Wdowi garb – przyczyny powstawania, objawy, leczenie, ćwiczenia na garb na plecach
Mateusz Burak

Wdowi garb – przyczyny powstawania, objawy, leczenie, ćwiczenia na garb na plecach

Wdowi garb to potoczne określenie deformacji tkankowej, pod postacią zgrubienia, pojawiającej się w okolicach karku (w dolnej części kręgosłupa szyjnego). Przyczyn pojawienia się garbu szyjnego może być wiele, najczęściej jest to wada postawy wynikająca z długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej, np. przed monitorem komputera. Czynniki, takie jak przewlekły stres czy okres okołomenopauzalny także mogą predysponować do wystąpienia tzw. bawolego karku. Wdowi garb jest nie tylko defektem kosmetycznym, ale także problemem zdrowotnym wymagającym leczenia i rehabilitacji.

Wdowi garb – co to jest?

Wdowi garb (garb szyjny, bawoli kark, garb tłuszczowy) jest rodzajem deformacji tkankowej w pobliżu przejścia szyjno–piersiowego. Wizualnie można opisać go jako wyniosłość (zgrubienie, gula) powstałą na karku. Garb utworzony z nagromadzonej tkanki tłuszczowej stanowi problem zarówno estetyczny, jak i bólowy. Pojawia się także protrakcja głowy oraz barków (wysunięcie do przodu) oraz mocna kifotyzacja odcinka piersiowego kręgosłupa (zaokrąglenie pleców, hiperkifoza piersiowa).

Brak adekwatnego postępowania może pogłębiać deformację, chcąc pozbyć się bawolego karku należy koniecznie zgłosić się do specjalisty w celu dobrania odpowiednich ćwiczeń oraz zabiegów rehabilitacyjnych. 

Wdowi garb – przyczyny schorzenia

Etiologia garbu wdowiego jest wieloczynnikowa, oznacza to, że przyczyn powstawania takiego zniekształcenia tkanek może być bardzo wiele – u jednej osoby może występować kilka bodźców potencjalnie predysponujących do pojawienia się garbu szyjnego. Źródła naukowe często podają zaburzenia o charakterze dziedzicznym, które mogą sprzyjać powstawaniu wad postawy ciała. Powiększenie kifozy piersiowej i garb na plecach jest też charakterystyczny dla osób z zaawansowaną osteoporozą. Zaburzenia ostrości widzenia, siedzący tryb pracy, kręgozmyk to także możliwe podłoża bawolego garbu. 

Ponadto predyspozycję może stanowić przewlekłe działanie czynników stresowych wzbudzających dysbalans mięśniowy. Podłoże psychogenne uwzględnia kumulowanie emocji, takich jak: obniżone poczucie własnej wartości, lęki, żal po stracie bliskiej osoby (stąd nazwa „wdowi garb”), co może sprzyjać odpowiedzi psychofizycznej pod postacią garbu na karku.

Należy pamiętać, że postawa ciała często stanowi odzwierciedlenie stanu emocjonalnego. Wobec tego należy i w tym zakresie upatrywać przyczyn patologii. Mimo, że dla niektórych może wydawać się to nieco abstrakcyjne, to jednak znajduje to swoje solidne poparcie naukowe. Poznanie przyczyn powstawania bawolego karku pozwala na zaprogramowanie właściwych ćwiczeń. 

Wdowi garb – dolegliwości

Garb wdowi (garb szyjny) poza dyskomfortem natury estetycznej może prowokować mnóstwo nieprzyjemnych dolegliwości. Do najczęstszych objawów należą :

  • ból w odcinku szyjnym kręgosłupa oraz między łopatkami
  • ból oraz objawy neurologiczne (pod postacią parestezji, mrowienia, drętwienia) w obrębie całych kończyn górnych,
  • ból głowy, szumy uszne, mdłości,
  • zaburzenia połykania – dysfagia,
  • utrudnione oddychanie,
  • dysfunkcje w obrębie stawów skroniowo–żuchwowych (wzmożone napięcie oraz silny ból),
  • zgrzytanie zębami,
  • dolegliwości pseudozawałowe,
  • ograniczenie zakresu ruchomości kręgosłupa oraz kończyn górnych.

Dodatkowym niepokojącym objawem wynikającym z wytworzenia wdowiego karku jest tworzenie obrzęków w obrębie palców u rąk, osłabienie siły mięśniowej i jakości chwytu. 

Wdowi garb – leczenie. Jak wyleczyć garba?

Leczenie wdowiego garba rzadko przyjmuje inną postać niż tryb nieoperacyjny. W zależności od podłoża dysfunkcji pacjent może zostać skierowany do ortopedy, fizjoterapeuty lub – w przypadku wyraźnych przesłanek co do emocjonalnych przyczyn powstałego zniekształcenia – do psychoterapeuty. Przyczynowo–skutkowy tryb postępowania pozwoli na usunięcie problemu i ewentualne wyeliminowanie przyczyn. Ma to kluczowe znaczenie w kwestii trwałego, skutecznego pozbycia się garba na karku. Chirurgiczne leczenie narośli ma miejsce w sytuacji wyczerpania się i nieskuteczności zachowawczego postępowania (ćwiczenia na garba szyjnego). 

Wdowi garb – ćwiczenia

Ćwiczenia w domu (ustalone uprzednio w gabinecie fizjoterapeutycznym) w celu pozbycia się garba na karku powinny zawierać wiele komponentów i być właściwie ukierunkowane. Bardzo istotne jest nie tylko rozluźnianie oraz wzmacnianie poszczególnych grup mięśniowych, ale również reedukacja posturalna, wyrabianie nawyku prawidłowej postawy, wykorzystując do tego wcześniej przygotowane tkanki miękkie zaangażowane w problem. Ćwiczenia na wdowi garb obejmują także masaż, jest to jeden z zabiegów o działaniu rozluźniającym, który pomaga pozbyć się garba na plecach. Niezwykle użyteczna jest tutaj poizometryczna relaksacja mięśni. Proste zmniejszanie napięcia mięśnia dźwigacza łopatki oraz mięśni piersiowych przyczynia się do ustępowania dolegliwości oraz poprawy wady postawy. 

Dobrym ćwiczeniem na garb szyjny może być wykorzystanie pozycji siedzącej: głowę należy pochylić w stronę pachy, jedną ręką oprzeć na krześle, a drugą umiejscowić na przeciwnej skroni. Plecy powinny być wyprostowane. Następnie naciskamy delikatnie ręką na głowę i utrzymujemy napięcie 10–30 sek. Na końcu tej fazy dokonujemy pogłębionego wdechu nosem i wydechu ustami, po czym rozluźniamy mięsień. Dodatkowo spoglądamy w dół. Po 3–4 sekundach cykl powtarzamy i w sumie robimy to 4–5 razy. Pomocne jest również rolowanie z wykorzystaniem tzw. mniejszego duo ballu. Przykładamy rolkę do ściany, następnie dociskamy i rolujemy się w górę i w dół. Przy odnalezieniu szczególnie wrażliwych miejsc należy się zatrzymać, docisnąć i zaczekać, aż ból ustąpi. Są to propozycje kilku ćwiczeń dla ludzi z garbem. 

Wdowi garb – fizjoterapia

Skuteczna walka z wdowim garbem wymaga rehabilitacji także w formie ambulatoryjnej – współpraca z terapeutą jest koniecznością, a zastosowanie metod fizjoterapii jest wysoko skuteczne (pomagają one uniknąć błędów w autoterapii wdowiego garbu). Ponadto terapeuta dobiera właściwe ćwiczenia na zgarbione plecy, co może zapobiec ewentualnej operacji. Zabiegi proponowane pacjentom z garbem szyjnym  to masaż tkanek głębokich, terapia manualna, terapia z wykorzystaniem PNF czy suche igłowanie.

Choć obecnie nie popiera się rozwiązań, takich jak popularne niegdyś pajączki, to podobną, lecz o wiele lepszą funkcję może spełniać kinesiotaping (Kinesiology Taping). Specjalne elastyczne taśmy i ich dynamiczne działanie wspólnie ze skórą niweluje ryzyko osłabienia mięśni, nie krępuje ruchów i nie stanowi problemu estetycznego. Jednocześnie może stanowić sposób na uniknięcie wdowiego garbu zarówno u dorosłego człowieka, jak i problemów z garbem u dzieci.

Wdowi garb – profilaktyka

Działanie profilaktyczne w celu uniknięcia garbatych pleców to przede wszystkim ergonomia postawy ciała. Właściwie przygotowane stanowisko pracy, noszenie okularów korekcyjnych w przypadku stwierdzonych wad wzroku to jedne z czynników zapobiegawczych. Chcąc uniknąć garba na szyi, warto pomyśleć o tym jak prawidłowo spać. Głowa podczas snu zawsze powinna znajdować się w przedłużeniu kręgosłupa, w linii poziomej. Zwisanie głowy, nienaturalne ułożenie odcinka szyjnego będzie prowokatorem dolegliwości. O odpowiednie ułożenie zadba poduszka ortopedyczna będąca dobrym rozwiązaniem na wdowi garb. Tendencja do utrzymywania wadliwej postawy może pokusić o dodatkowe rozwiązanie w postaci ortezy.

Dzięki działaniom profilaktycznym dbamy o równowagę mięśniową, co jest gwarantem dobrej postawy ciała. Skuteczne może okazać się uprawianie jogi. Zapewni to odpowiednią elastyczność mięśni i zakres ruchu. 

Działania profilaktyczne pełnią olbrzymią rolę w uniknięciu powstawania garba na szyi, ergonomia pracy i ćwiczenia są na to najlepszym sposobem. Garb kręgosłupa szyjnego, przy dużej świadomości przyczyn powstawania, powinien stawać się coraz mniejszym problemem w społeczeństwie.

  1. M. Salavati, B. Akhbari, I. E. Takamjani i in., Effect of spinal stabilization exercise on dynamic postural control and visual dependency in subjects with chronic non–specific low back pain, „Journal of Bodywork and Movement Therapies” 2016, nr 20, s. 441–448.
  2. J. A. Parraca, P. R. Olivares, A. Carbonell–Baeza i in., Test–retest reliability of biodex balance SD on physically active old people, „Journal of Human Sport & Exercise” 2011, nr 6, s. 444–451.
  3. A. M. Heredia–Rizo, A. O. Pascual–Vaca, M. A. Cabello i in., Immediate effects of the suboccipital muscle inhibition technique in craniocervical posture and greater occipital nerve mechanosensitivity in subjects with a history of orthodontia use: a randomized trial, „Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics” 2012, nr 35, s. 446–453.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl