Jak zdezynfekować maseczkę wielorazowego użytku?
Katarzyna Szulik

Jak zdezynfekować maseczkę wielorazowego użytku?

Od 16 kwietnia zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Wielu z nas w związku tym zaopatrzyło się w maseczki wielorazowego użytku, z filtrami lub bez, które do pewnego stopnia blokują rozprzestrzenianie się drobnoustrojów. Maseczka wielorazowa to także oszczędność, ponieważ można jej używać wielokrotnie, pod warunkiem, że zostanie właściwie zdezynfekowana. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie.

Dlaczego należy nosić maski ochronne?

Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, koronawirus SARS-CoV-2 jest przenoszony drogą kropelkową oraz przez bioaerozol (zawieszone w powietrzu cząstki biologiczne mogące zawierać chorobotwórcze drobnoustroje, takie jak bakterie czy wirusy). Watro przypomnieć, że wirus może przetrwać na różnego rodzaju powierzchniach, a zakażać mogą osoby, które nie mają żadnych objawów Covid-19. Dlatego Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zaleciło zakrywanie ust oraz nosa , jeżeli niemożliwe jest zachowanie odstępu między ludźmi.

Nowe przepisy, które wprowadzono w Polsce nie wskazują bezpośrednio na konieczność noszenia maseczek, a jedynie na nakaz zakrywania twarzy, ale w praktyce zdecydowana większość nas wybiera względnie wygodne maseczki. Z powodu trudnej dostępności i wysokie ceny modeli jednorazowych, które charakteryzują się lepszą filtracją, wiele osób stawia na bawełniane maseczki wielorazowego użytku. Są one bardziej komfortowe w użytkowaniu, choć mniej praktyczne. Jednak zgodnie z opiniami ekspertów każdy sposób zasłaniania twarzy jest dobry i zwiększa ochronę przed koronawirusem. 

Zanim wypierzesz maseczkę

Najistotniejsza kwestia, gdy mowa o bezpiecznym użytkowaniu masek ochronnych jest taka, że maseczka wielokrotnego użytku musi zostać wyprana po każdym założeniu! Należy ściągać ją ostrożnie, za gumkę lub wiązania i unikać dotykania jej materiałowej części dłońmi.

Zdjętą maseczkę powinno się włożyć do szczelnie zamkniętego woreczka foliowego, w którym pozostanie aż do chwili prania. Ostrożnie, unikając dotykania materiału, należy przenieść maseczkę z worka do bębna pralki i dopiero wtedy nastawić pranie. Na koniec trzeba dokładnie umyć dłonie ciepłą wodą z mydłem.

Pranie maseczki w wysokiej temperaturze

Koronawirus ginie poddany działaniu bardzo wysokiej temperatury, dlatego najprostszym sposobem na dezynfekcję maski wielorazowej jest wypranie jej w co najmniej 60 stopniach. Należy pamiętać, że maseczek nie należy prać z innymi ubraniami, by uniknąć przeniesienia zakażenia, a po wypraniu najlepiej dodatkowo przeprasować je żelazkiem nastawionym na najwyższą temperaturę. 

Alternatywą dla prasowania jest wygotowanie maseczki we wrzącej wodzie lub poddanie jej działaniu pary wodnej. Pranie nie narusza właściwości filtracyjnych maski, pod warunkiem, że została wykonana z materiału odpornego na pranie w wysokiej temperaturze, warto szukać takiej informacji w opisie maski przed jej zakupem. 

Dezynfekcja w wysokiej temperaturze

Alternatywnym sposobem dezynfekcji maski jest włożenie jej do piekarnika rozgrzanego do co najmniej 70 stopni na około pół godziny. W tym czasie wysoka temperatura powinna rozprawić się ze wszystkimi drobnoustrojami i pozostawić maskę całkowicie jałową. By zapobiec uszkodzeniu maski, nie należy jej kłaść na kratkę lub blachę, ale umieścić w naczyniu żaroodpornym. Przed zdezynfekowaniem maski tą drogą, należy się upewnić, czy piekarnik jest czysty i wolny od detergentów, by zapachy czy chemikalia nie przedostały się na maskę.

Dezynfekcja za pomocą środka z alkoholem

Zdecydowanie najlepszym sposobem dezynfekcji jest pranie maseczek, pozwala ono zachować nie tylko higienę, ale też dobrą kondycję materiału. Użycie piekarnika także daje dobre efekty, zwłaszcza gdy nie mamy czasu na to, by wyprać maskę. 

Jeszcze szybszą w użyciu alternatywną metodą dezynfekcji maseczki ochronnej jest po prostu spryskanie maski płynem dezynfekującym w formie sprayu, dzięki czemu szybko i łatwo pozbędziemy się drobnoustrojów z jej powierzchni. Warunkiem powodzenia tego zabiegu jest, zastosowanie preparatu dezynfekującego zawierającego co najmniej 70 proc. alkoholu. Jeśli nie mamy go pod ręką, możemy użyć spirytusu rozrobionego z odrobiną wody. Zdezynfekowana w ten sposób maska powinna być wolna od drobnoustrojów, ale musimy się liczyć z zapachem alkoholu, który może utrzymać się na jej powierzchni przez dłuższy czas. 

Jak nie dezynfekować maseczek?

Wśród sposobów polecanych przez domorosłych ekspertów znajduje się także dezynfekcja maseczek w… kuchence mikrofalowej. Na pierwszy rzut oka taki pomysł może się wydawać sensowny, biorąc pod uwagę, że piekarnik zdaje egzamin w tym względzie. W rzeczywistości jednak mikrofalówka może po prostu zniszczyć maseczkę, zwłaszcza gdy w składzie materiału, z której ją wykonano, znalazły się sztuczne domieszki. 

Kolejnym odradzanym sposobem dezynfekcji maseczki jest używanie do tego celu wybielaczy na bazie chloru. Tak, substancje tego rodzaju skutecznie zabijają szkodliwe drobnoustroje, ale są zbyt silne, by stosować je na materiale bawełnianym. 

T. Huzar, Protective masks can be effectively disinfected at home, study finds, "www.medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/protective-masks-can-be-effectively-disinfected-at-home-study-finds, [dostęp] 29.04.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl