Prewencyjna walka z komarami odpowiedzialnymi za gorączkę denga
Barbara Bukowska

Gorączka denga – objawy, leczenie, szczepionka

Wśród chorób wirusowych, które odnotowują najwyższy wzrost wskaźnika zakażeń w ciągu ostatnich dekad znajduje się gorączka denga. Warto wiedzieć, jakie są objawy tej infekcji przenoszonej przez komary oraz jakie możliwości jej leczenia wypracowała współczesna medycyna.

  1. Czym się charakteryzuje gorączka denga – objawy
  2. Przyczyny gorączki denga
  3. Gorączka denga – rozpoznanie
  4. Czy denga jest zaraźliwa?
  5. Czy gorączka denga jest chorobą śmiertelną?
  6. Gorączka denga – leczenie
  7. Jak uniknąć zakażenia dengą? Profilaktyka, szczepionka na dengę

Gorączka denga to tropikalna choroba infekcyjna przenoszona przez komary. Jest najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą wirusową na świecie. W ostatnich 60 latach liczba zachorowań zwiększyła się trzydziestokrotnie.

Czym się charakteryzuje gorączka denga – objawy

Okres inkubacji gorączki denga wynosi od 3 do 14 dni, średnio około tygodnia. W większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo lub łagodnie. Dorośli znoszą ją nieco ciężej niż dzieci: częściej dochodzi u nich do powiększenia węzłów chłonnych i wątroby. W przebiegu gorączki denga wyróżnia się trzy postacie kliniczne:

  • ostry stan gorączkowy (postać klasyczna) – charakteryzuje się wystąpieniem plamisto-grudkowej wysypki, przypominającej tę spotykaną w odrze, której towarzyszą objawy grypopodobne (gorączka, bóle mięśniowo-stawowe) i zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (wymioty, biegunka).
  • gorączka denga – daje objawy ostrej infekcji wirusowej (wysoka temperatura, bóle głowy i oczu, bóle mięśniowo-stawowe). Dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych i pojawienia się typowego, usztywnionego chodu, którego przyczyną jest zajęcie stawów kolanowych. Po 2–4 dobach objawy wycofują się i wracają po kilkunastu godzinach. Drugi okres gorączkowy przebiega z plamisto-grudkową wysypką, początkowo obejmującą dłonie i stopy i stopniowo rozszerzającą się na kończyny i tułów.
  • gorączka krwotoczna denga – najcięższa postać choroby, występująca głównie w Tajlandii i na Filipinach. Jej początek podobny jest do postaci klasycznej. Po 2–3 dniach dochodzą wymioty, bóle brzucha i powiększenie wątroby. Następnie rozwija się skaza krwotoczna, objawiająca się wybroczynami i krwawymi podbiegnięciami. Ostatnim etapem są krwotoki wewnętrzne i wstrząs septyczny, prowadzące do utraty przytomności, a w ok. 50% przypadków – do śmierci.

Przyczyny gorączki denga

Gorączka denga to choroba wywoływana przez wirusa dengi, należącego do rodziny flawiwirusów (Flaviviridae). Wirus ten może doprowadzić do wystąpienia gorączki krwotocznej (VHFs, ang. Viral Haemorrhagic Fevers), stanowiącej zagrożenie dla życia pacjenta. Wyróżnia się cztery serotypy wirusa: DENV-1, DENV-2, DENV-3 i DENV-4, z których tylko dwa ostatnie mogą powodować ciężką gorączkę krwotoczną.

Czynnikiem przenoszącym dengę są komary tygrysie gatunków Aedes aegypti, rzadziej Aedes albopticus lub Aedes scutellaris. Objawy ukąszenia przez komara tygrysiego są podobne jak w przypadku ugryzień przez inne gatunki: pojawia się swędzący bąbel, który czasem może przerodzić się w piekącą zmianę przypominającą rumień.

Gorączka denga – rozpoznanie

Przypadki gorączki denga na terenach endemicznego występowania choroby są z reguły łatwe do rozpoznania. Diagnostyka może być utrudniona, jeśli gorączka denga nie daje typowych objawów. W takich sytuacjach przydatne są techniki laboratoryjne, potwierdzające zakażenie wirusem:

  • test PCR, umożliwiający wykrycie materiału genetycznego wirusa;
  • badania serologiczne pozwalające wykryć specyficzne przeciwciała;
  • izolacja wirusa w hodowlach komórkowych.

W postawieniu diagnozy przydatne są również badania laboratoryjne, w których u pacjenta stwierdza się trombocytopenię i leukopenię, podwyższoną aktywność aminotransferaz i zwiększony hematokryt.
Dostępne są również szybkie testy kasetowe wykrywające antygen NS1 wirusa dengi. Przeznaczone są wyłącznie do użytku przez profesjonalistów jako test przesiewowy. Każdy wynik dodatni uzyskany tą metodą musi zostać potwierdzony innymi metodami diagnostycznymi.

Czy denga jest zaraźliwa?

Do zakażenia dochodzi w wyniku ugryzienia przez komara przenoszącego wirusa dengi. Po okresie inkubacji u chorego występują typowe objawy gorączki denga. Nie ma możliwości przeniesienia zakażenia bezpośrednio z człowieka na człowieka.

Czy gorączka denga jest chorobą śmiertelną?

Gorączka denga zazwyczaj nie pozostawia po sobie trwałych konsekwencji zdrowotnych. Wczesne wykrycie choroby i otoczenie pacjenta odpowiednią opieką medyczną sprawiają, że śmiertelność nie przekracza kilku procent. W nieleczonej, ciężkiej postaci choroby, przebiegającej z gorączką krwotoczną, śmiertelność sięga 20%.

Gorączka denga – leczenie

Nie opracowano jak dotąd leków oddziałujących na flawiwirusy wywołujące gorączkę denga, jej leczenie ma więc charakter wyłącznie objawowy. Stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, zaznaczyć jednak należy, że lekiem pierwszego wyboru jest paracetamol. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, wpływają na agregację płytek krwi, co w przebiegu choroby z ryzykiem krwotoków wewnętrznych dodatkowo pogarsza rokowania pacjentów. Ważnym elementem leczenia gorączki denga jest również nawadnianie organizmu. W ciężkich przypadkach konieczne jest leczenie w warunkach szpitalnych i monitorowanie zaburzeń krzepnięcia krwi.

Jak uniknąć zakażenia dengą? Profilaktyka, szczepionka na dengę

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zakażenia wirusem dengi jest ochrona przed ukłuciami komarów. W działania te wpisuje się:

  • używanie repelentów na bazie DEET;
  • noszenie luźnej odzieży zakrywającej jak największą powierzchnię ciała;
  • założenie moskitier na okna oraz siatek na otwory wentylacyjne, które dodatkowo można spryskać repelentami;
  • unikanie przebywania na zewnątrz w porze największej aktywności komarów przenoszących wirusa dengi.

W ostatnich latach Komisja Europejska dopuściła do obrotu szczepionkę przeciwko gorączce denga. Jest dwudawkowa, drugą dawkę podaje się po trzech miesiącach od przyjęcia pierwszej.

  1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Dengvaxia, www.ema.europa.eu [online], https://www.ema.europa.eu/en/documents/overview/dengvaxia-epar-medicine-overview_pl.pdf, [dostęp:] 13.06.2022 r.
  2. S.B. Halstead. Dengue, Curr Opin Infect Dis." nr 15(5), 2002.
  3. N. Khetarpal, I. Khanna, Dengue Fever: Causes, Complications, and Vaccine Strategies. J Immunol Res 2016.
  4. T.J. Schaefer, P.K. Panda, R.W. Wolford, Dengue Fever, www.ncbi.nlm.nih.gov [online], https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28613483/, [dostęp:] 23.06.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl