Bolesność piersi – czy jest powodem do niepokoju?
Anna Posmykiewicz

Bolesność piersi – czy jest powodem do niepokoju?

Bolesność piersi to problem, który tak naprawdę choć raz spotyka każdą kobietę, niezależnie od wieku, może bowiem pojawić się zarówno u nastolatki, jak i u zupełnie dojrzałej już kobiety. Ból i tkliwość piersi nie jest przyjemna, często kobiety odczuwają naprawdę bardzo duży dyskomfort, choć zdarza się też, że tkliwość nie jest duża i w żaden sposób nie upośledza kobiecie codziennego, normalnego funkcjonowania. Zdarza się, że bolesność piersi dotyczy obydwu gruczołów sutkowych, czasami jednak dotyczy tylko jednej piersi lub nawet jej fragmentu. Bolesność piersi często wzbudza u kobiety duży niepokój, dlatego też zawsze należy wyjasnić jej przyczynę.

Jakie mogą być przyczyny bolesności piersi?

  • Fizjologiczna bolesność piersi
Bardzo często zdarza się, że bolesność piersi ma podłoże fizjologiczne i nie jest związana z żadną poważną jednostką chorobową. Fizjologiczna bolesność piersi pojawia się przede wszystkim u dziewcząt w okresie dojrzewania płciowego. W tym okresie czasu ma ona związek z powiększeniem się tkanki gruczołowej piersi, jak również z bardzo dużą produkcją żeńskich hormonów płciowych. Dziewczynki w okresie dojrzewania często zgłaszają, że ich piersi są bardzo wrażliwe na dotyk, często stanowi to dla nich duży problem, uniemożliwia bowiem lub utrudnia udział w zajęciach wychowania fizycznego w szkole lub po prostu codzienną zabawę z rówieśnikami. Często ten rodzaj bolesności piersi zmniejsza się, kiedy dziewczynka w tym okresie czasu zacznie nosić stanik.
Fizjologiczna bolesność piersi może pojawić się też u kobiet w okresie menopauzy. W tym okresie czasu dochodzi bowiem do spadku stężenia hormonów płciowych w organizmie kobiety, jak również dochodzi do zanikania tkanki gruczołowej w sutkach.
Kolejną fizjologiczną przyczyną bolesności piersi jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jest to chyba najczęstsza przyczyna bólu piersi zgłaszana przez kobiety, które niekiedy w okresie przedmiesiączkowym odczuwają naprawdę silne dolegliwości bólowe i bardzo duży dyskomfort. Bolesność piersi wywołana zespołem napięcia przedmiesiączkowego dotyczy zazwyczaj kobiet pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Ma ona związek z fizjologicznymi zmianami poziomów hormonów płciowych, do których to zmian dochodzi przez cały okres trwania cyklu miesięcznego, jednak w okresie przedmiesiączkowym są one najbardziej  nasilone. Poza tym wahania poziomów estrogenów i progesteronu doprowadzają do zatrzymywania wody w tkance gruczołowej piersi, co dodatkowo pogłębia obrzęk i bolesność piersi, które stają się też większe i bardziej twarde. Bolesność piersi u prawie wszystkich kobiet ustępuje wraz z pojawianiem się krwawienia miesięcznego. Bolesność piersi związana z zespołem napięcia przedmiesiączkowego bardzo często jest dla kobiet ogromnie uciążliwa, ogranicza bowiem aktywność ruchową, może też wywoływać większe rozdrażnienie. Aby zmniejszyć dolegliwości warto w tym okresie czasu unikać dużej ilości soli oraz wyeliminować z jadłospisu mocną herbatę, kawę, czekoladę i kakao. Czasami poprawę przynosi też stosowanie różnych leków ziołowych.
Fizjologiczna bolesność piersi ma też związek z ciążą i okresem laktacji. W czasie ciąży, pod wpływem zmian hormonalnych, piersi stają się obrzmiałe i bardzo tkliwe na dotyk. Zdarza się, że takie dolegliwości pojawiają się tylko w początkowym okresie ciąży i potem ustępują, niekiedy jednak ból piersi jest obecny przez cały okres trwania ciąży. W czasie laktacji piersi także są duże, gromadzące się w nich mleko powoduje, że stają się też bardzo tkliwe i dopiero odessanie mleka łagodzi dolegliwości. Może też zdarzyć się niestety, że dojdzie do zastoju mleka i zapalenia gruczołu sutkowego - wtedy ból jest bardzo silny, zachodzi potrzeba wizyty u lekarza i niekiedy nawet zastosowania właściwie dobranego antybiotyku. 
  • Stosowanie antykoncepcji hormonalnej
Zdarza się, że bolesność piersi pojawia się też u kobiet, które stosują hormonalną antykoncepcję. Często zdarza się, że przy stosowaniu tej formy antykoncepcji kobiety zgłaszają tkliwość i obrzęk piersi. Jeśli dolegliwości nie są duże oraz nie występują inne, poważniejsze działania niepożądane hormonalnej antykoncpecji, to można spróbować poczekać i poobserwować czy dolegliwości nie będą się nasilać. Jeśli jednak dolegliwości są duże, wtedy warto wybrać się do ginekologa i poprosić o zmianę tabletek antykoncepcyjnych - być może te nowe będą lepiej tolerowane i nie będą dawać efektów ubocznych terapii. 
  • Mastopatia
Ból piersi może też pojawić się w przebiegu mastopatii. Czym jest mastopatia? Mastopatia to inaczej choroba włóknisto-torbielowata piersi. Powstałe w jej przebiegu zmiany to zmiany łagodne (torbiele), ponadto w jej przebiegu dochodzi też do nadmiernego rozrostu tkanki gruczołowej i tkanki łącznej. Za rozwój mastopatii odpowiedzialne są głównie zmiany hormonlane. Mastopatia objawia się właśnie bolesnością i nadmierną wrażliwością piersi, czasami też pojawia się ich nieznaczny obrzęk. Rozpoznanie lekarz stawia na podstawie dokładnie zebranego od pacjentki wywiadu oraz palpacyjnego badania piersi, w razie wątpliwości konieczne jest wykonanie usg piersi lub mammografia. 

Czy jakieś inne zmiany mogą wywoływać bolesność piersi?

Może zdarzyć się, że obecność dużych torbieli lub włókniaków będzie dawała objawy pod postacią tkliwości piersi.
A co z rakiem piersi? Czy stwierdzenie guzka podejrzanego o proces nowotworowy daje dolegliwości bólowe? Zwykle nie, zazwyczaj guzek podejrzany o rozrost nowotworowy nie jest bolesny, a ból pojawia się dopiero wówczas, kiedy guzek osiągnie bardzo duże rozmiary i rak będzie już w bardzo zaawansowanej postaci. Jednak abolutnie nie można założyć, że "wczesny rak piersi nie boli"! Może bowiem zdarzyć się, że mały guzek także będzie bolesny, a zostanie przez kobietę zignorowany. 
Nie można założyć, że "rak piersi nie boli". Dlatego też każda zmiana w piersi, bolesna lub niebolesna wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl