Lordoza szyjna – spłycenie i zniesienie lordozy szyjnej
Michał Posmykiewicz

Lordoza szyjna – spłycenie i zniesienie lordozy szyjnej

Kręgosłup jest główną osią szkieletu w organizmie człowieka. To do niego przyczepiają się różnego rodzaju mięśnie, jak również to dzięki niemu możliwe jest zachowanie właściwej postawy ciała. Lordoza szyjna to naturalne wygięcie szyjnego odcinka kręgosłupa, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie prawidłowej postawy głowy względem tułowia oraz ochrona szkieletu przed przeciążeniami. Kiedy dochodzi do patologicznego zmniejszenia naturalnej krzywizny  kręgosłupa

Lordoza szyjna – budowa kręgosłupa

Kręgosłup człowieka dzieli się na pięć różnych odcinków. Pierwszy z nich to odcinek szyjny, który zbudowany jest z siedmiu kręgów szyjnych. Kolejny odcinek kręgosłupa to odcinek piersiowy, który utworzony jest z dwunastu kręgów piersiowych. Następny w kolejności to odcinek lędźwiowy kręgosłupa, w skład którego wchodzi pięć kręgów lędźwiowych. Ostatnie dwa odcinki kręgosłupa to odcinek krzyżowy utworzony z pięciu zrośniętych ze sobą kręgów krzyżowych oraz odcinek guziczny składający się z czterech–pięciu również zrośniętych ze sobą kręgów.

Kręgi zbudowane są z trzonów i łuków. Przestrzeń pomiędzy trzonami kręgów a łukami kręgowymi tworzy tzw. kanał kręgowy, przez który przebiega rdzeń kręgowy. Pomiędzy trzonami poszczególnych kręgów znajdują się krążki międzykręgowe, które popularnie nazywane są dyskami. Ich główną funkcją jest zapewnienie ruchomości sąsiadującym ze sobą kręgom oraz amortyzowanie wszelkiego rodzaju wstrząsów. 

Należy pamiętać, że dzięki kręgosłupowi jesteśmy zdolni do utrzymywania wyprostowanej postawy ciała. Prawidłowa postawa ciała i sylwetka jest związana z obecnością fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Zalicza się do nich lordozę  szyjną i lędźwiową oraz kifozę piersiową i krzyżową (wygięcie w tych częściach kręgosłupa do tyłu). 

Lordoza szyjna – spłycenie i zniesienie lordozy szyjnej

Lordoza jest to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną, czyli ku przodowi. Zdarzają się sytuacje, że dochodzi do zaburzenia fizjologicznego wygięcia kręgosłupa, wtedy też dochodzi do pogłębienia lub zniesienia lordozy. 

Kiedy może dojść do spłycenia lub nawet zniesienia lordozy szyjnej? Czym różni się spłycenie lordozy od jej zniesienia? Zniesienie lordozy szyjnej jest to sytuacja, w której dochodzi do całkowitego wyprostowania fizjologicznego wygięcia kręgosłupa ku przodowi w jego odcinku szyjnym. W przypadku spłycenia natomiast dochodzi jedynie do zmniejszenia tego wygięcia, natomiast nadal jest ono obecne. 

Lordoza szyjna – przyczyny

Jeśli chodzi o spłycenie lordozy szyjnej, to bardzo często do takiego stanu rzeczy doprowadza choroba zwyrodnieniowa kręgów szyjnych oraz krążków międzykręgowych. Wtedy też pacjent zaczyna zwykle zgłaszać bóle odcinka szyjnego kręgosłupa, czasami ból ten może też promieniować do ręki czy do pleców. Zdarza się, że poza bólem szyi pacjent odczuwa też wzmożone napięcie mięśni szyjnych i mięśni na karku. Ponadto do spłycenia lordozy szyjnej mogą też czasem doprowadzić różnego rodzaju urazy okolicy karku i szyi. Zazwyczaj do spłycenia lub nawet zniesienia lordozy szyjnej przyczyniają się wypadki komunikacyjne. W ich przebiegu bowiem dochodzi do przesunięcia głowy do przodu, a następnie do gwałtownego szarpnięcia do tyłu. Na skutek tego dochodzi do rozluźnienia mięśni i więzadeł odcinka szyjnego kręgosłupa, a to może pociągnąć za sobą konsekwencje pod postacią spłycenia lub zniesienia lordozy szyjnej.

Do spłycenia lub też nawet całkowitego zniesienia lordozy szyjnej może również przyczynić się siedzący tryb życia oraz mała aktywność fizyczna. W dzisiejszych czasach bardzo często zdarza się, że z powodu spłycenia lordozy szyjnej cierpią ludzie pracujący za biurkiem przy komputerze. Dzieje się tak dlatego, że zwykle przybierają oni charakterystyczną, nieprawidłowa postawę ciała, a mianowicie wysuwają głowę do przodu, co bardzo niekorzystnie wpływa na krzywiznę kręgosłupa szyjnego. Dlatego niesłychanie ważne jest, aby pracując z komputerem czy laptopem siedzieć prosto i absolutnie nie pochylać głowy do przodu.

Ważne jest, aby siedzieć w pozycji, w której głowa tworzy z kręgosłupem linie prostą. Warto jest też nawet kilka razy w ciągu godziny choć na chwile podnieść się z krzesła i przespacerować po pokoju. 

Lordoza szyjna – objawy

Przede wszystkim pacjenci ze spłyconą lub zniesioną lordozą szyjną odczuwają dolegliwości bólowe. Dzieje się tak dlatego, że zaburzenie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa może doprowadzić do tego, że dojdzie do dyskopatii (czyli przesunięcia się krążka  międzykręgowego), co może pociągać za sobą konserwacje pod postacią ucisku na nerwy i tym samym wywoływać ból. Czasami ból z odcinka szyjnego kręgosłupa może też promieniować do ręki czy też do innego odcinka pleców. 

Lordoza szyjna – diagnostyka

Pacjent, który zaczyna odczuwać bóle szyjnego odcinka kręgosłupa, które promieniują do innych części ciała, zwykle zostaje skierowany przez swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na zdjęcie rtg kręgosłupa. I właśnie po wykonaniu zdjęcia RTG lekarz będzie mógł stwierdzić, że dolegliwości bólowe są wywołane spłaceniem lub zniesieniem lordozy odcinka szyjnego kręgosłupa.

W takiej sytuacji pacjent zostaje dalej skierowany na konsultacje z lekarzem ortopedą, a czasami także z lekarzem neurologiem. 

Lordoza szyjna – leczenie spłycenia lub zniesienia lordozy odcinka szyjnego kręgosłupa

Przede wszystkim, jeśli pacjent cierpiący z powodu spłycenia lordozy szyjnej wykonuje prace siedzącą przy komputerze, zaleca mu się zachowanie właściwej postawy ciała w czasie pracy, jak również częste wstawanie w czasie pracy. Ponadto, ważne też jest, aby unikać wszelkiego rodzaju przeciążeń.

Dodatkowo, bardzo ważnym elementem leczenia jest właściwie prowadzona rehabilitacja. Odpowiednie ćwiczenia i zabiegi muszą zostać dobrane przez lekarza ortopedę lub lekarza specjalistę rehabilitacji, tylko bowiem właściwy zestaw ćwiczeń i zabiegów będzie przynosił pacjentowi ulgę, zaś niewłaściwy ich dobór może spowodować efekt odwrotny i doprowadzić do nasilenia dolegliwości bólowych. Warto też chodzić na basen, bowiem pływanie również przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych, rozluźnia mięśnie oraz naprawdę znacząco poprawia wadliwą postawę ciała pacjenta. Ponadto, doraźnie można też stosować różnego rodzaju leki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie, jak również  środki rozluźniające mięśnie. Czasami niestety, jeśli doszło do dużej dyskopatii i znacznego ucisku na nerwy, może zajść potrzeba wykonania zabiegu neurochirurgicznego. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl