Korona zęba - porcelanowa, kompozytowa a może metalowa? Czym się różnią?
Joanna Łuniewska-Rajch

Korona zęba - porcelanowa, kompozytowa a może metalowa? Czym się różnią?

Korona jest uzupełnieniem protetycznym stosowanym w celu odbudowy zniszczonej lub nieprawidłowo rozwiniętej korony zęba. W stomatologii stosowanych jest kilka ich typów: korony pełnoceramiczne, porcelanowe na podbudowie metalowej, korony metalowe, kompozytowe lub akrylowe. Różnią się one zarówno zastosowaniem, jak i wyglądem.

Kiedy wykonujemy korony protetyczne?

Korony protetyczne wykonuje się w różnych sytuacjach klinicznych, między innymi:

•    w celu odbudowy zęba z licznymi wypełnieniami 
•    w celu odbudowy zęba po leczeniu endodontycznym
•    w celu naprawy zęba złamanego, po urazie
•    w celu poprawy estetyki zęba przebarwionego, zniekształconego, nieprawidłowo rozwiniętego
•    jako punkt podparcia mostu
•    jako odbudowę na implancie zębowym

Korony protetyczne- rodzaje

Korony protetyczne można kwalifikować zarówno ze względu na ich rozległość – korony częściowe, całkowite, osłaniające, jak i ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. W drugim z tych podziałów wyróżniamy:

•    Korony metalowe – są to uzupełnienia kiedyś znacznie częściej wykonywane, dzisiaj w znacznej mierze wyparte przez inne rodzaje koron. Ich główną zaletą jest niski koszt, natomiast podstawową wadą jest niski poziom estetyczny tych uzupełnień. W związku z tym wykonuje się je do odbudowy zębów bocznych u osób dorosłych. Korony metalowe standardowe – niewykonywane indywidualnie na podstawie wycisku – stosuje się również do odbudowy zniszczonych próchnicowo tylnych zębów mlecznych u dzieci.  
•    Korony porcelanowe na podbudowie metalowej – są to jedne z najczęściej wykonywanych koron protetycznych. Składają się one z części metalowej, znajdującej się wewnątrz, na którą nakładana jest warstwa porcelany. Są to uzupełnienia estetyczne, jednak niedające tak dobrego efektu, jak uzupełniania pełnoceramiczne.

Podstawową wadą tych uzupełnień jest ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na niektóre składowe podbudowy metalowej – szczególnie na nikiel i chrom. 

•    Korony porcelanowe na podbudowie z metalu szlachetnego – uzupełnienia te są stosunkowo rzadko obecnie wykonywane, ze względu na większy koszt od klasycznych koron na podbudowie metalowej. Ich największą zaletą w stosunku do tych poprzednich jest znacznie lepsza biokompatybilność i mniejsze ryzyko wywołania reakcji alergicznej. 
•    Korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu – są to korony o najlepszych walorach estetycznych z dotychczas wymienionych, poza tym nie wywołują one reakcji alergicznych oraz są wytrzymałe. Jednak warstwa cyrkonu potrzebna do wykonania podbudowy musi być znacznie grubsza od warstwy metalu, co zwiększa grubość korony i uniemożliwia wykonanie jej w każdej sytuacji. 
•    Korony pełnoceramiczne – są to uzupełnienia o największym poziomie estetyki z wymienionych. W swojej strukturze mają zauważalne wszystkie cechy typowe dla naturalnego szkliwa. Dodatkowo nie jest zauważalny efekt „szarzenia” typowy dla uzupełnień z podbudową metalową. One również nie wywołują reakcji alergicznych. Ich największą wadą jest największa podatność na pęknięcia i najmniejsza wytrzymałość. 
•    Korony kompozytowe – są to uzupełnienia wybierane przez pacjentów ze względu na znacznie niższą cenę od uzupełnień ceramicznych.

Korony kompozytowe nie dają jednak tak dobrego efektu estetycznego jak ceramiczne, są również mniej od nich trwałe. Jednak pierwsze z nich są łatwiejsze do ewentualnej naprawy. 

•    Korony akrylowe – są to uzupełnienia tymczasowe, stosowane przez lekarzy w celu uzupełnienia brakującej korony zęba na czas wykonania ostatecznej korony przez technika dentystycznego. Poziom ich estetyki jest w pełni akceptowalny, nie są to jednak uzupełnienia wytrzymałe. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl