Objawy chorej wątroby
Anna Posmykiewicz

Objawy chorej wątroby

Wątroba jest wielofunkcyjnym gruczołem, który zbudowany jest z czterech płatów. Wyróżnia się zatem w jej budowie płat prawy, płat lewy, płat czworoboczny oraz ogoniasty. W budowie wątroby można też wyróżnić dwie powierzchnie: przeponową oraz trzewną. Wątroba u ludzi znajduje się pod przeponą. Jej większa część jest zlokalizowana w prawym podżebrzu i nie powinna spod niego wystawać (wyjątkiem są małe dzieci, u których wątroba może wystawać spod łuku żebrowego na 1-2 cm). Ponadto wątroba zajmuje także część nadbrzusza i lewego podżebrza. Od góry i od przodu jest ograniczona przeponą, zaś od dołu i z tylu graniczy ona z jelitami i żołądkiem. W budowie 100 mikroskopowej wątroby widoczny jest miąższ, który zbudowany jest z komórek - hepatocytów. Krew do wątroby jest doprowadzana na dwa sposoby. Za pośrednictwem tętnicy wątrobowej właściwej do wątroby doprowadzana jest krew utlenowana, czyli krew bogata w tlen mająca funkcje odżywcze. Za pośrednictwem natomiast żyły wrotnej przepływa przez wątrobę krew odtlenowana ze śledziony, żołądka i jelit, krew ta bogata jest w składniki i sole mineralne, które wątroba przechwytuje i przetwarza.

Jakie funkcje pełni wątroba?

Wątroba jest odpowiedzialna za wytwarzanie, czyli syntezę niektórych czynników krzepnięcia. Ponadto, wytwarza ona i wydziela żółć, która emulguje tłuszcze i powtórnie wykorzystuje zużyte sole żółciowe. Odpowiedzialna jest też za produkcję i magazynowanie niektórych białek, przede wszystkim albumin, protrombiny i fibrynogenu. Dodatkowo, wątroba syntetyzuje cholesterol i trójglicerydy, heparynę, niektóre enzymy, czynnik wzrostu IGF-1 oraz angiotensynogen. Wątroba odgrywa też dużą rolę w procesach metabolicznych. Przekształca puryny w kwas moczowy, węglowodany rozkłada w glukozę, a  nadmiar glukozy przekształca  w glikogen lub tłuszcze. Bierze też udział w metabolizmie aminokwasów oraz rozkłada zużyte krwinki czerwone (erytrocyty). Odpowiedzialna jest również za magazynowanie witamin A,D,K oraz żelaza. Ponadto, wątroba spełnia też funkcję detoksykacyjną, neutralizując toksyny, np. alkohol, inne używki oraz niektóre leki. Ponadto przekształca toksyczny amoniak w mocznik. Bierze także udział w procesie termoregulacji.
Widać zatem, że wątroba jest bardzo ważnym narządem, spełniającym szereg różnych zadań w organizmie. Dlatego też, w sytuacji, kiedy wątroba zaczyna nieprawidłowo pracować, pomału także zaczyna nieprawidłowo pracować cały organizm. 

Jakie są objawy, które mogą sugerować, że z wątrobą dzieje się coś niepokojącego?

Bardzo ważnym objawem sugerującym chorobę wątroby jest żółtaczka, czyli żółte/ żółtawe zabarwienie twardówek, błon śluzowych i skóry. Żółtaczka pojawia się, kiedy w organizmie dojdzie do podwyższenia poziomu bilirubiny. Wyróżnia się kilka rodzajów żółtaczek:
  • Żółtaczki przedwątrobowe
Związane są one z podwyższeniem poziomu tzw. bilirubiny niesprzężonej (wolnej). Do ich powstania może dojść w wyniku nadprodukcji bilirubiny, co z kolei dzieje się na skutek hemolizy, ma to miejsce np. w przebiegu wrodzonych niedokrwistości hemolitycznych, uszkodzenia erytrocytów (sztuczna zastawka serca, zespół hemolityczno-mocznicowy, hemoglobinuria marszowa, zakrzepowa plamica małopłytkowa), ciężkich oparzeń, hipersplenizmu czy też nocnej napadowej hemoglobinurii. Ponadto, żółtaczki przedwątrobowe mogą powstawać wskutek upośledzenia sprzęgania bilirubiny z kwasem glukuronowym, ma to miejsce w przebiegu zespołu Gilberta oraz zespołu Criglera i Najjara.
  • Żółtaczki wewnątrzwątrobowe
W ich przebiegu dochodzi do podwyższenia poziomu zarówno bilirubiny wolnej, jak i sprzężonej. Ma to miejsce w wyniku uszkodzenia miąższu wątroby i jest charakterystyczne dla zakażeń (wirusowe zapalenia wątroby, zakażenia bakteryjne, posocznica, ropnie wątroby), marskości wątroby, autoimmunologicznego zapalenia wątroby, pierwotnej marskości żółciowej, polekowego uszkodzenia wątroby, toksycznego uszkodzenia wątroby (ostre alkoholowe zapalenia wątroby, grzyby, alkohole, alkaloidy roślinne), nowotworów wątroby, zaburzeń naczyniowych, chłoniaków, żółtaczki ciężarnych.
  • Żółtaczki pozawątrobowe
Związane są z nadmierna ilością bilirubiny sprzężonej (związanej) w wyniku upośledzonego przepływu żółci. Przyczyną może być kamica przewodowa, rak trzustki, zapalenie dróg żółciowych zewnątrzwątrobowych, rak dróg żółciowych czy też stwardniające zapalenie dróg żółciowych. 
Innymi objawami, sugerującymi chorobę wątroby, mogą być też zmiany skórne. Na skórze mogą być obecne tzw. pajączki wątrobowe (naczyniaki gwiaździste), może pojawić się rumień dłoniowy i podeszwowy. Zdarza się, że dochodzi do rozwoju nadmiernej pigmentacji skórnej, nadmiernego owłosienia u kobiet oraz utraty owłosienia na klatce piersiowej i pod pachami u mężczyzn. Na skórze brzucha może być widoczna tzw. "głowa meduzy", która powstaje na skutek poszerzenia się żył krążenia obocznego. W zaawansowanej chorobie wątroby typowe są też wybroczyny, powstające na skutek upośledzonej syntezy czynników krzepnięcia. 
W przebiegu chorób wątroby pojawiają się też dolegliwości dotyczące przewodu pokarmowego. Typowe są wzdęcia, nudności, wymioty oraz pobolewanie w prawej okolicy podżebrowej. Wątroba może ulec powiększeniu i może wystawać spod łuku żebrowego, czasami dochodzi też do powiększenia śledziony, pojawia się też wodobrzusze. 
Choroby wątroby powodują też zaburzenia czynności układu rozrodczego. Pojawia się zaburzenie miesiączkowania, osłabione libido, zaś u mężczyzn zanik jąder i ginekomastia. 
Dla chorób wątroby typowe są też objawy ogólne. Pacjent jest osłabiony, bardzo szybko się męczy - często jest to przez długi czas jedyny objaw chorobowy. Ponadto może pojawić się stan podgorączkowy, utrata łaknienia oraz zmniejszenie masy ciała. Dość typowa, dla zaawansowanej choroby, jest też charakterystyczna sylwetka ciała- mówi się o wyglądzie "kasztanowego ludzika"c- szczupłe kończyny górne i dolne z powodu zaniku mięśni oraz powiększony obwód brzucha. Może być obecny także uporczywy świąd skóry oraz bolesne kurcze mięśni, głównie w nocy. 
Jeśli zaczniemy obserwować u siebie ogólne osłabienie czy też dziwne zmiany skórne, zawsze należy skonsultować się ze swoim lekarzem, który zdecyduje czy nie ma konieczności przeprowadzenia diagnostyki w kierunku chorób wątroby.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl