdrowia, wielu pacjentów nie zostało zdiagnozowanych. Wszystko wskazuje na to, że nastąpi wzrost liczby pacjentów z zaawansowanymi nowotworami.

W Polsce zauważalny jest ogólny wzrost zachorowań na nowotwory. Przyczyny takiego stanu rzeczy upatruje się w starzeniu się społeczeństwa, ale też negatywnych czynnikach związanych ze stylem życia. Według prognoz wieloletniego programu Narodowej Strategii Onkologicznej (tzw. cancer plan) w ciągu najbliższych 5 lat liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć o 15%, a za 10 lat może sięgnąć 28%.

Dowiedz się więcej, jak pandemia koronawirusa zmieniła dostępność opieki onkologicznej.

Jakie są etapy Szybkiej Ścieżki Onkologicznej (SSO)?

  1. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi dokładny wywiad i zleci wstępne badania diagnostyczne.
  2. Wystawienie Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO). Kartę DiLo może wystawić instytucja posiadająca kontrakt z NFZ – lekarz podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarz udzielający ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych w szpitalu lub przychodni. Dokumentu nie może wystawić lekarz w prywatnym gabinecie.
  3. Wizyta u lekarza onkologa. Na konsultację z lekarzem onkologiem można umówić się bez skierowania. Termin pierwszej konsultacji powinien zostać wyznaczony w ciągu 14 dni od daty pierwszego zgłoszenia się z kartą DiLO w rejestracji.
  4. Konsylium lekarskie. To spotkanie zespołu terapeutycznego, które odbywa się najpóźniej 7 tygodni od daty pierwszego zgłoszenia się pacjenta z kartą DiLO w rejestracji poradni onkologicznej. Jest to spotkanie, na którym analizuje się wyniki badań, ustala plan leczenia i wyznaczany tzw. koordynatora terapii, który będzie prowadził pacjenta. Koordynator nie musi być lekarzem, ale jest uczestnikiem konsylium i zapewnia wsparcie informacyjne, administracyjne i organizacyjne, w tym pomoc w komunikacji między pacjentem a zespołem terapeutycznym w trakcie trwania leczenia.
  5. Rozpoczęcie leczenia onkologicznego. Na wizycie koordynator omawia dokładny plan i harmonogram leczenia. Pacjent może przedyskutować dostępne opcje terapii z lekarzem (radioterapia, chemioterapia, zastosowanie podejścia chirurgicznego).
  6. Monitorowanie stanu pacjenta po zakończeniu terapii onkologicznej. Pacjent po zakończeniu leczenia kierowany jest do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który staje się ponownie lekarzem prowadzącym.

Trzy etapy diagnostyki w ramach Pakietu Onkologicznego

  1. Diagnostyka podstawowa jest związana z wysunięciem podejrzenia nowotworu. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zleca badania znajdujące się w jego koszyku świadczeń gwarantowanych. Na podstawie uzyskanych wyników podejmuje dalsze decyzje.
  2. Diagnostyka wstępna ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu. Ten etap nie powinien przekroczyć 28 dni. Na badania kieruje lekarz specjalista.
  3. Diagnostyka pogłębiona ma na celu określenie rodzaju nowotworu i ocenę stopnia jego zaawansowania, liczbę i miejsca ewentualnych przerzutów. Ten etap nie powinien przekroczyć 21 dni. Na badania kieruje lekarz specjalista.

Dlaczego pacjenci ze stwierdzonymi, złośliwymi nowotworami skóry nie są obejmowani Pakietem Onkologicznym?

Nie wszystkie przypadki nowotworów złośliwych można leczyć w ramach Pakietu Onkologicznego – raki skóry inne niż czerniak nie są objęte programem. Wprowadzając projekt w życie w 2015 roku, Ministerstwo Zdrowia argumentowało taką decyzję powolnym wzrostem zmian nowotworowych, faktem, że stosunkowo rzadko powodują zagrożenie życia oraz możliwością podjęcia leczenia, które daje skuteczne rezultaty.

  1. Pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej, czyli pakiet onkologiczny, „pacjent.gov.pl” [online], https://pacjent.gov.pl/system-opieki-zdrowotnej/pakiet-onkologiczny, [dostęp:] 27.05.2021.
  2. Pakiet onkologiczny, „nfz.gov.pl” [online], https://www.nfz.gov.pl/dla-swiadczeniodawcy/pakiet-onkologiczny, [dostęp:] 27.05.2021.
  3. Poradnik dla pacjenta onkologicznego, [online], https://wszechnica.roche.pl/content/dam/hcpportals/poland2/documents/poradniki/pacjenci/onkologia/Poradnik%20dla%20pacjenta%20onkologicznego.pdf, [dostęp:] 27.05.2021.
  4. Pakiet onkologiczny, [online] www.nfz-warszawa.pl/gfx/nfz-warszawa/userfiles/_public/dla_swiadczeniodawcy/zalaczniki/prezentacja_dilo_poz_aos_02_2015_ii_.pdf, [dostęp:] 27.05.2021.
  5. A.    Kordas, Nowotwory skóry wyłączone z szybkiej ścieżki onkologicznej – stanowisko prof. Joanny Maj – konsultanta krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii, „termedia.pl” [online], https://www.termedia.pl/dermatologia/Nowotwory-skory-wylaczone-z-szybkiej-sciezki-onkologicznej-stanowisko-prof-Joanny-Maj-konsultanta-krajowego-w-dziedzinie-dermatologii-i-wenerologii,15903.html, [dostęp:] 27.05.2021.
  6. Narodowa Strategia Onkologiczna – Planuję Długie Życie, „planujedlugiezycie.pl” [online] , https://planujedlugiezycie.pl/index.php/aktualnosci/narodowa-strategia-onkologiczna/, [dostęp:] 27.05.2021

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl