Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?
Anna Lipka

Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  1. Najczęstsze przyczyny infekcji intymnych
  2. Objawy infekcji intymnych
  3. Jak odróżnić infekcję intymną od choroby wenerycznej?
  4. Konsekwencje nieleczonej infekcji intymnej
  5. Jak leczyć infekcje intymne? Jak złagodzić świąd i pieczenie oraz wyleczyć upławy z pochwy? Maści, globulki, tabletki
  6. Czy istnieją domowe sposoby na skuteczne pozbycie się infekcji intymnej?
  7. Jaką dietę stosować, żeby unikać infekcji intymnych? Suplementy, probiotyki, witaminy i minerały

Uporczywe swędzenie, pieczenie i ból okolic intymnych to wciąż wstydliwy problem, którego nie należy bagatelizować. Przyczyną jest najprawdopodobniej infekcja intymna, która może doprowadzić nawet do niepłodności, jeśli nie jest odpowiednio leczona.

Najczęstsze przyczyny infekcji intymnych

Choć przyczyną dolegliwości intymnych może być szereg różnych patogenów, w 90% przypadków za infekcje odpowiedzialne są bakterie lub grzyby. Do stanu chorobowego dochodzi wówczas, gdy zostaje zaburzona naturalna równowaga mikroflory pochwy. Czynnikami sprzyjającymi takiej sytuacji są zaburzenia hormonalne, menopauza, ciąża, cukrzyca, antybiotykoterapia, stres oraz nieprawidłowe nawyki związane z higieną intymną.

Objawy infekcji intymnych

Do najczęstszych objawów infekcji intymnych należą nieprawidłowo wyglądające przykre upławy – mogą być żółtawe, szarawe, zielonkawe, kremowe lub podbarwione krwią, ale także przezroczyste, niemniej bardzo obfite i wodniste. Części z nich może towarzyszyć ból i pieczenie, ale nie jest to warunek konieczny, ponieważ wiele chorób przebiega bezobjawowo. Zaniepokoić powinny przede wszystkim ból podbrzusza (również podczas stosunku lub oddawania moczu), zmiany skórne w okolicy narządów płciowych, a nawet powiększone węzły chłonne.

Jak odróżnić infekcję intymną od choroby wenerycznej?

Niektóre choroby weneryczne w swoim przebiegu są bardzo podobne do infekcji intymnych niezwiązanych ze współżyciem. W obu przypadkach może pojawić się ból, pieczenie i nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Tylko lekarz ginekolog może dokonać diagnozy na podstawie badania ginekologicznego oraz mikrobiologicznego. Warto dodać, że w aptekach dostępne są komercyjne testy diagnostyczne na obecność chlamydii, kiły, a nawet HIV. Ich wynik najlepiej jest jednak skonsultować z lekarzem. Uwagę pacjentki (lub w przypadku chorób wenerycznych – także pacjentów) powinny przykuć jednak powikłania będące następstwem rozwoju choroby wenerycznej, występujące w postaci m.in. zaburzeń układu nerwowego, pracy serca lub zmian dermatologicznych na skórze.

Świąd pochwy w ciąży

W ciąży ze względu na zmiany hormonalne podwyższa się pH pochwy, co zwiększa podatność na infekcje intymne. W przypadku swędzenia należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który prowadzi ciążę. Można też samodzielnie zmierzyć pH pochwy za pomocą specjalnych pasków – pH większe niż 4,5 sugeruje infekcję. W ciąży najczęściej zdarza się grzybica pochwy, której głównym objawem jest świąd i białe, serowate upławy. Z kolei w przypadku infekcji bakteryjnej upławy mają kolor szary lub żółtozielony.

Świąd pochwy przed menopauzą

W okresie około- i pomenopauzalnym stwierdza się fizjologiczny spadek estrogenów. Jednym z efektów takiego stanu są zmiany atroficzne nabłonka pochwy. Oznacza to, że śluzówka pochwy staje się mniej nawilżona niż wcześniej, co powoduje dyskomfort przy współżyciu oraz nieprzyjemny świąd. Pomocna może okazać się hormonalna terapia zastępcza (HTZ) albo miejscowe preparaty z estrogenami, które łagodzą objawy.

Konsekwencje nieleczonej infekcji intymnej

Nieleczona infekcja intymna, w zależności od patogenu, może mieć poważne i nieodwracalne konsekwencje. Należy być świadomym, że nieleczony stan zapalny – szczególnie jeśli chodzi o infekcje bakteryjne – może rozszerzyć się na cewkę moczową, szyjkę macicy, a w ostateczności na jajowody, powodując zrosty i w konsekwencji niepłodność. Nieleczona infekcja może też być przyczyną ropni miednicy mniejszej, których leczenie zachowawcze za pomocą antybiotykoterapii często daje mierne efekty. Konieczna jest wówczas interwencja chirurgiczna.

Jak leczyć infekcje intymne? Jak złagodzić świąd i pieczenie oraz wyleczyć upławy z pochwy? Maści, globulki, tabletki

Podstawą skutecznie wyleczonej infekcji intymnej jest prawidłowo postawiona diagnoza, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa. W przypadkach nieoczywistych lub trudno leczących lekarz może zadecydować o pobraniu wymazu z pochwy. W przypadku infekcji grzybiczych stosuje się leczenie miejscowe, wykorzystując preparat z grupy azoli (np. klotrimazol) w postaci maści lub globulek dopochwowych. Istnieje też alternatywa w postaci leczenia systemowego i jest to wówczas pojedyncza, doustna dawka flukonazolu.

GLOBULKI NA INFEKCJE INTYMNE

TESTY NA INFEKCJE INTYMNE POCHWY

LEKI NA SUCHOŚĆ POCHWY

Leki na grzybicę pochwy bez recepty, które bez problemu są dostępne w aptece, to produkty zawierające w swoim składzie wspomnianą substancję czynną, np. klotrimazol, który pomaga złagodzić pieczenie, lub globulki dopochwowe z fentikonazolem, stosowane w dwóch wariantach – kuracji jednodniowej lub trzydniowej. Globulki należy po uprzednim umyciu rąk aplikować dopochwowo na noc.

Infekcje bakteryjne leczy się dwutorowo – antybiotykoterapią i probiotykami, które odbudowują prawidłową mikroflorę bakteryjną pochwy. Antybiotyk może zostać dostarczony w postaci globulki, maści lub doustnej tabletki – wszystkie te środki dostępne są jednak tylko na receptę, dlatego w przypadku podejrzanych dolegliwości kluczowa jest wizyta u ginekologa.

Czy istnieją domowe sposoby na skuteczne pozbycie się infekcji intymnej?

Mimo że niemal na każdym forum internetowym, na którym znajdują się wątki związane ze zdrowiem intymnym, można odnaleźć takie zapytanie, należy być świadomym, iż nie istnieją skuteczne domowe sposoby na pozbycie się infekcji intymnej. Dostępne są jednak metody, które pomogą złagodzić nieco uporczywe objawy. Popularne są roztwory z ziołowymi wyciągami z aloesu, szałwii, pokrzywy czy nagietka lekarskiego. Duże znaczenie ma też wygodna i przewiewna bielizna, a także poprawna higiena. Najlepiej sięgać po delikatne płyny i emulsje do mycia okolic intymnych.

Jaką dietę stosować, żeby unikać infekcji intymnych? Suplementy, probiotyki, witaminy i minerały

Nie istnieją żadne dowody naukowe, które potwierdzają, że konkretne produkty spożywcze bezpośrednio przeciwdziałają rozwojowi infekcji intymnych. Wiadomo jednak, które sprzyjają rozwojowi szkodliwych patogenów i te produkty należy spróbować ograniczyć lub całkowicie wyeliminować ze swojej diety. W przypadku grzybicy należy ograniczyć spożycie cukrów prostych, mąki i ryżu.

Warto także wprowadzić do swojej diety naturalne probiotyki, tj. jogurty, kefiry, ogórki kiszone, a nawet kimchi lub kombuchę. W aptece dostępne są z kolei probiotyki ginekologiczne. Są to preparaty zawierające specjalnie wyselekcjonowane żywe kultury bakterii, które pomagają odbudować florę bakteryjną pochwy. Probiotyki dostępne są w dwóch postaciach – dopochwowej oraz doustnej.

W zachowaniu prawidłowej mikroflory pomagają również produkty spożywcze promujące wzrost dobroczynnych bakterii. Są to: czosnek, por, cebula, banany, szparagi, soja oraz zboża. Należy jednak mieć na uwadze, że mogą one pogorszyć dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego (IBS). W przypadku infekcji, które przebiegają z zajęciem cewki moczowej, pomocne mogą okazać się preparaty z wyciągiem z żurawiny oraz witamina C. Zakwaszają one mocz, przez co staje się on środowiskiem niesprzyjającym rozwojowi bakterii.

  1. Bręborowicz G. H. i in., Położnictwo i ginekologia. Położnictwo tom 2, Warszawa 2020.
  2. Kotarski J. i in., Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie leczenia ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia pochwy i sromu, „Ginekologia Polska”, nr 79 2008.
  3. Niemiec T i in., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące etiopatogenezy i leczenia nawrotowej postaci drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu, „Ginekologia Polska”, nr 82 (11) 2011.
  4. Arul A. R. S. i in., Prevalence of antenatal vulvovaginal candidiasis: our experience. International Journal of Reproduction, Contraception, „Obstetrics and Gynecology”, 6 (2) 2017.
  5. Roberts C. L. i in., Treatment of asymptomatic vaginal candidiasis in pregnancy to prevent preterm birth: an open-label pilot randomized controlled trial, „BMC Pregnancy Childbirth”, 18 (11) 2011.
  6. Aguin T. J. i in., Vulvovaginal candidiasis in pregnancy, „Current Infectious Disease Report”, 7 (6) 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Refundacja dla cukrzyków – zasady refundacji w diabetologii

    Od stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające w życie zmiany w refundacji wyrobów medycznych przeznaczonych dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Wyjaśniamy zasady odpłatności systemów do ciągłego monitorowania glikemii, pomp insulinowych, pojemników na insulinę oraz zestawów infuzyjnych.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl