Choroba intymna - pochwica
Patryk Jasielski

Pochwica – co to jest? Objawy, przyczyny. Jak leczyć skurcz mięśni pochwy?

Pochwica należy do grupy dysfunkcji seksualnych i polega na skurczu pochwy, a dokładniej mięśni wokół wejścia do tego narządu. W zależności od przyczyny wyróżnia się dwa rodzaje pochwicy – organiczną i nieorganiczną. Czy pochwicę można wyleczyć? Jakie ćwiczenia wykonywać, aby złagodzić ostry, nasilony i rozdzierający ból pochwy?

Zaburzenia seksualne to duża grupa schorzeń, które dotyczą problemów w sferze aktywności płciowej. Dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mogą mieć podłoże organiczne – za dysfunkcję seksualną odpowiada jakaś przyczyna fizjologiczna w organizmie, a także nieorganiczne – zaburzenie powstaje bez ustalonej przyczyny. Jednym z częstszych zaburzeń jest pochwica, która może prowadzić do znacznego utrudnienia codziennego funkcjonowania i spadku pewności siebie.

Co to jest pochwica?

Pochwica należy do grupy dysfunkcji seksualnych i polega na skurczu pochwy, a dokładniej mięśni wokół wejścia do tego narządu. Reakcja jest niezależna od woli kobiety i pojawia się w różnych okolicznościach, zwykle podczas próby umieszczenia czegoś w pochwie (zazwyczaj prącia czy tamponu). Nieleczone zaburzenie może prowadzić chociażby do zaniżenia samooceny i problemów w relacji z partnerem. Częstość występowania pochwicy nie jest do końca znana, gdyż wiele kobiet wstydzi się udać z tym problemem do specjalisty, nie wiedząc o tym, że pochwicę można leczyć.

Pochwica – przyczyny

W zależności od przyczyny wyróżnia się dwa rodzaje pochwicy – organiczną i nieorganiczną. Pochwica organiczna jest wynikiem istnienia różnych nieprawidłowości fizjologicznych w organizmie, które można wykryć. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się:

  • zmiany poporodowe,
  • stany zapalne pochwy,
  • wrodzone wady rozwojowe, np. przegroda pochwy czy jej częściowe/całkowite zarośnięcie,
  • urazy okolicy krocza,
  • zanikowe zapalenie błony śluzowej pochwy.

Pochwica nieorganiczna ma niejasne przyczyny powstawania, prawdopodobnie związana jest z zaburzeniami w sferze psychicznej. Wśród potencjalnych przyczyn rozwoju tego stanu wymienić można:

  • przebycie traumy seksualnej,
  • nieprawidłowe relacje z obecnym partnerem,
  • lęk przed stosunkiem,
  • niewłaściwe postrzeganie własnego ciała,
  • występowanie zaburzeń psychicznych, np. depresji czy zaburzeń lękowych.

Pochwica – objawy. Jak wygląda napad pochwicowy?

Pochwica charakteryzuję się zestawem dość specyficznych objawów, które pojawiają się w określonych sytuacjach:

  • przy próbie włożenia prącia do pochwy podczas stosunku seksualnego,
  • podczas wkładania tamponu,
  • przy próbie przeprowadzenia badania ginekologicznego przez lekarza.

W powyższych sytuacjach dochodzi do nieprawidłowej reakcji organizmu. Obserwuje się wówczas występowanie objawów pochwicy w postaci:

  • dyskomfort i ból podczas próby włożenia prącia/tamponu lub wziernika do pochwy,
  • dyspareunia (bolesne stosunki),
  • niemożność odbycia stosunku/wykonania badania ginekologicznego z powodu skurczu mięśni wokół pochwy.

Występujący ból pochwy jest często opisywany jako ostry, nasilony i rozdzierający. Zaciskaniu się pochwy podczas stosunku towarzyszy zazwyczaj niepokój i lęk. Rzadko dochodzi do wystąpienia tzw. napadu pochwicowego, czyli nagłego zaciśnięcia się mięśni pochwy w czasie stosunku, co może powodować zakleszczenie się prącia. Rozluźnienie pochwy nie zależy wówczas od woli kobiety. Co ważne, niekiedy problem pojawia się tylko w pewnych sytuacjach (np. przy próbie odbycia stosunku seksualnego), a w innych okolicznościach nie dochodzi do wystąpienia objawów (np. przy wkładaniu tamponu).

Pochwica – leczenie

Leczenie pochwicy zależne jest od tego, z jakim pochodzeniem schorzenia ma się do czynienia – organicznym czy nieorganicznym. W tym pierwszym przypadku terapie zwykle prowadzi ginekolog i polega ona na wyeliminowaniu fizycznej przeszkody w obrębie pochwy (np. wady wrodzonej). W pochwicy nieorganicznej często konieczna jest pomoc seksuologa, psychiatry i/lub psychologa, gdyż problem leży w psychice kobiety. W leczeniu ma wówczas zastosowanie psychoterapia, która uczy obserwacji, zrozumienia i akceptacji własnego ciała i seksualności. Duże znaczenie mają również techniki relaksacyjne (muzyka relaksacyjna, trening oddychania), które pozwalają lepiej radzić sobie ze stresem. Wśród zaleceń w ramach terapii wspomagającej znajdują się leki przeciwbólowe, preparaty rozkurczowe i mające działanie przeciwlękowe. Ponadto, aby zmniejszyć dolegliwości i poszerzyć światło pochwy, w terapii zastosowanie mają także rozszerzacze i ćwiczenia, które zleca specjalista rehabilitacji.

Pochwica – ćwiczenia

Ważnym aspektem terapii w pochwicy nieorganicznej jest wykonywanie ćwiczeń, które mają za zadanie rozciągnąć ściany pochwy, rozluźnić mięśnie dna miednicy i załagodzić objawy choroby. Ćwiczenia są jednymi z elementów leczenia domowego (obok stosowania rozszerzaczy do pochwy). Wykonywane regularnie po kilku tygodniach łagodzą dolegliwości.

Zapoznanie się z własnym ciałem – to ćwiczenie powinno stanowić wstęp do kolejnych praktyk. Najważniejsze jest właściwe i wnikliwe poznanie własnego ciała, a także jego akceptacja. W tym celu można patrzeć na swoje nagie ciało, przeglądając się w lustrze. Dotyczy to także okolic narządów płciowych. Można je także delikatnie dotykać palcami, niemniej bez wprowadzania czegokolwiek do pochwy.

Wprowadzanie do pochwy palca – można do tego ćwiczenia przejść w dalszej kolejności. Niezbędne jest wcześniejsze zrelaksowanie się.

Zaznajomienie się z ciałem partnera – istotne jest także dokładne poznanie swojego partnera. Należy pozwolić sobie na intymną bliskość.

Wprowadzanie do pochwy atrapy członka, wibratora i/lub rozszerzaczy – należy zaczynać od niewielkich rozmiarów, a stopniowo, jeśli jest taka potrzeba czy konieczność, można także skorzystać z większych przedmiotów tego typu

Zatrzymywanie moczu w czasie jego oddawania na około 3 sekundy .

Powolne zaciskanie i naprzemienne rozluźnianie mięśni pochwy.

  1. Crowley T, Goldmeier D, Hiller J. Diagnosing and managing vaginismus BMJ 2009; 338: b2284.
  2. Jarząbek-Bielecka G, Pisarska-Krawczyk M, Kędzia W et al. The problem of vaginismus with congenital malformation of the genital tract. Postepy Hig Med Dosw (Online). 2016; 70(0): 556-61.
  3. Melnik T, Hawton K, McGuire H. Interventions for vaginismus. Cochrane Database Syst Rev. 2012; 12(12): CD001760.
  4. Lahaie MA, Boyer SC, Amsel R et al. Vaginismus: a review of the literature on the classification/diagnosis, etiology, and treatment. Womens Health (Lond). 2010; 6(5): 705-19.
  5. Pacik PT. Understanding and treating vaginismus: a multimodal approach. Int Urogynecol J. 2014; 25(12): 1613-20.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl