Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego
Olaf Bąk

Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

Lipodemia (ang. lipedema, inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) to schorzenie tkanki tłuszczowej o niepewnej przyczynie, które dotyka niemal wyłącznie kobiety. Charakteryzuje się przede wszystkim nieprawidłowym odkładaniem się tkanki tłuszczowej w kończynach dolnych. Mimo że nie niesie za sobą poważnych powikłań, to stanowi bardzo uciążliwą dolegliwość, która może wpływać na samoocenę pacjentki. Jest trudna zarówno w diagnostyce, jak i w leczeniu. Czym jest lipodemia? Jak ją rozpoznać?

Tkanka tłuszczowa jest tkanką łączną, która pełni liczne funkcje – od termoregulacji aż po izolację termiczną czy magazynowanie energii. Zbudowana jest z adipocytów (komórek tłuszczowych) oraz macierzy łącznotkankowej. Dzieli się na tkankę tłuszczową białą (najbardziej typowa, odpowiada za magazynowanie energii i odkłada się np. w okolicy brzucha i bioder), brunatną (charakterystyczna dla małych dzieci) oraz różową (tworzy się w trakcie ciąży i laktacji). Za jej rozłożenie odpowiadają nie tylko czynniki hormonalne, ale także bardzo często czynniki genetyczne, które mogą wpływać na odkładanie się tkanki tłuszczowej w nieprawidłowych miejscach. Prawdopodobnie taka sytuacja ma miejsce w przypadku lipodemii.

Co to jest lipodemia?

Lipodemia, zwana też chorobą grubych nóg czy obrzękiem tłuszczowym, to choroba charakteryzująca się obustronnym i symetrycznym odkładaniem się tkanki tłuszczowej w obrębie kończyn dolnych – od bioder przez uda i podudzia aż do kostek, ale bez zajęcia stóp. W rzadkich przypadkach tłuszcz może gromadzić się także w kończynach górnych, wtedy obejmuje ramiona i przedramiona, ale z pominięciem dłoni. Wygląd nóg osoby chorej na lipodemię jest bardzo charakterystyczny, gdyż są one nieproporcjonalne względem reszty ciała, które przeważnie nie jest otłuszczone (osoba z lipodemią nie musi cierpieć na otyłość). Choroba jest prawdopodobnie podatna na zmiany hormonalne, gdyż jej początki można często zauważyć w okresie dojrzewania, ciąży lub menopauzy, gdy różnice hormonalne są największe.

Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy ciąży – jakim zmianom hormonalnym poddawany jest organizm kobiety w tym szczególnym okresie?

Lipodemia – przyczyny

Niestety, przyczyny lipodemii nie są do końca jasne. Na jej rozwój może wpływać wiele różnych i nakładających się na siebie czynników:

To, co jest niemal pewne, to to, że następujące czynniki nie wpływają na powstanie lipodemii: brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, otyłość, nieodpowiednia dieta. Te czynniki mogą wpływać na ogólną tkankę tłuszczową i wzrost masy ciała, ale tkanka ta nie będzie lokalizować się wybiórczo w obrębie nóg – jak w przypadku lipodemii.

Lipodemia – objawy

Jak zostało wspomniane wyżej, podstawowe objawy lipodemii to:

  • zwiększenie obwodu nóg (tzw. nogi kolumnowe) – związane z nieprawidłowo umiejscowioną tkanką tłuszczową oraz występującymi w tkance podskórnej guzkami,
  • ból nóg,
  • uczucie ciężkości nóg,
  • ocieranie się ud (skutkujące odparzeniami na skórze),
  • nadmierne napięcie skóry,
  • nadwrażliwość skórna.

Objawy te mogą być rozłożone w czasie, gdyż sama lipodemia dzieli się na trzy stadia.

Stadia lipodemii:

  • pierwsze – trwa kilka lat i objawia się zmniejszoną elastycznością skóry oraz drobnymi guzkami podskórnymi,
  • drugie – wiąże się z twardnieniem skóry i powstawaniem nierówności spowodowanych nierównomiernie rozłożoną tkanką tłuszczową,
  • trzecie – ostatnie stadium, objawia się dużym postępem choroby, sporą deformacją (zmianą wyglądu zewnętrznego) nóg ze znacznym wzrostem podskórnych guzów tłuszczowych oraz występowaniem bólu tłuszczowego, który charakteryzuje się mrowieniem i pieczeniem zajętych okolic.

Lipodemia – diagnostyka. Jakie badania wykonać?

Nie ma konkretnych badań, które mogłyby potwierdzić lub zaprzeczyć wystąpieniu lipodemii. Rozpoznanie jest stawiane przez lekarza głównie na podstawie badania klinicznego, szczegółowego wywiadu zebranego z pacjentką oraz pogarszania się choroby w czasie. Specjalista będzie chciał zróżnicować lipodemię z innymi rodzajami obrzęku, np. z obrzękiem limfatycznym czy obrzękiem wynikającym z niewydolności żylnej. Pomocniczo może zalecić badania obrazowe – USG czy tomografię komputerową.

Leczenie lipodemii – leki, naturalne metody, domowe sposoby

Ponieważ nie znamy jednoznacznej przyczyny lipodemii, nie ma też możliwości leczenia przyczynowego. Pacjentki leczone są objawowo, a działania skupione są na zmniejszeniu ilości gromadzącej się w obrębie kończyn tkanki tłuszczowej. Pomocne mogą być masaże oraz profesjonalnie przeprowadzone drenaże limfatyczne, które mogą zmniejszyć odczuwane dolegliwości. Dodatkowo warto pielęgnować skórę kremami i balsamami, które poprawią jej wygląd oraz będą zapobiegać otarciom i odparzeniom, szczególnie w okolicach ud. Pacjentkom zaleca się również noszenie odzieży uciskowej, która pomaga w łagodzeniu obrzęku i dolegliwości bólowych.

W skrajnych przypadkach można spróbować zabiegu liposukcji, który jest jednak zabiegiem inwazyjnym i tylko doraźnym – po jakimś czasie tkanka tłuszczowa ponownie się zgromadzi, a zabieg trzeba będzie powtórzyć. Pamiętajmy, że utrata masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej czy zmiana diety nie wpłynie na wielkość obrzęku tłuszczowego ani na zmniejszenie jego objawów.

  1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020, wyd. 23.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, wyd. 11.
  3. F. F. Ferri, red. wyd. pol. A. Steciwko, Kompendium chorób wewnętrznych, Edra Urban & Partner, Wrocław 2007, wyd. 1.
  4. Zarys chirurgii. Podręcznik dla studentów i lekarzy w trakcie specjalizacji, pod red. prof. A. Żyluka, Medipage, Warszawa 2016, wyd. 1.
  5. A. Zieliński, Postępowanie w przypadku obrzęków kończyn dolnych u chorych otyłych, podyplomie.pl [online] https://podyplomie.pl/medycyna/30746,postepowanie-w-przypadku-obrzekow-konczyn-dolnych-u-chorych-otylych [dostęp 08.03.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl