Rozedma płuc – leczenie i powikłania
Maciej Rek

Rozedma płuc – leczenie i powikłania

Rozedma płuc jest chorobą będącą wynikiem przewlekłych procesów zapalnych toczących się w oskrzelach m.in. w przebiegu przewlekłego nieżytu oskrzeli, astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. W jej przebiegu pęcherzyki płucne stopniowo tracą swoją elastyczność, powodując upośledzenie transportu tlenu do krwiobiegu i w konsekwencji narastającą duszność, która w zaawansowanym stadium pojawia się w spoczynku.

Główną przyczyną rozedmy jest długotrwałe narażenie na czynniki drażniące w powietrzu tj. dym tytoniowy, pyły zbóż, bawełny, drewna, zanieczyszczenia chemiczne, spaliny. Istotnym czynnikiem ryzyka jest również ekspozycja na bierne palenie. Bardzo rzadko spowodowana jest wrodzonym niedoborem białka tzw. alfa-1-antytrypsyny, które odpowiada za elastyczność pęcherzyków płucnych.

Powikłania przy rozedmie płuc

Rozedma w początkowym stadium nie powoduje dolegliwości, wraz z postępem choroby pojawia się zadyszka, zmniejszona tolerancja wysiłku fizycznego i duszność. Długotrwająca rozedma płuc może przyczyniać się do poważniejszych stanów takich jak:

•    Odma opłucnowa, która powodując zapadnięcie się płuca może stanowić zagrożenie dla życia.
•    Serce płucne, będące powikłaniem długotrwającej rozedmy i zwiększonego ciśnienia w tętnicach łączących serce z płucami.
•    Duże pęcherze rozedmowe, które czasem mogą obejmować połowę powierzchni płuca. Stan ten nie tylko powoduje zmniejszenie ilości dostępnego miejsca dla płuca, ale również powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia odmy opłucnowej.

Diagnostyka rozedmy płuc

•    RTG klatki piersiowej - może pomóc w diagnozie zaawansowanej rozedmy i wykluczyć inne przyczyny duszności. Tomografia komputerowa może zostać zlecona przez lekarza w przypadku planowanej interwencji chirurgicznej w obrębie płuc.
•    Gazometria krwi tętniczej - krew pobrana z tętnicy promieniowej jest pomocna przy określeniu stopnia utlenowania tkanek oraz dystrybucji dwutlenku węgla w krwioobiegu.
•    Bodypletyzmografia – nieinwazyjne badanie czynnościowe płuc mierzące rezerwy powietrzne, objętości zalegające oraz szybkość przepływu powietrza do i z płuc.

Leczenie i fizjoterapia przy rozedmie płuc

Leczenie rozedmy jest wyłączenie objawowe, pozwala jedynie złagodzić dolegliwości oraz spowolnić postęp choroby.

W zależności od nasilenia objawów rozedmy stosuje się:

•    Leki rozszerzające oskrzela. Leki te łagodzą kaszel, duszność i problemy z oddychaniem wynikające ze skurczu oskrzeli. Są pomocne również w leczeniu astmy oskrzelowej lub przewlekłego zapalenia oskrzeli.
•    Wziewne kortykosteroidy. Jako aerozole mogą pomóc złagodzić duszność hamując zapalenie. Jednak długotrwałe ich stosowanie może przyczyniać się do osłabienia kości i zwiększać ryzyko wystąpienia m.in. nadciśnienia tętniczego, zaćmy czy cukrzycy.
•    Antybiotyki. Stosowane są w przypadku wystąpienia infekcji bakteryjnych takich jak ostre zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc.
•    Rehabilitacja oddechowa. Pozwala na wzmocnienie mięśni oddechowych, zapobiega zanikom mięśniowym i utracie masy ciała.
•    Tlenoterapia. W przypadku niskiego poziomu tlenu we krwi, wskazana jest regularna tlenoterapia w domu i podczas codziennych czynności. Wiele osób korzysta z tlenu 24 godziny na dobę.

Chirurgiczne leczenie rozedmy płuc

W zależności od nasilenia zmian rozedmowych w płucach, można zastosować operacje chirurgiczne polegające na:

•    Zmniejszeniu objętości płuc. Podczas operacji chirurdzy usuwają segmenty płuca wraz z uszkodzoną tkanką płucną. Usunięcie rozedmowego fragmentu płuca pomaga pozostałej tkance płuc poszerzyć się i podjąć bardziej efektywną pracę wspomagając oddychanie.
•    Przeszczepie płuc. Jest to opcja dla pacjentów z ciężką postacią rozedmy płuc, u których i inne metody lecznicze zawiodły.

Czynniki wpływające na poprawę stanu zdrowia chorego na rozedmę

Jeśli masz rozedmę płuc: 

•    Rzuć palenie. Jest to jeden z najważniejszych czynników dla poprawy stanu zdrowia i jedyny, który może zahamować postęp rozedmy. Jeśli masz problem z nałogiem skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. O ile to możliwe, unikaj dymu tytoniowego.
•    Unikaj innych czynników drażniących. Opary z farb, spaliny samochodowe, niektóre perfumy, a nawet płonące świece i kadzidła podrażniają drogi oddechowe.
•    Ćwicz regularnie. Regularne ćwiczenia fizyczne, mogą znacznie zwiększyć pojemność płuc i ogólną kondycję fizyczną.
•    Chroń się przed zimnym powietrzem. Zimne powietrze może powodować skurcz oskrzeli, co jeszcze bardziej utrudnia oddychanie. W czasie niepogody, używaj szalika przed wyjściem na zewnątrz, do ogrzania powietrza wchodzącego do płuc.
•    Zapobiegaj infekcjom dróg oddechowych. Wykonuj coroczne szczepienia przeciwko grypie. Unikaj bezpośredniego kontaktu z osobami przeziębionymi i chorymi na grypę.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl