Kasztanowiec w profilaktyce i leczeniu żylaków oraz w kosmetyce
Anna Miros

Kasztanowiec w profilaktyce i leczeniu żylaków oraz w kosmetyce

Kasztanowiec zwyczajny to drzewo pochodzące z Półwyspu Bałkańskiego. Obecnie uprawiane jest w Polsce oraz innych krajach europejskich przede wszystkim jako drzewo ozdobne. Lecznicze właściwości kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum L.) są wykorzystywane zarówno w medycynie naturalnej, jak i konwencjonalnej. Dodatkowo jest on jednym z najpopularniejszych składników aktywnych występujących w kosmetykach.

Kasztanowiec w ziołolecznictwie

W ziołolecznictwie z kasztanowca zwyczajnego wykorzystuje się składniki aktywne pozyskiwane z:

  • kory młodych gałązek (flawonoidy, związki kumarynowe, garbniki i saponiny trójterpentynowe, eskulina),
  • kwiatów (flawonoidy (rutyna, kwercetyna, astragalina, izokwercytyna), garbniki, kumaryny, fenolokwasy),
  • niedojrzałych owoców (glikozydy kumarynowe, flawonoidy, saponiny),
  • nasion (związki kumarynowe, escyna, fenolokwasy, flawonoidy, garbniki, skrobia, cukry),
  • oraz liści (witamina K, kwas foliowy, rutyna i witamina C).

Escyna – cenny składnik maści z kasztanowca

W kosmetyce najczęściej stosuje się wyciągi z nasion i owoców kasztanowca, ze względu na występowanie escyny. Jest to mieszanina saponin triterpenowych o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym oraz wzmacniającym naczynia krwionośne.

Głównymi właściwościami escyny są: zapobieganie rozkładowi kwasu hialuronowego (głównego spoiwa śródbłonka naczyń) przez hamowanie enzymu hialuronidazy oraz zmniejszenie aktywności hydroliz powodujących destrukcję naczyń, dzięki czemu substancja ta zwiększa odporność naczyń włosowatych na pękanie oraz zapobiega obrzękom. Ponadto escyna działa przeciwzapalnie, zapobiega zakrzepom żylnym, przyspiesza wchłanianie krwiaków pourazowych i chroni przed ich powstawaniem. Maści i żele zawierające escynę stosuje się m.in. w profilaktyce oraz leczeniu zachowawczym żylaków oraz hemoroidów.

Dowiedz się więcej na temat metod leczenia żylaków kończyn dolnych.

Kasztanowiec – pielęgnacja twarzy

Kasztanowiec zwyczajny ze względu na właściwości wzmacniające naczynka krwionośne wykorzystuje się głównie w kosmetykach do pielęgnacji cery naczynkowej, wrażliwej oraz przy trądziku różowatym.

Stosowany jest również do pielęgnacji cery tłustej ze skłonnością do trądziku pospolitego, ponieważ zmniejsza wydzielanie łoju, działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz przyspiesza gojenie się ran i zmian trądzikowych. W preparatach do pielęgnacji cer dojrzałych wykazuje właściwości nawilżające i ujędrniające – hamuje aktywność enzymu hialuronidazy, odpowiedzialnego za rozkład kwasu hialuronowego w skórze.

Kasztanowiec zwyczajny nie tylko uszczelnia naczynia włosowate, ale także oczyszcza i matuje skórę oraz wykazuję działanie ochronne przed promieniowaniem słonecznym. Najczęściej stosowany jako składnik aktywny żeli do mycia twarzy, mleczek do demakijażu, toników, kremów do twarzy oraz maseczek. W kremach pod oczy ze względu na jego działanie drenujące i przeciwobrzękowe, wprowadza się go w celu zmniejszenia cieni oraz tzw. worków pod oczami.

Kasztanowiec – pielęgnacja ciała

Kasztanowiec znalazł także zastosowanie w preparatach antycellulitowych. Aplikowany przy cellulicie wodnym poprawia mikrokrążenie oraz usuwa nadmiar wody nagromadzonej w tkankach. Bardzo często występuje w żelach chłodzących do pielęgnacji „zmęczonych” nóg ze skórą skłonną do rozszerzonych i kruchych naczyń krwionośnych oraz tzw. pajączków naczyniowych.

Pozostałymi kosmetykami, w których znajdziemy wyciąg z kasztanowca są: szampony i odżywki do włosów przetłuszczających się z łojotokowym zapaleniem skóry, płyny do higieny intymnej oraz kosmetyki do pielęgnacji skóry po opalaniu.

Przy cerach naczynkowych, uczuciu zmęczonych nóg i cellulicie wodnym, oprócz pielęgnacji skóry odpowiednimi kosmetykami, warto przyjmować suplementy diety bogate w wyciąg kasztanowca  zwyczajnego, aby kompleksowo wpłynąć na wzmocnienie naczyń krwionośnych, poprawę krążenia oraz zmniejszenie obrzęków.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl