Alergia czy atopowe zapalenie skóry? Jak je odróżnić?
Krzysztof Słomiak

Alergia czy atopowe zapalenie skóry? Jak je odróżnić?

W dzisiejszych czasach problemy skórne dotykają coraz więcej osób. Ma to związek z dużym zanieczyszczeniem i zapyleniem powietrza, konserwantami czy barwnikami dodawanymi do żywności, a nawet ze stresującym i szybkim trybem życia. Wszystkie te czynniki wewnętrznie oraz zewnętrznie mają wpływ na kondycję naszej skóry. Jej stan i wygląd bardzo dobrze odzwierciedlają formę organizmu.

Szereg chorób w znaczący sposób wpływa na to, jak wygląda nasza skóra. Duże znaczenie mają alergie skórne, często mylone z innymi chorobami oraz przewlekłe przesuszenie skóry prowadzące do Atopowego Zapalenia Skóry (AZS). Przyjrzyjmy się dzisiaj tym dwóm stanom chorobowym oraz sposobom radzenia sobie z nimi.

Alergia skórna

Alergia skórna stanowi kłopotliwy problem. W szczególności dlatego, iż trudno ją zdiagnozować. Mogą wywołać ją kosmetyki, które używamy po raz pierwszy, niewłaściwy proszek do prania lub płyn do płukania, tkanina z koszuli, która dotyka naszą skórę, zbyt długa ekspozycja na słońce lub pyłki roślin czy sierść zwierząt. Nawet bakterie z telefonu, który przykładamy codziennie do ucha, mogą wywoływać alergię skórną. Wymieniać można tu w nieskończoność. Taką alergię wywołaną czynnikami zewnętrznymi nazywamy alergią zewnętrzną lub kontaktową.

Innym rodzajem alergii jest alergia spowodowana czynnikami wewnętrznymi – jedzeniem, w szczególności cytrusami i słodyczami, napojami, bardzo często alkoholem czy po prostu stanem wewnętrznym i procesami, które zachodzą naturalnie w ciele.

Pierwsze objawy i oznaki alergii

Alergia skórna objawia się w różny sposób, z różnym nasileniem oraz umiejscowieniem na ciele. Wysypka  od miejscowej, po rozlaną i rozproszoną po całym ciele, uporczywe swędzenie oraz czerwone plamy to typowe oznaki. Objawami alergii skórnej są przede wszystkim wypryski. Mają one postać zaczerwienionych oraz twardych grudek. Wysypki i czerwone krostki należą do jednych z podstawowych objawów, które wskazują na chorobę alergiczną.

Alergia a skóra atopowa

Objawy alergii, szczególnie niepoprawnie leczonej lub zaniedbanej, przypominają w swoim wyglądzie atopowe zapalenie skóry. AZS objawia się miejscowym podrażnieniem i przesuszeniem skóry. Skóra atopowa nawet przy niewielkiej ilości pobudzenia z zewnątrz reaguje nadmiernie na czynniki zewnętrzne. Zwykle jest ona bardzo sucha, szorstka i zaczerwieniona. Charakterystycznym objawem jest łuszczenie się i pękanie całych płatów skórnych.

Najgorszą sytuacją jest, gdy przebiegowi AZS towarzyszy alergia. W przypadku leczenia zarówno alergii jak i atopowego zapalenia skóry najlepszej diagnozy udzieli dermatolog.

Leczenie chorób skóry – alergia

Przy chorobach skóry najważniejsze są odpowiednia higiena oraz regularność. Po analizie przebiegu choroby alergicznej powinniśmy wyeliminować lub ograniczyć dostęp alergenów.

W przypadku uporczywego świądu ulgę mogą przynieść doustne leki przeciwhistaminowe nowej generacji lewocetyryzyna, desloratadyna, feksofenadyna. Nie powodują one senności oraz upośledzenia czynności motorycznych, szczególnie ważnych podczas prowadzenia pojazdów, dlatego można je stosować na co dzień. Wspomagająco dobrze sprawdzają się suplementy diety zawierające w swoim składzie wapń.

Leczenie chorób skóry – atopowe zapalenie skóry

Przy odpowiedniej pielęgnacji skóry atopowej bardzo ważna jest kąpiel, gdyż łagodzi świąd, przyspiesza gojenie, oczyszcza skórę i zwiększa jej chłonność na preparaty natłuszczające. W walce z suchością pomogą kąpiele emolientowe, minerały bocheńskie czy suplementacja preparatów koniczyny czerwonej. 

Dowiedz się więcej na temat tego, jak działają emolienty i jak je stosować.

Przy wszelkich chorobach skórnych zaleca się wizytę u lekarza dermatologa czy – w przypadku alergii – dodatkowo alergologa i przestrzeganie ich zaleceń. Pewne działania można także podjąć w zaciszu domowym. Na pewno przyniosą one ulgę pacjentowi oraz złagodzą objawy tych uporczywych stanów chorobowych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl