Choroba morska – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc
Monika Suska

Choroba morska – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

Choroba morska to termin określający zespół objawów, które mogą wystąpić podczas podróży statkiem lub innym środkiem transportu wodnego o charakterze rekreacyjnym (jacht, żaglówka). Nieprzyjemne dolegliwości częściej występują u dzieci, jednak mogą także zaatakować osoby dorosłe, niezależnie od wieku i płci. O tym, jak dokuczliwe potrafią być niepożądane objawy i jak skutecznie mogą zepsuć rejs lub wypoczynek pod żaglami, najlepiej wiedzą osoby wrażliwe na ruch falowy. Czy chorobie morskiej możemy zapobiegać? Jak zachować się w razie ataku?

Przyczyny choroby morskiej

Choroba morska to stan, w którym dochodzi do niezgodności między wzrokowym postrzeganiem ruchu a sygnałami, jakie odbiera błędnik odpowiedzialny za utrzymywanie równowagi. W przypadku, kiedy sami podejmujemy zamierzoną aktywność (bieg, spacer) nasz mózg stara się skoordynować sygnały płynące ze wszystkich źródeł. Jeśli jednak ruch jest wywołany pośrednio (np. przez kołysanie statku), mózg może mieć problem z integracją wszystkich docierających do niego bodźców, co skutkuje wystąpieniem objawów choroby.

Opisane zjawisko jest prawdopodobną przyczyną choroby, jednak warto zaznaczyć, że mechanizmy leżące u podstaw problemu nie zostały do końca poznane.

Objawy choroby morskiej

Do najczęstszych objawów choroby morskiej należą:

  • złe samopoczucie,
  • brak apetytu,
  • nudności,
  • potliwość,
  • ogólne osłabienie,
  • zawroty i bóle głowy,
  • wymioty.

Czy chorobie morskiej można zapobiegać?

Oczywiście, że tak. Wiedząc o tym, że mamy problem z chorobą morską, warto przed planowanym rejsem zastosować właściwe leki. Na rynku dostępne są liczne preparaty, które można kupić bez recepty. Przede wszystkim, wśród licznych preparatów, znajdziemy w aptece produkty zawierające w swym składzie imbir – dla najmłodszych dzieci dostępne w formie syropu, dla trochę starszych dzieci w postaci lizaków, zaś dla najstarszych dzieci i dorosłych preparaty są w formie tabletek. Obecnie na rynku dostępny jest również plaster (jedyny środek do stosowania zewnętrznego), który działa na zasadzie akupunktury – uciska on odpowiednie punkty na nadgarstkach i w ten sposób ma zapobiegać wystąpieniu objawów choroby morskiej. Dodatkowo w aptekach można znaleźć również środki homeopatyczne w postaci kropli lub czopków (dostępne na receptę) oraz preparaty zawierające w swym składzie dimenhydraminę. Należy też pamiętać, że dla osób, u których objawy choroby morskiej są bardzo nasilone, przeznaczone są środki dostępne ne receptę, miedzy innymi zawierające w swym składzie prometazynę. Leki przeciwko chorobie morskiej powinno się stosować przed podróżą. Ewentualnie, już w czasie pojawienia się dolegliwości, także można zażyć leki, jednak należy pamiętać, że wtedy mogą one okazać się znacznie mniej skuteczne. 

Dla osób mających skłonność do choroby morskiej, a także innych chorób lokomocyjnych, prezentujemy kilka praktycznych wskazówek, które mogą zapobiec wystąpieniu objawów lub znacznie je złagodzić.

  • Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie do podróży. Staraj się nie przemęczać i unikaj zbędnego stresu.
  • Przed planowaną podróżą staraj się jeść potrawy lekkostrawne, unikaj dań tłustych, napojów gazowanych, kawy i alkoholu.
  • Ubierz się stosownie do warunków pogodowych.
  • Staraj się przebywać na pokładzie. Miejsca znajdujące się pod pokładem są bardziej narażone na wstrząsy i kołysanie.
  • Nie obserwuj fal, wybierz sobie odległy punkt (np. ląd) i staraj się skupić na nim wzrok.
  • Nie przyglądaj się innym pasażerom cierpiącym z powodu choroby morskiej.
  • W trakcie jazdy zrezygnuj z czytania książek, a także pracy na komputerze lub innym mobilnym urządzeniu.

Jak zachować się w razie ataku choroby morskiej?

  • Przede wszystkim nie panikuj, stres może dodatkowo zaostrzyć objawy.
  • Usiądź przodem do kierunku jazdy, obserwuj horyzont.
  • W momencie, kiedy poczujesz nudności, staraj się uspokoić oddech.
  • Pij wodę, zwłaszcza jeśli objawy są bardzo nasilone i doszło do wymiotów.
  • Aby zmniejszyć skutki kołysania, połóż się wzdłuż kadłuba.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl