Rwa barkowa – przyczyny, objawy, fizjoterapia, leczenie
Mateusz Burak

Rwa barkowa – przyczyny, objawy, fizjoterapia, leczenie

Rwa barkowa to zespół objawów, który charakteryzuje się bólem oraz uczuciem mrowienia i drętwienia w okolicy ramienia i szyi, biegnącym wzdłuż całej kończyny górnej, aż do palców rąk. Najczęstszymi przyczynami rwy barkowej są zwyrodnienie w odcinku szyjnym kręgosłupa oraz dyskopatia szyjna. Jak wygląda leczenie tej dolegliwości?

Rwa barkowa – czym jest? 

Rwa barkowa to dość powszechna dolegliwość narządu ruchu objawiająca się bólem barku i drętwieniem kończyn górnych, które swój początek mają w okolicy szyi i stopniowo rozprzestrzeniają się, obejmując swoim zasięgiem nawet palce rąk. Taki stan jest spowodowany wpływem czynników doprowadzających do podrażnienia korzeni nerwowych tej okolicy. Objawy rwy barkowej występują najczęściej niesymetrycznie po jednej stronie ciała. 

Rwa barkowa – przyczyny 

Czynnikami generującymi dolegliwości związane z rwą ramienną są najczęściej choroby krążka międzykręgowego doprowadzające do dyskopatii szyjnej. Objawy występują także często jako rezultat tzw. przewiania barku. Kolejnym czynnikiem predysponującym do występowania symptomów jest zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego. Za potencjalne czynniki ryzyka uznaje się także grę w golfa, palenie tytoniu oraz długotrwałe narażenie na działanie silnych wibracji.

Rwa barkowa – objawy i diagnostyka 

Głównym objawem rwy barkowej jest ból promieniujący na okolicę ramienia, szyi, klatki piersiowej czy górnej części pleców. Często lokalizacja jest niesymetryczna i obejmuje jedną stronę ciała. Pacjent z przewianym barkiem może także doświadczyć: 

  • dysfunkcji sensorycznych w postaci zaburzeń czucia w obszarze całej kończyny górnej,
  • mrowienia, drętwienia palców rąk, 
  • osłabienia siły mięśniowej kończyny górnej, 
  • obniżenia koordynacji i osłabienia odruchów.

Podczas procedury diagnostycznej specjalista przeprowadza wywiad oraz wykonuje także szereg testów, które pomagają określić źródło bólu oraz to, jakie czynności i pozycje łagodzą dolegliwości. Użyteczne są badania obrazowe w postaci zdjęć rentgenowskich, które pomagają określić, czy doszło do zwężenia przestrzeni międzykręgowych, uszkodzenia dysku. Bardziej szczegółowe informacje wypływają z obrazu tomografii komputerowej, natomiast badanie rezonansu magnetycznego pozwala zrewidować stan uszkodzenia korzeni nerwowych i tkanek miękkich. Elektromiografia pomaga z kolei ocenić pracę mięśni zarówno w spoczynku jak i podczas skurczu. 

Rwa barkowa – leczenie 

Leczenie rwy barkowej to przede wszystkim wykorzystanie procedur zachowawczych. Bardzo istotne jest zaordynowanie właściwych środków farmakologicznych, są to najczęściej leki o działaniu rozluźniającym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym – podobnie, jak w przypadku rwy kulszowej. Konieczność ich zastosowania obserwuje się szczególnie w trakcie pierwszych kilku dni, ze względu na bardzo dużą uciążliwość objawów i nasilone cechy stanu zapalnego. 

Leczenie rwy barkowej obejmuje również odpoczynek i okresową rezygnację z pracy i dotychczas uprawianego sportu. W razie potrzeby, specjalista wystawia zwolnienie lekarskie. 

Rwa barkowa – rehabilitacja 

Rehabilitacja obejmuje przede wszystkim edukowanie na temat tego, jak spać z objawami rwy barkowej. Jest to bowiem bardzo częsty problem wśród osób prezentujących ostre objawy tego schorzenia. Warto zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną zapewniającą właściwe ułożenie odcinka szyjnego, bolesna kończyna powinna być ułożona nieco ponad głową. Dowiedziono, że takie ułożenie ręki może zmniejszać ucisk na struktury nerwowe. Następnie można zastosować plastry na bark w postaci kinesiotapingu, który może założyć fizjoterapeuta – zredukuje to ból i częściowo odciąży struktury zaangażowane w patologię. Dobrym rezultatem cieszy się zastosowanie masażu, rozluźniania mięśniowo-powięziowego, flossingu czy innych form terapii narzędziowej. Zabiegi osteopatyczne czy suche igłowanie także mogą okazać się strzałem w dziesiątkę przy walce z objawami rwy barkowej. 

Profilaktyka obejmuje unikanie wymienionych wcześniej czynników ryzyka oraz uprawianie sportu po właściwym przygotowaniu i ze stosowaniem odpowiedniej techniki. 

Rwa barkowa – ćwiczenia 

Ćwiczenia na rwę barkową to bardzo dobry sposób na złagodzenie bólu i powrót do pełnej sprawności po incydencie bólowym. W tym celu warto zastosować ćwiczenia ukierunkowane na rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni, wzmocnienie i utrzymanie postawy zapobiegającej patologiom odcinka szyjnego. 

Przykładowy zestaw ćwiczeń:

  1. Pozycja: stanie w lekkim rozkroku, bokiem do ściany. Pomiędzy barkiem a ścianą znajduje się piłeczka tenisowa. Ruch polega na dociskaniu piłeczki całym ciałem do ściany i powolnym rolowaniu jej po powierzchni barku. W sytuacji odnalezienia bolesnego punktu należy się zatrzymać i zwiększyć nacisk do momentu zmniejszenia bólu. Takie rolowanie kontynuujemy przez kilka minut. 
  2. Pozycja: stanie tyłem do ściany, łokieć zgięty do 90 stopni i oparty o ścianę. Ruch polega na delikatnym naciśnięciu łokciem na ścianę przez 3-5 sekund, po czym należy zwolnić nacisk i rozluźnić łopatkę. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy. 
  3. Pozycja: stanie przodem do ściany w lekkim rozkroku, ręka zgięta w stawie łokciowym do 90 stopni, ramię w linii tułowia. Ruch polega na ułożeniu pięści na ścianie i cofnięciu łopatki. Następnie utrzymując to ustawienie należy mocniej wcisnąć pięść w ścianę. Napięcie utrzymujemy 3-5 sekund i powtarzamy 10 razy. 

Bardzo ważne jest, aby ćwiczenia wykonywać po konsultacji z fizjoterapeutą. 

Rwa barkowa – domowe sposoby 

Rwa barkowa, określana też jako rwa kulszowa barku czy zapalenie nerwu barkowego, nie jest nazewnictwem do końca właściwym, stosowane nazwy mają jednak związek z podobnym nasileniem objawów, jak w przypadku rwy kulszowej. 

Aby złagodzić przykre dolegliwości można zastosować leki bez recepty, np. maści zawierające środki przeciwzapalne. Pomocne będzie także wykorzystanie naparów z ziół – z jeżówki czy owoców dzikiej róży. Często rekomenduje się zastosowanie okładów z liści młodej kapusty czy mikstury utworzonej z miodu i kurkumy. Do diety warto włączyć więcej owoców i warzyw. Pomocna może być także zwiększona suplementacja witaminy D i C.

  1. Grijalva R. A., Hsu F. P., Wycliffe N. D. i in., Hoffmann sign: clinical correlation of neurological imaging findings in the cervical spine and brain, „Spine” 2015, nr 40, s. 475–479. 
  2. Engquist M., Löfgren H., Öberg B. i in., A 5- to 8-year randomized study on the treatment of cervical radiculopathy: anterior cervical decompression and fusion plus physiotherapy versus physiotherapy alone, „J Neurosurg Spine” 2017, nr 26, nr 19–27. 
  3. Ramirez M. M., Brennan G. P., Using the value-based care paradigm to compare physical therapy access to care models in cervical spine radiculopathy: a case report, „Physiother Theory Pract” 2019, nr 18, s. 1-9. 
  4. Cerier E., Jain N., Lenobel S., Niedermeier S. R., Stammen K., Yu E., Smoking is associated with 1-year suboptimal patient reported outcomes after 2-level anterior cervical fusion, „Clin Spine Surg” 2019, nr 32, s. 175-178. 
  5. Carlesso L. C., Macdermid J. C., Gross A. R., Walton D. M., Santaguida P. L., Treatment preferences amongst physical therapists an chiropractors for the management of neck pain: results of an international survey, „Chiropr Man Therap.” 2014, nr 24, s. 11. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl