Oczyszczanie i nawilżanie: podstawa codziennej pielęgnacji
Anna Żyła

Oczyszczanie i nawilżanie: podstawa codziennej pielęgnacji

O bogatej ofercie preparatów oczyszczających i nawilżających oraz czym należy się kierować przy wyborze odpowiednich dla naszej skóry kosmetyków opowiada farmaceutka.

Pierwszym podstawowym krokiem w codziennej pielęgnacji ciała jest oczyszczenie skóry z serum, potu i innych zgromadzonych na niej zanieczyszczeń pod prysznicem lub podczas kąpieli.

Prysznic czy kąpiel? Co lepsze?

Jedno i drugie ma swoje zalety, choć generalnie do codziennego oczyszczania ciała zaleca się prysznic. Zabiera niewiele czasu, odświeża i napina skórę.  Co ważne w mniejszym stopniu niż kąpiel sprzyja wysuszeniu skóry. Z kąpieli zaś powinno się korzystać okazjonalnie, np. kiedy przemarzliśmy i chcemy się szybko rozgrzać albo gdy potrzebujemy odprężenia  po ciężkim dniu. Jeśli uwielbiasz wylegiwać się w wannie, warto zainwestować  w specjalne olejki do kąpieli. Po takiej kąpieli skóra jest odpowiednio nawilżona i nie potrzebuje już nawet wcierania balsamu. Niezależnie od tego, czy jest to prysznic czy kąpiel w wannie, ciało należy myć odpowiednio dobranym do rodzaju skóry preparatem. 

Mydła, żele, płyny, olejki do kąpieli.... co wybrać?

To oczywiście kwestia bardzo indywidualna, zależna przed wszystkim od rodzaju skóry i indywidualnych preferencji. Bez względu na to jaką formę preparatu do mycia wybierzemy powinien on przede wszystkim skutecznie oczyszczać skórę, nie podrażniając i nie wysuszając jej przy tym. Przed zakupem warto spojrzeć na skład umieszczony na opakowaniu. Spośród dostępnych propozycji możemy wybierać pomiędzy preparatami oczyszczającymi o właściwościach:

  • nawilżających - nawilżeniu sprzyjają m.in. mleczko owsiane i migdałowe, olejek jojoba, oliwa z oliwek czy gliceryna;
  • odżywczych - zawierają m.in. aminokwasy, lipidy i witaminy; zniwelują szorstką skórę i uczucie ściągania, przywracają miękkość i elastyczność, odbudowując jej płaszcz lipidowy;
  • łagodzących - zawierają m.in. pantenol, allantoinę czy wyciąg z nagietka;
  • ujędrniających i antycelullitowych -  w ich składzie często można znaleźć ekstrakt z alg morskich, kawy, miód, proteiny pszenne, ceramidy;
  • relaksujących czy energetyzujących - z dodatkiem olejków eterycznych.

Dlaczego warto czasem zrobić peeling?

Po zastosowaniu peelingu skóra ciała jest zdecydowanie gładsza. Pomaga on pozbyć się części starego obumarłego naskórka, a dodatkowo pobudza krążenie co świetnie przygotowuje skórę do aplikacji następnych kosmetyków.  W przypadku dekoltu i biustu zabieg powinien być delikatniejszy od tego, który jest stosowany do innych partii ciała.  Częstotliwość tego zabiegu kosmetycznego zależy od rodzaju peelingu. Należy go zawsze stosować zgodnie z częstotliwością zalecaną przez producenta. Zbyt częste stosowanie może sprzyjać podrażnieniu skóry. Szczególnie dotyczy to peelingów gruboziarnistych, które intensywnie złuszczają. Codziennie można natomiast stosować żele do mycia ciała z peelingiem.  A jeśli jesteśmy w trakcie kuracji odchudzających, to świetnie sprawdzają się peelingi dedykowane skórze narażonej na utratę elastyczności. Dzięki odpowiednio dobranej recepturze skóra ciała zyskuje nie tylko wygładzenie, ale również poprawę elastyczności.

Jak stosować peeling?

Kosmetyki te stosuje się na mokre, świeżo umyte ciało, nakładając je cienką warstwą na skórę i wmasowując je bardzo ostrożnie i krótko okrężnymi ruchami – ręką lub miękką gąbką. Następnie preparat należy spłukać wodą.

Dlaczego nawilżanie jest tak ważne?

Nawilżanie skóry to obok oczyszczania niezbędne minimum właściwej pielęgnacji ciała. Nawilżanie nie tylko zwiększa zawartość wody w skórze, ale również chroni ją i pomaga  zachować jej prawidłową kondycję. Dlatego tak ważne jest, aby po oczyszczeniu ciała zastosować preparat nawilżający, który odbuduje warstwę hydrolipidową skóry.

Tego typu środek powinien być bogaty w substancje tłuszczowe (np. parafina, masło shea). Produkt bogaty w lipidy jest lepiej przyswajalny przez skórę  i szybciej w nią wnika.  Produkty nawilżające mogą również służyć zwalczaniu konkretnych problemów skóry (np. nadmierna suchość,  skłonność do podrażnień, cellulit czy pękające naczynka).  

Poza składem bardzo istotna jest konsystencja

Mleczka i balsamy łatwo się rozprowadzają na skórze i szybko wchłaniają. To właśnie po balsamy i mleczka najczęściej sięgamy podczas codziennej pielęgnacji ciała. Masła charakteryzują się bardzo gęstą konsystencją, czasami wręcz są trudne do rozsmarowania. Mają intensywne właściwości natłuszczające i wygładzające, zazwyczaj też wyrazisty zapach. Kremy zaś mają odrobinę lżejszą konsystencję niż masła.

Natomiast olejki czy oliwki to produkty które świetnie rozprowadza się na skórze, z których korzysta się najczęściej kilka razy w miesiącu lub rzadziej. Mają bardzo dobre działanie nawilżające i pozostawiają na skórze tłusty film ochronny.

Masła, bogate balsamy, kremy czy oliwki  polecane są szczególnie dla osób o skórze suchej. Zaś preparaty o lżejszej konsystencji – emulsje, lekkie balsamy to dobry wybór dla osób uskarżających się na przetłuszczanie skóry.

Podsumowując – wśród tak ogromnej oferty preparatów do oczyszczania i nawilżania ciała wybór nie jest łatwy. Odczucie dobrze oczyszczonej i nawilżonej skóry jest kwestią bardzo indywidualną. Wszystko zależy od rodzaju skóry i jej specyficznych właściwości. Dlatego też od naszych preferencji będzie zależało, który kosmetyk uznamy za najlepszy .

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl