Uderzenia gorąca w menopauzie - jak sobie z nimi radzić?
Marta Figas

Uderzenia gorąca w menopauzie - jak sobie z nimi radzić?

Uderzenia gorąca w menopauzie są najczęstszym i jednym z najbardziej nieprzyjemnych objawów związanych z klimakterium. Wyjaśniamy, co jest ich przyczyną, jak długo trwają uderzenia gorąca i jak sobie z nimi radzić. 

Menopauza - przyczyny i objawy 

Menopauza pojawia się u kobiet przeważnie między 45. a 55. rokiem życia. Jest naturalnym procesem kończącym okres prokreacyjny. Następuje wówczas spadek poziomu estrogenu i wygaśnięcie funkcji jajników. Każdego roku 1,5 miliona kobiet przechodzi menopauzę i zmaga się z trudnymi dolegliwościami towarzyszącymi temu wyjątkowemu okresowi życia.

To właśnie niedobór estrogenu w głównej mierze przyczynia się do nieprzyjemnych objawów. Najczęstszymi symptomami są zmiany nastroju, kłopoty ze snem, zaburzenia koncentracji, bóle głowy, mięśni i stawów, suchość pochwy oraz uderzenia gorąca. Dolegliwości o różnym nasileniu związane z przekwitaniem mogą trwać od roku do nawet 10 lat i dotyczą przeważającej większości kobiet. Zrozumienie mechanizmów powstawania tych objawów może pomóc w ich łagodzeniu. 

Uderzenia gorąca w menopauzie – skąd się biorą? 

85 proc. kobiet w okresie menopauzy doświadcza uderzeń gorąca. Bezpośrednia przyczyna uderzeń gorąca nie została wyjaśniona. Najbardziej prawdopodobna teoria sugeruje, że wahania i niedobór estrogenu prowadzą do zmian w obrębie układu termoregulacyjnego. Badania wskazują, że uderzenia gorąca są powiązane ze zmianą poziomu estrogenu i FSH (folitropina, hormon folikulotropowy). Uważa się, że obniżony poziom estrogenu może powodować obniżenie serotoniny i jednocześnie podwyższenie poziomu jej receptora w podwzgórzu. W ten sposób dodatkowe uwolnienie serotoniny aktywuje receptor. Ta aktywacja powoduje zmiany w odczuwaniu temperatury i skutkuje uderzeniem gorąca.

Niezależnie od przyczyn uderzeń gorąca zarówno hormonalna terapia zastępcza, jak i suplementacja fitoestrogenami mogą być pomocne w łagodzeniu tych objawów. 

Jak długo trwają uderzenia gorąca w menopauzie? 

Uderzenia gorąca to nic innego jak nagle pojawiające się uczucie ciepła przepływające przez całe ciało. Opisywane jako nagłe uczucie ciepła w klatce piersiowej, twarzy i głowie, a następnie zaczerwienienie, pot, a czasami dreszcze. Towarzyszą mu silne pocenie, wypieki na twarzy, poczucie dezorientacji i niepokoju. Kiedy uderzenie gorąca pojawi się w nocy, powoduje trudność w zaśnięciu. Kobiety często skarżą się wręcz na bezsenność. Pojedynczy epizod może trwać od 30 sekund do paru minut. Epizody uderzeń gorąca mogą pojawiać się od kilku razy dziennie do kilku razy w tygodniu, nawet przez 10 lat. Co ciekawe, u Afroamerykanek obserwuje się uderzenia gorąca trwające najdłużej - średnio ponad 11 lat, przy czym u Japonek i Chinek ten czas trwa o połowę krócej i występuje jedynie u 7 proc. kobiet w okresie menopauzy. De facto określenie "uderzenia gorąca" nie występuje w Japonii. Wyjaśnień tego zjawiska naukowcy dopatrują w diecie azjatyckich kobiet bogatej w produkty sojowe charakteryzujące się największą ilością fitoestrogenów naśladujących aktywność biologiczną estrogenu. Jednak częstotliwość pojawiania się uderzeń gorąca i całościowy czas trwania tych epizodów u kobiet w USA i Europie pokazują skalę problemu. Badania potwierdzają również, że kobiety palące papierosy, z nadwagą, skłonnością do depresji lub ataków lęku doświadczają uderzeń gorąca przez dłuższy czas. Obszerne badania dotyczące uderzeń gorąca w menopauzie zostały przeprowadzone w USA. JoAnn Manson, profesor ds. Zdrowia Kobiet w Harvard Medical School i profesor epidemiologii w Harvard School of Public Health potwierdza, że uderzenia gorąca mogą trwać latami i mają bezpośredni wpływ na pogorszenie samopoczucia kobiet.  

Uderzenia gorąca – pomocne są fitoestrogeny 

W literaturze i badaniach naukowych wahania poziomu estrogenu i ostatecznie jego niedobór podawane są jako główna przyczyna wielu dolegliwości związanych z okresem klimakteryjnym, w tym uderzeń gorąca. Podstawowym zaleceniem jest więc uzupełnienie niedoboru estrogenu. Z pomocą może przyjść hormonalna terapia zastępcza lub stosowanie suplementów przeznaczonych dla kobiet w okresie menopauzy, zawierających fitoestrogeny. Te niesteroidowe związki roślinne wykazują działanie podobne do estrogenów - żeńskich hormonów płciowych. Podobna budowa tych związków sprawia, że ludzki organizm uznaje te związki za swoiste estrogeny. Dzięki temu mechanizmowi łagodzone są objawy menopauzy. Fitoestrogeny zmniejszają częstotliwość uderzeń gorąca u kobiet w okresie menopauzy, nie wykazując przy tym działań ubocznych. Dlatego w tym okresie dieta powinna być bogata w produkty obfite w fitoestrogeny - soję, przetwory sojowe i kiełki soi, ziarna lnu i olej lniany, nasiona i kiełki słonecznika, cebulę, czosnek, wiśnie, morwy, winogrona, kiełki lucerny i fasoli.  

Uderzenia gorąca – styl życia ma znaczenie 

Ważna jest również ogólna zmiana stylu życia - ograniczenie palenia, spożycia alkoholu, zwiększona aktywność fizyczna. Bardzo pomocne mogą okazać się ćwiczenia z głębokiego oddechu zaraz po wystąpieniu epizodu uderzenia gorąca lub techniki medytacyjne i mindfulness, które ogólnie poprawiają dobre samopoczucie. Ponieważ niedobór estrogenu wpływa również na spadek poziomu serotoniny, to w przypadku uporczywych uderzeń gorąca pomocne mogą okazać się niewielkie dawki antydepresantów typu SSRI - selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Rozpoczęcie takie terapii następuje po konsultacji z lekarzem. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl