Żylaki powrózka nasiennego – objawy i leczenie
Michał Posmykiewicz

Żylaki powrózka nasiennego – objawy i leczenie

Powrózek nasienny jest anatomiczną strukturą, która przebiega przez kanał pachwinowy do moszny. W skład powrózka nasiennego wchodzi nasieniowód, jak również mięsień dźwigacz jądra, tętnica jądrowa, żylny splot wiciowaty, naczynia krwionośne zaopatrujące mięsień dźwigacz jądra oraz gałąź płciowa nerwu płciowo-udowego. Powrózek nasienny może być przez lekarza badany przez skórę, a jego grubość odpowiada mniej więcej grubości małego palca.

Czym są żylaki powrózka nasiennego? Jak często występują? 

Żylaki powrózka nasiennego to nic innego, jak patologiczne poszerzenie się naczyń żylnych, które wchodzą w skład żylnego splotu wiciowatego w powrózku nasiennym. Szacuje się, że żylaki powrózka nasiennego są obecne u około 10-20% mężczyzn, a ilość ta wzrasta u mężczyzn, którzy mają problemy z płodnością. Około 90% żylaków powrózka nasiennego występuje po stronie lewej, co ma związek z inną długością, przebiegiem i miejscem ujścia żyły jądrowej lewej. 

Jakie są przyczyny żylaków powrózka nasiennego?

Podstawową przyczyną powstawania żylaków powrózka nasiennego jest wzrost ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach żylnych powrózka nasiennego. Na skutek zbyt wysokiego ciśnienia dochodzi do zwiększonego nacisku przepływającej przez naczynia krwi na ściany naczyń splotu żylnego wiciowatego, co z kolei doprowadza do poszerzenia, wydłużenia i poskręcania się żył. Na skutek zmian w budowie żył splotu wiciowatego dochodzi właśnie do powstania żylaków powrózka nasiennego.

Ponadto jedną z przyczyn powstawania żylaków powrózka nasiennego, może też być dysfunkcja zastawek czy też wrodzone choroby tkanki łącznej. Zdarza się, że za rozwój żylaków powrózka nasiennego odpowiedzialna jest też zakrzepica żylna, krążenie oboczne oraz zewnętrzny ucisk na żyły spowodowany miedzy innymi guzem.  

W jaki sposób można podzielić żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego można podzielić na trzy grupy. Do pierwszej grupy zaliczane są żylaki powrózka nasiennego, które są bardzo małe i trudno je wyczuć w czasie badania palpacyjnego w gabinecie lekarskim. Czasami ujawniają się one w pozycji stojącej, zwłaszcza w czasie napinania mięśni brzucha. Drugą grupą żylaków powrózka nasiennego są żylaki większe, które bez większych problemów można stwierdzić w czasie badania palpacyjnego.

Zwykle też są jeszcze mało widoczne gołym okiem, powiększają się w pozycji stojącej. Do trzeciej zaś grupy zalicza się żylaki powrózka nasiennego, które są bardzo duże. Te żylaki widać od razu, bez względu na pozycje, jaką przyjmuje pacjent i bez konieczności napinania mięśni brzucha. 

Jakie są objawy żylaków powrózka nasiennego?

Zazwyczaj u znacznej większości mężczyzn żylaki powrózka nasiennego nie dają w ogóle żadnych objawów i są one wykrywane zwykle przypadkiem w czasie badania urologicznego lub też wykonywania usg jader. Czasami zdarza się, że w sytuacji, kiedy żylaki powrózka nasiennego są już dość mocno zaawansowane, mężczyźni zaczynają zgłaszać uczucie dyskomfortu, ciężaru i bólu w okolicy moszny lub pachwiny. Dolegliwości te zazwyczaj nasilają się w czasie długotrwałego stania lub długotrwałego chodzenia, mogą też zwiększać się w czasie wzwodu członka, jak również z pozycji leżącej.

Mężczyźni, u których doszło do powstania żylaków powrózka nasiennego, zgłaszają  też nadmierne ucieplenie moszny, czasami opisują również uczucie "palenia" w jądrach. Zdarza się, że sami stwierdzają u siebie "guzki" w jądrach, co jest powodem zgłoszenia się ich do poradni urologicznej.

Powodem zgłaszania się do lekarza urologa jest również niepłodność. Wiele par, starając się o dziecko, po nieudanych próbach poczęcia, zaczyna się diagnozować. Często okazuje się, że przyczyną problemów są żylaki powrózka nasiennego, które zaburzają płodność mężczyzny. Można zatem śmiało stwierdzić, że jednym z objawów żylaków powrózka nasiennego jest też męska niepłodność. 

W jaki sposób stawia się rozpoznanie żylaków powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego lekarz urolog rozpoznaje po palapacyjnym badaniu pacjenta. Nie zawsze jednak w początkowej fazie ich rozwoju lekarz jest w stanie je wyczuć, dlatego też zazwyczaj konieczne jest również wykonanie badania usg. Badanie usg wykonuje się też celem weryfikacji wcześniej postawionej diagnozy w sytuacji, jeśli lekarz był jednak w stanie na podstawie badania palpacyjnego wyczuć żylaki powrózka nasiennego. Badanie usg umożliwia zatem postawienie ostatecznej diagnozy.

Po stwierdzeniu u mężczyzny żylaków powrózka nasiennego lekarz zwykle też zleca badanie nasienia, aby stwierdzić czy obecność żylaków powrózka nasiennego nie wpływa w jakimś stopniu na płodność pacjenta. 

Jak leczy się żylaki powrózka nasiennego?

Leczenie żylaków powrózka nasiennego nie od razu musi wiązać się z operacją. Zdarza się, że lekarz urolog decyduje się na embolizację żylaków powrózka nasiennego. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do zmienionego żylakowato naczynia, przez niewielkie nacięcie w pachwinie, materiału embolizacyjnego, który doprowadza do zamknięcia światła żyły i w ten sposób zamyka w niej przepływ krwi. Skuteczność takiego postępowania jest naprawdę wysoka, pacjent nie wymaga znieczulenia ogólnego oraz zdecydowanie szybciej wraca po zabiegu do pełnej sprawności.

Ponadto wykonuje się też sklerotyzację naczynia żylnego. Metoda ta polega na wprowadzeniu do naczynia krwionośnego odpowiedniego środka farmakologicznego, który powoduje, że naczynie żylne obkurcza się i zasklepia. Metoda ta jest również bardzo skuteczna i mało inwazyjna. Zdarzają się jednak sytuacje, że zachodzi niestety potrzeba operacyjnego leczenia powrózka nasiennego. Operacja żylaków powrózka nasiennego może być wykonywana zarówno metodą laparoskopową, jak i tradycyjną techniką, kiedy to chirurg "musi otwierać" operowane miejsce. Po zabiegu operacyjnym pacjent wymaga dłuższej rekonwalescencji niż po metodach nieinwazyjnych. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl