Haluksy – domowe sposoby. Jakie są skuteczne, naturalne metody na haluksy?
Mateusz Burak

Haluksy – domowe sposoby. Jakie są skuteczne, naturalne metody na haluksy?

Wśród domowych sposobów na haluksy, czyli deformacje śródstopia charakteryzujące się odchyleniem dużego palca, znajduje się wiele metod, które mogą przynieść ulgę w bólu. Zaliczają się do nich m.in.: masaże, kąpiele stóp czy okłady z jodyną. Pomocne jest również stosowane różnego rodzaju aparatów na haluksy. Jak wybrać najlepszą domową metodę walki z haluksami?

Haluksy – domowe sposoby. Dlaczego powstają haluksy? Co to jest haluks? 

Haluksy to guzowate narośle, które powstają u podstawy dużego palca u stopy. Pojawiają się, gdy pozostałe struktury kostne w przedniej części stopy przemieszczają się ze swojego fizjologicznego położenia. Skutkuje to podciąganiem czubka palucha w kierunku bocznym, to z kolei zmusza staw u jego podstawy do charakterystycznego, koślawego ustawienia – pojawiają się wówczas bolące haluksy. Skóra w tej okolicy jest zazwyczaj obolała i zaczerwieniona. 

Przyczyn takie stanu może być wiele. Znaczną część z nich udaje się skutecznie zidentyfikować. Od czego robią się haluksy? Upośledzona architektura stopy pod postacią wad ustawienia i budowy, deformacje wrodzone, przebyte zapalenie stawów czy noszenie zbyt ciasnego obuwia to jedne z możliwych, potencjalnych przyczyn tworzenia się takiej patologii. Podobne zmiany mogą tworzyć się także w innej lokalizacji, np. haluksy małego palca. 

Haluksy – domowe sposoby, jak leczyć haluksy domowym sposobem? 

Istnieje bardzo wiele domowych sposobów na haluksy. Oczywiście jedne z nich są bardziej, inne mniej skuteczne. W niektórych przypadkach warto połączyć ze sobą kilka różnych metod, aby podnieść efektywność zastosowanych działań. 

Haluksy – masaż 

Masaż to znany od starożytności sposób na ulgę w dolegliwościach bólowych. Jego dobroczynne działanie pozwala na usprawnienie krążenia krwi, a tym samym skutecznie usuwa zbędne produkty przemiany materii i przyczynia się do szybszego złagodzenia stanu zapalnego haluksa. W celu wykonania takiego zabiegu samodzielnie w domu, należy przyjąć wygodną pozycję. Najlepiej w siadzie umieścić stopę na przeciwległym kolanie. Używając środka poślizgowego, zaczynamy od wykonywania „przegłaskiwania” palucha oraz najbliższej okolicy w kierunku od palców do pięty po wewnętrznej krawędzi stopy. Następnie dwoma kciukami ułożonym płasko zaczynamy wykonywać symetryczne, delikatne rozcieranie w kierunku przeciwnym niż poprzednio. Po jego zakończeniu znów wracamy do głaskania. Po tej czynności należy uchwycić paluch pomiędzy kciuk a pozostałe palce ręki i wykonać delikatną mobilizację w postaci zataczania kółek na przemian z rozciąganiem. Ostatecznie znów wracamy do głaskania i w ten sposób kończymy masaż. W sumie warto poświęcić na niego 10–15 minut dziennie, przyczyniając się do redukcji bólu haluksów

Jodyna na haluksy 

Jak leczyć haluksy? Znanym od dawna sposobem na zmiękczenie bolesnych zgrubień oraz złagodzenie objawów zapalenia jest zastosowanie preparatu o nazwie jodyna. Chcąc właściwie wykonać zabieg z użyciem tego roztworu, należy wymieszać 1 łyżkę płynu z 2 pokruszonymi tabletkami aspiryny. Następnie, wykorzystując kompres lub inny materiał opatrunkowy, okrywamy szczelnie paluch, na który wcześniej została nałożona mieszanina. Utrzymujemy taki opatrunek przez kilka godzin. Ma on działanie odkażające, zmiękczające i przeciwzapalne. 

Liście laurowe na haluksy 

Jak skutecznie wyleczyć haluksy? Panuje powszechna opinia na temat wysokiej skuteczności leczniczego napoju z wody i liści laurowych. W tym celu należy takie liście pokruszyć (ok. 15 g) i zalać gorącą wodą (400 ml). Tak przygotowany wywar z liści laurowych na haluksy spożywa się przez 3–4 dni każdego ranka. Taka kuracja powinna być kontynuowana przez następne 8 tygodni. Ma to złagodzić ból oraz usunąć nadmiar szkodliwych substancji z organizmu. Warto jednak pamiętać, że wywar z liści laurowych spożywany w nadmiarze może być dla człowieka toksyczny. 

Haluksy – kąpiele z solą Epsom 

W czym moczyć nogi przy haluksach? Domowe sposoby na bolące haluksy to także sól angielska. Popularnie zwana solą Epsom substancja ta ma właściwości zmiękczające oraz przeciwzapalne. Do ciepłej wody należy dodać kilka łyżek takiej soli i dokładnie wymieszać. Następnie trzeba dokładnie wymoczyć stopy przez 15–20 minut. Dodatkowo można dodać olejku lawendowego, ma on działanie przeciwzapalne oraz łagodzące i rozkurczające. Taka kąpiel może pozwolić na złagodzenie bólu haluksa i zapobieganie jego powstawaniu. 

Maść na haluksy 

Obecnie dużą popularność w leczeniu haluksów zyskał preparat zawierający sól biszofitu. Jest to maść będąca skoncentrowanym źródłem cennych mikroelementów oraz soli zmiękczających. Dzięki jej zastosowaniu można spodziewać się zmiękczenia skóry, zmniejszenia objawów zapalenia oraz widocznej redukcji haluksów. Aplikacja polega na wmasowywaniu niewielkiej ilości preparatu raz dziennie. Kurację należy kontynuować przez około 10 tygodni. Jest to powszechnie stosowany sposób na haluksy. 

Haluksy – ćwiczenia przy haluksach 

Co na haluksy? Jak je leczyć? Niezmiernie ważne jest systematyczne wykonywanie właściwie skomponowanych ćwiczeń, dobranych w sposób indywidualny dla pacjenta. Istnieją pewne zasady, którymi specjaliści kierują się przy planowaniu takiej domowej rehabilitacji. Przykładowym zestawem, który może posłużyć w leczeniu objawów haluksów, ale także uczy, jak zapobiegać ich powstawaniu są następujące ćwiczenia. 

  1. Pozycja: siedzenie na krześle, nogi stabilnie oparte o podłoże, pod stopą piłeczka tenisowa. Ruch polega na powolnym przetaczaniu piłeczki pod stopą z dociskiem w kierunku od pięty do palców i z powrotem. Ćwiczenia ma pomóc w rozluźnieniu rozcięgna podeszwowego. Należy je kontynuować przez 4–5 minut nieustannie, rolując podeszwową część stopy. 
  2. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokość bioder, stopy ustawione płasko na podłożu. Ruch polega na ustawieniu i utrzymaniu stopy w niewielkiej supinacji, głowa pierwszej kości śródstopia po obu stronach powinna zostać dociśnięta do podłoża, pozostałe palce u stóp rozstawiamy szeroko. Takie ustawienie należy utrzymać 10–15 sekund i powtórzyć 4–5 razy. Pozwala to uruchomić odwodziciel palucha. 
  3. Pozycja: taka sama, jak w poprzednim ćwiczeniu, dodajemy dwie elastyczne gumy, szersza na wysokości powyżej kostek, węższa na paluchy. Ruch wygląda tak samo, jak w ćwiczeniu drugim – do wrażenia naciągania obydwu gum do ćwiczeń. Jednorazowo pozycję utrzymujemy 10 sekund i powtarzamy 6–7 razy. 

Regularne ćwiczenia to jeden ze sposobów na haluksy. Pozwala nie tylko leczyć, ale także zapobiegać ich powstawaniu. 

Haluksy – domowe sposoby. Jak zapobiec haluksom? 

Wśród innych metod radzenie sobie z bólem i dyskomfortem spowodowanym haluksami wymienia się także: sodę, imbir, ocet jabłkowy czy moczenie nóg w aspirynie. Warto jednak pamiętać o przyczynach powstawania takich wad architektury stóp, aby wiedzieć, jak im zapobiec. Istotne jest noszenie odpowiedniego obuwia, które nie będzie zbyt ciasne, szczególnie w przedniej części stopy oraz unikanie butów na wysokim obcasie. Już od najmłodszych lat warto zadbać o skuteczne wyleczenie wszystkich wad stóp. 
Leczenie domowe to także zaopatrzenie się w najskuteczniejszy aparat na haluksy, który będzie nieustannie utrzymywał korekcję ustawienia palucha. Przed zakupem należy zawsze zasięgnąć porady fizjoterapeuty. 

Haluksy – kiedy domowe sposoby nie wystarczają? 

Kiedy leczenie domowe haluksów nie przynosi pożądanych efektów, należy zastanowić się nad innymi możliwościami. Warto udać się wówczas do specjalisty i ustalić sposób dalszego postępowania. Do jakiego lekarza z haluksami? Najlepiej udać się do ortopedy lub lekarza rehabilitacji. Bardzo częstym postępowaniem są zabiegi fizykalne, które mogą skutecznie zwalczyć przypadłość. Fala uderzeniowa, fonoforeza, laseroterapia stanowią doskonałą odpowiedź, jak się pozbyć haluksów.

  1. Adam S. P., Choung S. C., Gu Y., O’Malley M. J., Outcomes after scarf osteotomy for treatment of adult hallux valgus deformity, “Clin Orthop Relat Res.” 2011, nr 469, s. 854–859. 
  2. Hyer C. F., Saxena A., Didomenico L., Lapidus arthrodesis, “J Foot Ankle Surg.” 2011, nr 50, s. 784–785. 
  3. Wülker N., Fehlschläge in der Hallux–valgus–Chirurgie, “Orthopäde” 2011, nr 40, s. 384–391. 
  4. Wülker N., Allgemeine Operationstechnik an Fuß und Sprunggelenk, “Orthopäde” 2011, nr 40, s. 378–383. 
  5. Perera A. M., Mason L., Stephens M. M., The pathogenesis of hallux valgus, “J Bone Joint Surg Am” 2011, nr 93, s. 1650–1661. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl