Kaszak na głowie – przyczyny i leczenie
Michał Posmykiewicz

Kaszak na głowie – przyczyny i leczenie

Kaszak to torbiel, czyli cysta, która jest zlokalizowana zazwyczaj w okolicy mieszków włosowych i gruczołów łojowych. We wnętrzu kaszaka znajduje się zrogowaciały naskórek, jak również łój, a w niektórych przypadkach można w nim również stwierdzić fragmenty mieszków włosowych.

Gdzie najczęściej lokalizują się kaszaki?

Kaszaki najczęściej rozwijają się w miejscach, gdzie występuje duża ilość mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Dlatego też zazwyczaj kaszaki obserwuje się na głowie (zarówno na twarzy, na karku oraz skórze owłosionej głowy), jak również na skórze tułowia, ale także w okolicach narządów płciowych (bardzo często powstają one na skórze moszny oraz na wargach sromowych większych).

Jak wygląda kaszak?

Kaszak, bez względu na miejsce, w którym powstanie, ma postać guzka. Guzek ten zlokalizowany jest w skórze lub też w tkance podskórnej, zazwyczaj jest on niebolesny. Zwykle kaszaki maja kolor cielisty, często z lekko żółtym zabarwieniem, czasami mogą mieć również kolor biały.

Zdarza się, że na powierzchni kaszaka widoczny jest ciemny punkt. Jest to nic innego, jak zaczopowany przewód mieszka włosowego. Kaszaki zwykle są miękkie, choć mogą mieć również umiarkowanie twardą konsystencje. Kaszaki są również przesuwalne względem podłoża. 

Zazwyczaj, średnica przeciętnego kaszaka nie przekracza kilku milimetrów. Zdarzają się również kaszaki, które są zdecydowanie większe, wtedy ich średnica może osiągać wymiary od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. 

U kogo zwykle powstają kaszaki?

Kaszaki zazwyczaj powstają u osób dorosłych, szczególnie mocno do ich rozwoju predysponowane są osoby pomiędzy trzydziestym a czterdziestym rokiem życia. Zwykle też kaszaki zdecydowanie częściej powstają u mężczyzn niż u kobiet. Może też zdarzyć się, że dojdzie do powstania kaszaka u osoby w okresie dojrzewania płciowego dzieje się tak dlatego, że w tym okresie czasu dochodzi do bardzo znaczących zmian w gospodarce hormonalnej organizmu oraz także bardzo często do zaburzenia pracy gruczołów łojowych.

Należy natomiast pamiętać o tym, że kaszaki praktycznie w ogóle nie rozwijają się u małych dzieci. Czasami można też podejrzewać rodzinną predyspozycje do rozwoju kaszaków, co mogłoby sugerować podłoże genetyczne ich rozwoju. 

Czy kaszaki dają w ogóle jakieś objawy?

Kaszaki zazwyczaj nie dają żadnych objawów. Pacjent nie odczuwa bólu, a skóra wokół kaszaka nie wykazuje żadnych cech stanu zapalnego, czyli nie jest ona nadmiernie ucieplona, zaczerwieniona, nadmiernie napięta oraz bolesna. Może się jednak zdarzyć, że dojdzie do nadkażenia kaszaka i w jego wnętrzu zacznie zbierać się ropna treść. Wtedy pojawia się właśnie stan zapalny, pacjent odczuwa ból o różnym nasileniu, skóra wokół kaszaka jest czerwona i zwykle też bardzo ciepła. 

Jakie są przyczyny powstawania kaszaków?

Przyczyną powstawania kaszaków, w tym również kaszaka na głowie, mogą być różnego rodzaju defekty mieszków włosowych. Uszkodzenie mieszków włosowych może mieć zatem związek z różnego rodzaju urazami, otarciami i małymi rankami, a to z kolei będzie doprowadzało do rozwoju ewentualnego kaszaka. Ponadto czasami bierze się też pod uwagę predyspozycje genetyczną do rozwoju kaszaków ze względu na ich dość częste rodzinne występowanie.

Do powstania kaszaków często też przyczyniają się różnego rodzaju kosmetyki, dobrane w niewłaściwy sposób do rodzaju skóry, które przyczyniają się do "czopowania" ujść mieszków włosowych i gruczołów łojowych.

Z czym należy różnicować kaszaki?

Choć zwykle rozpoznanie kaszaka, w tym kaszaka na głowie, nie przysparza lekarzowi żadnych trudności, to jednak czasami należy różnicować go z innymi zmianami patologicznymi rozwijającymi się na skórze. Przede wszystkim kaszaka należy różnicować z tłuszczakiem, który zazwyczaj jest bardziej miękki oraz "lubi się" powiększać. Ponadto w różnicowaniu należy też zawsze brać pod uwagę nerwiakowłókniaki, które zazwyczaj są bardziej twarde i występują w większej ilości. Dodatkowo kaszaki trzeba też umieć odróżnić od ropni, które są bolesne i zdecydowanie mocniej ucieplone. 

Lekarz zazwyczaj rozpoznaje kaszaka po prostu na podstawie badania fizykalnego, po dokładnym zbadaniu palpacyjnym zmiany. Jeśli jednak ma jakieś wątpliwości, zawsze może skierować pacjenta na badanie usg, które ostatecznie rozwieje wszystkie wątpliwości. 

Jak leczony jest kaszak na głowie? W jaki sposób leczy się również inne kaszaki?

Zazwyczaj kaszak na głowie oraz inne kaszaki nie wymagają żadnego leczenia. Zwykle bowiem ustępują one samoistnie w wyniku pęknięcia torbieli, wtedy też cała jej zawartość wydostaje się na zewnątrz. W sytuacji, jeśli dojdzie do nadkażenia kaszaka, wtedy zazwyczaj zachodzi też potrzeba włączenia właściwie dobranego antybiotyku.

Jeśli kaszak nie pęknie, ale również nie doszło do jego nadkażenia i nie rozwinął się stan zapalny, to nie wymaga on leczenia, chyba że jego obecność stanowi problem natury kosmetycznej dla pacjenta.

Zwykle ma to miejsce w sytuacji, kiedy kaszak zlokalizowany jest na twarzy lub też jest to kaszak na głowie, który często może być podrażniany przez wizyty u fryzjera. Wtedy też pacjent zwykle, oczywiście po porozumieniu się i za zgodną swojego lekarza prowadzącego, decyduje się na chirurgiczne usunięcie kaszaka.

Zabieg usunięcia kaszaka wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, dlatego też zwykle pacjent nie musi być hospitalizowany, a chirurg usunie kaszaka w warunkach ambulatoryjnych.

Zabieg usunięcia kaszaka polega na nacięciu zmiany i usunięciu przez chirurga zawartości torbieli i jej torebki. Wznowy kaszaka praktycznie w ogóle się nie zdarzają, dlatego że chirurg usuwa kaszaka zawsze w całości z otaczająca go torebką. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl