Plamienie po okresie – kiedy może niepokoić?
Barbara Bukowska

Plamienie po okresie – kiedy może niepokoić?

Plamieniem nazywamy brązową lub czerwonawą wydzielinę z dróg rodnych, która może pojawiać się w różnych fazach cyklu miesiączkowego. Plamienie pojawiające się po okresie oznacza zwykle zaburzenia hormonalne, choć może również świadczyć o schorzeniach ginekologicznych. Postępowanie w przypadku plamień po okresie uzależnione jest od przyczyny ich występowania. Dlatego tak ważna jest diagnostyka, którą zajmuje się lekarz ginekolog.

  1. Plamienie po okresie – czym jest?
  2. Plamienie po okresie – przyczyny
  3. Plamienie po okresie – postępowanie

Plamienie po okresie – czym jest?

Plamieniem nazywamy skąpą wydzielinę z dróg rodnych. Przyjmuje zwykle zabarwienie brunatne lub czerwone. Plamienie może pojawić się w każdej fazie cyklu miesiączkowego – zarówno po okresie, jak i przed nim. Plamienie może wystąpić bezpośrednio po miesiączce (wtedy trudne jest rozróżnienie, czy jest to przedłużający się okres, czy niezależne krwawienie) lub po kilkudniowej przerwie.

Brązowe plamienie po okresie, jeśli występuje sporadycznie, jest najpewniej związane ze zmianami hormonalnymi. Nie jest to powód do paniki, ale do starannej obserwacji własnego organizmu. Jeśli problem utrzymuje się lub wręcz przybiera na sile, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Wskazaniem do wizyty jest również występowanie objawów towarzyszących plamieniu po okresie, szczególnie bólu brzucha.

Plamienie po okresie – przyczyny

Plamienie po okresie a zaburzenia hormonalne

Najczęstszą przyczyną kilkudniowego plamienia po okresie są zaburzenia hormonalne. Ich źródłem może być:

  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej;
  • rozwijająca się ciąża;
  • współwystępowanie innych chorób związanych z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Brązowe plamienia po okresie mogą występować u kobiet rozpoczynających przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej (zarówno w postaci doustnej, jak i w formie plastrów, krążków czy implantów). Organizm potrzebuje czasu na dostosowanie się do zmian w poziomie hormonów. Jednym z objawów tej adaptacji mogą być utrzymujące się plamienia między okresami. Podobne zaburzenia miesiączkowania mogą również wystąpić podczas zmiany jednego preparatu na inny. Warto jednak zachować czujność. Utrzymujące się plamienia po okresie wymagają konsultacji z lekarzem, bo ich przyczyna może być niezwiązana z przyjmowaną antykoncepcją.

Sprawcą występowania zmian hormonalnych może być również rozwijająca się ciąża. Niewielkie krwawienie po okresie może świadczyć o zagnieżdżaniu się zarodka w jamie macicy. W trakcie ciąży każde plamienie bądź krwawienie musi jednak zostać skonsultowane z lekarzem, może być bowiem zwiastunem zagrażającego poronienia.

Długie, brązowe plamienia po okresie mogą pojawiać się również u kobiet, u których stwierdzono inne choroby bądź zaburzenia wpływające na gospodarkę hormonalną. Szczególnie często krwawienia między miesiączkami występują u pacjentek z chorobami tarczycy (niedoczynnością lub nadczynnością).

Zaburzenia miesiączkowania w przebiegu niedoczynności tarczycy są związane z obniżeniem poziomu estradiolu i podwyższeniem poziomu prolaktyny. Wiąże się to z wydłużeniem cykli i samych miesiączek, a okres często bywa poprzedzony kilkudniowym plamieniem. W przebiegu nadczynności tarczycy dochodzi z kolei do podwyższenia poziomu estradiolu. W konsekwencji miesiączki stają się mniej obfite, mogą zaniknąć całkowicie lub występować w postaci skąpych plamień.

Jeśli plamienie pojawia się w połowie cyklu menstruacyjnego, może być związane z zachodzącą owulacją. Podczas jajeczkowania gwałtownie spada poziom estrogenów, co może skutkować pojawieniem się podbarwionej krwią wydzieliny z dróg rodnych.

Plamienie po okresie a choroby

Plamienie występujące kilka dni po okresie – czasem 3 dni, czasem tydzień, czasem 11 dni lub dłużej – może świadczyć o rozwijającej się w organizmie chorobie, niekoniecznie związanej z zaburzeniami hormonalnymi.

Krwawienia między okresami (zwłaszcza jeśli są one obfite i bolesne) mogą być oznaką mięśniaków macicy. Z kolei brązowe plamienie po okresie, któremu towarzyszy ból brzucha i gorączka, jest częstym objawem zapalenia przydatków.

Krwawienia międzymiesiączkowe mogą stanowić również jeden z objawów infekcji intymnych przenoszonych drogą płciową, wywoływanych m.in. przez chlamydie czy dwoinki rzeżączki.

Nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych (krwawienia po stosunku, krwawienia kontaktowe, krwawienie po miesiączce i przed nią, wydłużenie i zwiększenie obfitości miesiączek) mogą niestety świadczyć również o rozwijającym się nowotworze w obrębie dróg rodnych, szczególnie szyjki macicy. Zaburzeniom cyklu miesiączkowego towarzyszą wtedy zwykle dolegliwości bólowe okolicy krzyżowo-lędźwiowej, upławy, bolesne parcie na mocz i stolec.

Plamienie po okresie – postępowanie

Plamienia po miesiączce mogą mieć różne przyczyny. Czasem są związane ze stanami fizjologicznymi (owulacja, ciąża), zdarza się jednak, że są objawem groźnych dla zdrowia i życia chorób. Dlatego nie można ich lekceważyć i każde utrzymujące się, nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych należy skonsultować z lekarzem ginekologiem. Nie ma uniwersalnej metody walki z plamieniami po okresie. Metodę leczenia lekarz dobiera po postawieniu diagnozy i poznaniu przyczyny nieprawidłowych krwawień.

Jeśli plamienia związane są z przyjmowaną antykoncepcją, lekarz po wykluczeniu innych przyczyn może zalecić… cierpliwość. Stan przystosowywania się organizmu do zmian hormonalnych może zająć do 6 miesięcy. Jeśli jednak po tym czasie problem utrzymuje się, konieczna może być zmiana metody antykoncepcji.

W sytuacji, gdy plamienia związane są z chorobą ogólnoukładową (np. chorobami tarczycy) należy przyjrzeć się, czy jest ona odpowiednio kontrolowana.

Mięśniaki macicy, których jednym z objawów mogą być plamienia, leczy się farmakologicznie (głównie za pomocą środków hormonalnych) lub zabiegowo (wyłyżeczkowanie jamy macicy lub embolizacja naczyń odżywiających mięśniaka). Inne schorzenia ginekologiczne (zapalenie przydatków, choroby weneryczne) wymagają leczenia antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi.

W doborze metody leczenia nowotworów ginekologicznych uwzględnia się zaawansowanie choroby, ogólny stan zdrowia pacjentki i jej plany prokreacyjne. Stosuje się zarówno metody chirurgiczne, jak i radio- oraz chemioterapię. Rokowania w przypadku nowotworu szyjki macicy, który jest najczęściej występującym nowotworem ginekologicznym, są dobre, o ile choroba zostanie wcześnie wykryta, a leczenie szybko wdrożone. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa i badania cytologiczne.

  1. C.Y. Zhang, H. Li, S. Zhang i in. Abnormal uterine bleeding patterns determined through menstrual tracking among participants in the Apple Women's Health Study. Am J Obstet Gynecol 228(2), 2023.
  2. M. Livingstone, I.S. Fraser. Mechanisms of abnormal uterine bleeding. Hum Reprod Update 8(1), 2002.
  3. I. Tsakiridis, S. Giouleka, G. Koutsouki i in. Investigation and management of abnormal uterine bleeding in reproductive-aged women: a descriptive review of national and international recommendations. Eur J Contracept Reprod Health Care 27(6), 2022.
  4. J.L. Bacon. Abnormal Uterine Bleeding: Current Classification and Clinical Management. Obstet Gynecol Clin North Am 44(2), 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl