Nadżerka żołądka – co to takiego i o czym może świadczyć?
Piotr Ziętek

Nadżerka żołądka – co to takiego i o czym może świadczyć?

Nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, nadmierne spożywanie alkoholu czy też zakażenie bakterią Helicobacter pylori to niektóre czynniki wywołujące nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka. Jak się ono objawia? W jaki sposób leczy się nadżerkę żołądka?

Pojęcie „nadżerka” oznacza ubytek nabłonka błony śluzowej. Błona śluzowa to warstwa ściany żołądka wyścielająca go od wewnątrz. Nadżerka żołądka oznacza więc uszkodzenie nabłonka błony śluzowej żołądka. Od owrzodzenia różni się tym, że jest to znacznie płytsze uszkodzenie. Zwykle nadżerka żołądka przebiega ostro, dając objawy w postaci bólu i niewielkiego krwawienia. Może też przebiegać przewlekle nie dając przez wiele lat żadnych objawów. Nadżerka żołądka powstaje pod wpływem czynnika uszkadzającego błonę śluzową. Usunięcie tego czynnika ma kluczowe znaczenie w leczeniu. Nadżerki żołądka mogą pojawić się w przebiegu różnych chorób, takich jak ostra gastropatia krwotoczna, zapalenie błony śluzowej żołądka, a nawet w przebiegu uszkodzenia mechanicznego. 

Nadżerka na żołądku – przyczyny 

Różne czynniki mogą powodować uszkodzenie błony śluzowej żołądka prowadzące do powstania nadżerek. Ostra gastropatia krwotoczna, zwana również nadżerkową, najczęściej wywołana jest nadużywaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) takich jak: diklofenak, ketoprofen, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen i in. Nadżerka żołądka może powstać też wskutek spożywania alkoholu w dużych stężeniach.

Gastropatia nadżerkowa może być wywołana także zaburzeniami ukrwienia żołądka. Dotyczy to np. pacjentów narażonych na stres, w ciężkim stanie ogólnym, leczonych na oddziałach intensywnej terapii, pacjentów pourazowych, dotkniętych rozległymi oparzeniami ciała lub uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Chorzy leczeni w oddziałach intensywnej terapii są także narażeni na mechaniczne uszkodzenia błony śluzowej żołądka przez sondy dożołądkowe.

Zaburzenia ukrwienia prowadzące do powstania nadżerek krwotocznych żołądka pojawiają się także u osób z przepukliną rozworu przełykowego. Nadżerki w żołądku mogą być także skutkiem leczenia chemioterapią lub radioterapią.  

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest zaliczana do grupy nieswoistych chorób zapalnych jelit. Jednak może ona obejmować cały przewód pokarmowy od jamy ustnej aż po odbyt. Może być także przyczyną nadżerkowego zapalenia żołądka, a czasami prowadzi do powstawania głębokich owrzodzeń. 

Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka może być także wywołane przez bakterię H. pylori. Jest to bardzo rozpowszechniona bakteria. Jej nosicielami jest ponad połowa społeczeństwa. Zapalenie to może mieć przebieg ostry, z występowaniem nadżerek, obrzęku i przekrwienia błony śluzowej. Czasami też przechodzi w proces przewlekły. Wówczas prowadzi do całkowitego zaniku błony śluzowej żołądka. 

Nadżerka żołądka – objawy 

Nadżerki na żołądku objawiają się niestrawnością, czyli dyspepsją. Składa się na nią ból w górnej części brzucha, uczucie pełności, brak apetytu, nudności i wymioty. Wymioty mogą zawierać krew w postaci przypominającej fusy. Zwykle krwi nie jest jednak dużo i krwotok nie zagraża życiu. Nadżerki żołądka mogą też nie dawać żadnych objawów. Zdarza się, że są one odkrywane przypadkowo, przy okazji gastroskopii wykonywanej z innej przyczyny.  

Prawie wszystkie przyczyny powstawania nadżerek żołądka mogą również prowadzić do rozwoju choroby wrzodowej, a zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest także udowodnionym czynnikiem ryzyka raka żołądka. Objawy wrzodu żołądka mogą się nakładać lub być nie do odróżnienia od symptomów nadżerki żołądka. Dlatego nie należy ich bagatelizować. 

Diagnostyka i leczenie nadżerkowego zapalenia błony śluzowej żołądka 

Rozpoznanie nadżerek w żołądku jest możliwe właściwie tylko za pomocą gastroskopii. Zakażenie H. pylori można też wykluczyć lub rozpoznać za pomocą badania krwi lub kału. Przepuklinę rozworu przełykowego można z kolei uwidocznić w zdjęciu RTG klatki piersiowej. 

Nadżerka to stosunkowo płytkie uszkodzenie błony śluzowej, a nabłonek z czasem samoistnie się regeneruje. To, jak długo goją się nadżerki w żołądku zależy od tego, czy dalej na żołądek działa czynnik szkodliwy. W przypadku gastropatii krwotocznej wywołanej przez leki przeciwbólowe lub alkohol zmiany goją się do kilku tygodni od odstawienia wspomnianych substancji.

W celu przyspieszenia gojenia nadżerek żołądka stosuje się leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego, głównie inhibitory pompy protonowej (IPP) lub H2-blokery. Preparaty z grupy IPP takie jak omeprazol, pantoprazol czy esomeprazol są dostępne w formie leków bez recepty. Osoby z nadżerkami żołądka na podłożu zakażenia H. pylori powinni zostać poddani eradykacji bakterii. W Polsce zalecane jest stosowanie tzw. terapii poczwórnej, składającej się z IPP, tlenku bizmutu i dwóch antybiotyków. Leczenie takie trwa 14 dni. U chorych z przepukliną rozworu przełykowego konieczne może być przeprowadzenie leczenia chirurgicznego. W przypadku nadżerek żołądka w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna konieczne jest leczenie choroby podstawowej. 

Aby zapobiegać nadżerkom żołądka, nie powinno się nadużywać leków przeciwbólowych, nawet tych dostępnych bez recepty. Stosunkowo bezpiecznym dla żołądka lekiem przeciwbólowym jest paracetamol. Jednak również w jego przypadku mogą wystąpić pewne skutki uboczne i nie można przekraczać maksymalnej dawki. 

Żywienie przy nadżerce żołądka 

Wygojenie się nadżerek żołądka i regenerację błony śluzowej można uzyskać przez usunięcie czynnika uszkadzającego oraz stosowanie leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego.

Prawidłowe żywienie może w znaczny sposób zmniejszyć objawy nadżerek w żołądku. Korzystne może być zastosowanie się do zaleceń dietetycznych stosowanych w chorobie wrzodowej. Dieta taka polega na ograniczeniu produktów tłustych i ciężkostrawnych takich jak potrawy smażone, orzechy, nasiona i pełnoziarniste pieczywo. Przeciwwskazane są także warzywa kapustne oraz cebulowe. Potrawy należy przygotowywać gotując w wodzie, na parze lub piekąc bez dodatku tłuszczu. Dozwolone są produkty takie jak chude mięso i chudy nabiał, dojrzałe owoce, ziemniaki, sałata, większość warzyw korzeniowych.

Leczenie naturalne nie ma udowodnionego wpływu na regenerację nabłonka w żołądku. Jednak leczenie domowe może być stosowane w celu zmniejszenia objawów dyspepsji. Istnieją doniesienia o skuteczności ziół takich jak mięta pieprzowa, ziele glistnika, kurkuma czy lukrecja. Wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania preparatów ziołowych należy skonsultować z lekarzem.  

  1. Interna Szczeklika 2015, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2015.
  2. W. Bartnik, D. Celińska-Cedro, J. Dzieniszewski i in., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące diagnostyki i leczenia zakażenia Helicobacter pylori, „Medycyna Praktyczna, nr 46-60 (5) 2014. 
  3. M. Babaeian, M. Naseri, M. Kamalinejad i in., Herbal remedies for functional dyspepsia and traditional Iranian medicine perspective, „Iranian Red Crescent Medical Journal”, (17) 2015. 
  4. G. Chiarioni, M. Pesce, A. Fantin i in., Complementary and alternative treatment in functional dyspepsia, „United European Gastroenterology Journal”, nr 5-12 (6) 2018. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl