Orteza stawu skokowego – kiedy jest niezbędna?
Michał Posmykiewicz

Orteza stawu skokowego – kiedy jest niezbędna?

Staw skokowy jest jednym z bardziej złożonych i skomplikowanych stawów w ludzkim organizmie. Staw skokowy jest odpowiedzialny za połączenie kości podudzia, czyli kości piszczelowej i strzałkowej, z kośćmi stopy. W skład stawu skokowego wchodzi staw skokowy górny oraz staw skokowy dolny, które zbudowane są z licznych mocnych więzadeł oraz z torebki stawowej. Staw skokowy jest również bardzo dobrze unaczyniony i unerwiony. W stawie skokowym można wykonywać liczne ruchy, są to ruchy zgięcia grzbietowego oraz zgięcia podeszwowego stopy, jak również ruchy nawracania i odwodzenia stopy.

Należy pamiętać o tym, że staw skokowy, chyba najbardziej ze wszystkich stawów w ludzkim organizmie, jest narażony na różnego rodzaju urazy. Urazu stawu skokowego można doznać zarówno grając w piłkę, biegając, ale także nawet idąc, kiedy na nierównym chodniku dojdzie do przekręcenia stopy na bok.

Urazy stawu skokowego

Najczęstszym urazem stawu skokowego jest jego skręcenie. Popularnie nie mówi się o skręceniu stawu skokowego tylko o skręceniu kostki. W przypadku skręcenia stawu skokowego dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej i wzmacniających ją więzadeł stawowych. Można wyróżnić trzy stopnie skręcenia stawu skokowego. W stopniu pierwszym dochodzi jedynie do naciągnięcia więzadeł stawowych, typowymi objawami w tym przypadku jest niewielki obrzęk oraz krwiak (popularnie nazywany siniakiem), jak również nieznaczna bolesność stawu skokowego. W stopniu drugim skręcenia stawu skokowego dochodzi już do naderwania więzadeł, objawy są praktycznie takie same jak w stopniu pierwszym, jednak są zdecydowanie bardziej nasilone. W stopniu trzecim skręcenia stawu skokowego więzadła stawowe ulegają rozerwaniu, staw jest bardzo niestabilny, a bolesność naprawdę mocno wyrażona, towarzyszy jej też duży obrzęk i bardzo dużych rozmiarów krwiak. Kolejnym rodzajem urazu stawu skokowego jest jego zwichnięcie.

W przypadku zwichnięcia stawu dochodzi do nieprawidłowego przemieszczenia się względem siebie kości i innych powierzchni, które tworzą staw skokowy, dochodzi też do rozerwania torebki stawowej oraz więzadeł. Pojawia się silny ból, obrzęk, krwiak, a ruchomość w stawie jest znacząco ograniczona.

Jeszcze jednym rodzajem urazu stawu skokowego jest też jego złamanie. Zazwyczaj w tym przypadku dochodzi do złamania jednej z kości podudzia wchodzących w skład stawu skokowego, może też dojść do złamania jednej z kostek stawu skokowego, najczęściej kostki bocznej. Objawem złamania stawu skokowego jest bardzo silny ból oraz brak ruchomości w stawie. 

Jak powinno wyglądać postępowanie w przypadku urazu stawu skokowego?

Wszystko uzależnione jest od rodzaju urazu, jakiego doznaliśmy. W przypadku niewielkiego skręcenia zazwyczaj wystarcza jedynie odpoczynek i odciążenie kończyny. Jeśli jednak doszło do bardziej poważnego urazu, zachodzi potrzeba unieruchomienia kończyny dolnej. Do unieruchomienia w przypadku najcięższych urazów może służyć opatrunek gipsowy, jednak w sytuacji, kiedy uraz nie wymaga złożenia gipsu, można zastosować ortezę stawu skokowego.

Czym jest orteza?

Orteza jest rodzajem stabilizatora, usztywniacza. Podobnie jak gips utrzymuje ona staw w jednej, stałej  pozycji, jednak jest dużo lżejsza od gipsu, poza tym ułatwia też ona poruszanie się pacjenta. Elementem usztywniającym w ortezie są poduszki powietrzne, które znajdują się pomiędzy warstwami tkaniny, mają też one miękkie brzegi, co znakomicie zabezpiecza pacjenta przed wszelkiego rodzaju otarciami. Tkaniny, z których wykonywane są ortezy, są bardzo delikatne, świetnie przepuszczają powietrze oraz pozwalają na szybsze odprowadzanie wilgoci.

Jakie funkcje pełni orteza? Orteza ma za zadanie stabilizować staw i mięśnie. Dzięki temu możliwe jest unieruchomienie uszkodzonego stawu oraz jego odciążenie. Należy pamiętać też o tym, że aby orteza dobrze spełniała swoją funkcje, musi być ona odpowiednio dobrana i musi mieć również właściwy dla pacjenta rozmiar. Dlatego też orteze zawsze powinien w zależności od urazu dobierać lekarz ortopeda lub ewentualnie przeszkolony pracownik sklepu ze sprzętem medycznym. 

Kiedy stosuje się orteze stawu skokowego?

Orteza stawu skokowego jest wykorzystywana zarówno w przypadku różnego rodzaju urazów stawu skokowego, ale także w przypadku rehabilitacji stawu skokowego po doznanym uprzednio urazie oraz w przypadku zmian zwyrodnieniowych w stawie skokowym. Orteza bowiem usztywnia staw skokowy, stabilizuje go.

Należy pamiętać o tym, że decyzje odnośnie stosowania stabilizatora stawu skokowego zawsze musi podjąć lekarz ortopeda po zbadaniu pacjenta i po zapoznaniu się z wynikiem zdjęcia rtg stawu skokowego. Specjalista decyduje też, przez jaki czas pacjent będzie musiał nosić ortezę stabilizującą staw skokowy.

Usztywniacz stawu skokowego może być zalecony nie tylko dorosłym, ale także dzieciom, należy jedynie dobrać wtedy jej właściwy rozmiar. 

Czy orteza stawu skokowego jest refundowana?

Tak. Pacjent może liczyć na refundację ortezy stawu skokowego. Refundacja jest oczywiście przyznawana z określonych wskazań medycznych, które musi określić lekarz ortopeda w specjalnym wniosku, który pacjent musi złożyć we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Należy też pamiętać o tym, że nie wszystkie rodzaje ortez stawu skokowego są refundowane. Jeśli chcielibyśmy mieć inną ortezę niż tę, którą Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje, należy za nią niestety dopłacić. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl