Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?
Anna Posmykiewicz

Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Tonsillektomia – jakie  funkcje pełnią migdałki?

Migdałki są skupiskami tkanki chłonnej, tworzą one tzw. pierścień chłonny Waldeyera, który inaczej nazywany jest układem chłonnym gardła. W skład pierścienia Waldeyera wchodzą: migdałki podniebienne, migdałek gardłowy, migdałek językowy oraz migdałki trąbkowe. Główną funkcją, którą spełniają migdałki jest ochrona przed różnego rodzaju patogenami (zarówno bakteriami, jak i wirusami oraz grzybami) – obecność migdałków ma na celu zabezpieczenie dalszych odcinków układu oddechowego oraz przewodu pokarmowego przed wnikaniem do nich drobnoustrojów. Migdałki spełniają rolę filtra i „pożeracza” wszystkich patogenów. Poza tym migdałki odpowiedzialne są również za produkcję komórek układu immunologicznego.

Migdałki stanowią pierwszą linię obrony organizmu u dziecka oraz u dorosłego, chroniąc organizm przed różnego rodzaju drobnoustrojami.

Usunięcie zmienionych chorobowo migdałków podniebiennych nosi nazwę tonsillektomii, ich przycięcie to tonsillotomia, natomiast usunięcie trzeciego migdałka to adenotomia.

Kiedy należy wyciąć migdałki? Wskazania do zabiegu usunięcia migdałków

Podstawowym wskazaniem do usunięcia migdałków podniebiennych są nawracające anginy. Lekarz zaczyna rozważać tonsillektomię, jeśli w ciągu ostatniego roku obecne były co najmniej trzy anginy lub też było to pięć angin w przeciągu ostatnich dwóch lat. Kryterium kwalifikującym do zabiegu jest również fakt, że anginy te muszą przebiegać z wysoką gorączką przekraczającą 38 st. C, jak również musi dojść do powiększenia się węzłów chłonnych na szyi. Anginy te muszą też przebiegać z białymi nalotami na migdałkach, zaś w wymazie z gardła powinna zostać stwierdzona obecność paciorkowca – w połączeniu z objawami klinicznymi pod postacią angin właśnie, paciorkowiec niesie za sobą duże ryzyko poważnych powikłań: zapalenia kłębuszków nerkowych czy też zapalenia mięśnia sercowego. Trzeba pamiętać o tym, że samo nosicielstwo paciorkowa, bez obecności objawów klinicznych, nie jest wskazaniem do zabiegu usunięcia migdałków. 

Kolejnym wskazaniem do zabiegu usunięcia migdałków u dorosłych oraz u dzieci jest też obecność ropnia okołomigdałkowego, który jest zazwyczaj powikłaniem anginy. Ponadto laryngolog może zalecić usunięcie migdałków podniebiennych również wtedy, kiedy są one tak duże, że utrudniają połykanie. Także przewlekły nieprzyjemny zapach z ust może być wskazaniem do zabiegu, tak samo zresztą jak nawracające zapalenia ucha środkowego oraz zapalenia zatok.

Zdarza się także, że duże migdałki podniebienne mogą zaburzać mowę (ma to miejsce głównie w przypadku dzieci), która staje się mało wyraźna. Wycięcie migdałków u dzieci i dorosłych jest również konieczne w przypadku utrzymującego się powiększenia tylko jednego migdałka (zawsze bowiem asymetryczne powiększenie się migdałków wzbudza czujność i nasuwa podejrzenie ewentualnej choroby nowotworowej).

Usunięcie trzeciego migdałka (adenotomia)

U dzieci dość często zachodzi też potrzeba usunięcia migdałka gardłowego, inaczej nazywanego trzecim migdałkiem. Na skutek dużej ilości infekcji, które dziecko przebywa w wieku żłobkowym i przedszkolnym, często zdarza się, że dochodzi do znacznego powiększenia się migdałka gardłowego. W sytuacji, kiedy ulega on przerostowi, dziecko zaczyna gorzej słyszeć (dochodzi do niedrożności trąbki słuchowej), co może skutkować rozwojem niedosłuchu. Niedosłuch zatem stanowi wskazanie do usunięcia migdałka gardłowego, podobnie jak sytuacja, kiedy przerost migdałka gardłowego zacznie doprowadzać do przewlekłego, wysiękowego zapalenia uszu.

Kolejnym wskazaniem do usunięcia trzeciego migdałka jest ciągłe oddychanie dziecka przez usta – duży migdałek upośledza drożność nosa i musi ono cały czas oddychać przez buzię, co nie dość, że daje dziecku duży dyskomfort, to również nadaje jego buzi charakterystyczny, „gapowaty” wygląd. Do usunięcia migdałka gardłowego skłania rodziców też fakt, że na skutek dużego przerostu migdałka gardłowego dziecko w nocy bardzo chrapie i miewa tzw. bezdechy senne, które powodują, że maluch w ciągu dnia jest niewyspany, ciągle zmęczony, ma problemy z koncentracją i nauką w szkole.

Po operacji wycięcia migdałków

Trzeba pamiętać o tym, że tonsillektomia jest stosunkowa bezpieczna, jednak mimo wszystko, tak jak każdy inny zabieg, może nieść za sobą pewne ryzyko, które dotyczy przede wszystkim ewentualnego krwawienia w trakcie, jak i po zabiegu. Jak przebiega gojenie po wycięciu migdałków? Po usunięciu migdałków pojawia się ból gardła. Dieta po zabiegu tonsillektomii nie powinna zawierać produktów kwaśnych, ostrych, o twardej konsystencji, które mogłyby podrażnić gardło. Można natomiast jeść rzeczy półpłynne, takie jak: jogurty naturalne, serki, rzadkie kaszki, kisiele, budynie, zupy-kremy. Czy po zabiegu usunięcia migdałków można spożywać lody? Produkty mrożone powodują obkurczenie naczyń krwionośnych i działają przeciwbólowo, zatem po usunięciu migdałków warto sięgać po lody.

Przed zabiegiem usunięcia migdałków zarówno dorosły, jaki i maluch będą musieli wykonać morfologię krwi oraz koagulogram, aby ocenić krzepliwość krwi. Lekarz na pewno zapyta też pacjenta lub rodziców o ewentualne alergie oraz przyjmowane leki. 

Dzięki zabiegowi wycięcia migdałków po pierwsze znacząco poprawia się komfort życia, po drugie zabieg chroni przed poważnymi następstwami zdrowotnymi przerostu migdałków, do których należą: niedosłuch, zapalenie kłębuszków nerkowych czy też zapalenie mięśnia sercowego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl