Dyskopatia szyjna – przyczyny, objawy, leczenie
Mateusz Burak

Dyskopatia szyjna – przyczyny, objawy, leczenie

Dyskopatia szyjna to uszkodzenie krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa, które prowadzi do powstania przepukliny. Konsekwencją takiego stanu jest ucisk i drażnienie nerwów rdzeniowych, co z kolei przyczynia się do wystąpienia silnego bólu, drętwienia kończyn górnych czy zawrotów głowy. Jakie są przyczyny dyskopatii szyjnej? Jak przebiega rehabilitacja?

Dyskopatia szyjna – charakterystyka 

Dyskopatia szyjna ma miejsce wówczas, gdy dochodzi do powstania przepukliny krążka międzykręgowego lub też innych patologii dysku, które zapoczątkowują chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa szyjnego. Wydobywająca się na zewnątrz zawartość jądra miażdżystego dysku generuje ucisk i drażnienie nerwów rdzeniowych, powodując ból. Dolegliwości są rezultatem pojawiającego się odczynu zapalnego w okolicy nerwu oraz miejscowego obrzęku wywołanego kompresją przepukliny. 

W sytuacji, kiedy powyższa patologia jest widoczna w obrębie kręgosłupa szyjnego, dolegliwości mogą rozprzestrzeniać się na okolice szyi, ramion oraz palców rąk. Z upływem czasu przepuklina może się obkurczać, co daje częściowe lub całkowite złagodzenie objawów dyskopatii

Dyskopatia szyjna – przyczyny 

Przepuklina kręgosłupa szyjnego może mieć bardzo różne podłoże. Jej powstawanie jest związane ze starzeniem się organizmu i eksploatacją struktur kręgosłupa. Proces patologiczny w obrębie krążka międzykręgowego może zostać zainicjowany także poprzez długoletnie nawyki, jak przyjmowanie nieprawidłowej postawy, urazy czy brak stosowania się do zasad ergonomii pracy.

Dowiedziono także, że procesy degeneracyjne opisywanych struktur mogą być rezultatem palenia tytoniu, które sprzyja dehydratacji krążków i ich osłabieniu. Pod uwagę należy brać także predyspozycje genetyczne, szereg czynności zawodowych, rekreacyjnych czy wady postawy ciała upośledzające biomechaniczne możliwości kręgosłupa i generujące przeciążenia (pogłębiona lordoza szyjna, nieprawidłowy kształt kręgów szyjnych, spłycenie lordozy i kifoza szyjna). 

Dyskopatia szyjna – objawy 

Objawy przepukliny szyjnej są zróżnicowane. Jest to podyktowane lokalizacją takich zmian, ich rozmiarami oraz indywidualną odpowiedzią organizmu na ból. Do najbardziej charakterystycznych objawów patologii dyskowych odcinka szyjnego kręgosłupa zalicza się: 

  • ból kręgosłupa szyjnego promieniujący do ramion, dłoni, placów rąk 
  • drętwienie, mrowienie – zaliczane do objawów neurologicznych pochodzących z odcinka szyjnego,
  • nasilanie się bólu szyi podczas ruchów obracania głowy czy zginania odcinka szyjnego,
  • bolesne, niekontrolowane skurcze mięśni,
  • osłabienie siły mięśniowej kończyny górnej w szczególności mięśni dwugłowych, trójgłowych oraz mięśni rąk.

W niektórych przypadkach mogą występować zwroty głowy pochodzące od kręgosłupa. Czasami w takiej sytuacji ulgę sprawia trzymanie ręki nad głową, ponieważ powoduje to zmniejszenie ucisku na nerw. 

Dyskopatia szyjna – diagnostyka 

Diagnostyka bólu kręgosłupa szyjnego opiera się głownie na wywiadzie lekarskim oraz badaniach obrazowych. Śledząc historię medyczną i dotychczasowy przebieg objawów, ustala się precyzyjnie ewentualne czynniki ryzyka, jak np. przebyte urazy czy nawyki związane ze stylem życia mogące generować obecne dolegliwości. W dalszej kolejności specjalista przystępuje do badania fizykalnego, które pomaga określić źródło bólu, sprawdzić osłabienie mięśni oraz zweryfikować istniejące objawy neurologiczne. 

Podejrzenie dyskopatii szyjnej oraz innych schorzeń może skłonić specjalistę do zastosowania diagnostyki obrazowej, czyli wykonania RTG kręgosłupa szyjnego, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego kręgosłupa.

Dyskopatia szyjna – leczenie

W przypadku leczenia dyskopatii szyjnej pierwszym krokiem jest postepowanie zachowawcze. Polega ono na zastosowaniu terapii farmakologicznej (leczenie przeciwbólowe), fizjoterapii oraz ćwiczeń domowych i modyfikacji dotychczasowego stylu życia. W większości przypadków po upływie blisko 6 tygodni od rozpoczęcia takiego postępowania dolegliwości związane z dyskopatią słabną. Brak dostatecznej reakcji na postępowanie objawowe może skłonić lekarza do decyzji o zabiegu operacyjnym. 

Dyskopatia szyjna – rehabilitacja 

Dyskopatia kręgów szyjnych wymusza odpowiednie postępowanie z udziałem fizjoterapeuty. Bardzo ważna jest reedukacja postawy oraz nauka właściwych technik podnoszenia się w przypadku ostrych dolegliwości bólowych, a także edukacja w zakresie utrzymywania dobrej postawy ciała podczas siedzenia, stania, ruchu. W przypadku dbałości o odpowiednią pozycję podczas snu zaleca się poduszkę ortopedyczną na kręgosłup szyjny, która pomaga w zachowaniu właściwego ułożenia górnych segmentów ciała. 

Wdraża się także odpowiedni zestaw ćwiczeń ukierunkowany na wzmacnianie mięśni wspomagających utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Bardzo ważna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem co pomaga redukować pojawiające się napięcie mięśni w odcinku szyjnym kręgosłupa. Chiropraktyka, zabiegi osteopatyczne, masaż, kinesiotaping oraz zabiegi fizykalne również odgrywają bardzo ważną rolę w walce z bólem i ułatwiają regenerację uszkodzonych struktur. 

Dyskopatia szyjna – ćwiczenia 

Chcąc zapobiec pojawianiu się patologicznych zmian, takich jak spondyloza czy mielopatia szyjna, należy pamiętać o regularnym wykonywaniu ćwiczeń. Przykładowy zestaw, który można zastosować przy dyskopatii szyjnej to:

  1. Pozycja: siad na krześle, stopy oparte o podłoże, ręce na kolanach, broda ściągnięta. Ruch polega na powolnym przesunięciu głowy do przodu, a następnie do tyłu, do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy. 
  2. Pozycja: taka sama jak w ćwiczeniu poprzednim. Ruch polega na wykonaniu wszystkich fizjologicznych ruchów w odcinku szyjnym kręgosłupa, w pełnym zakresie ruchu. Zgięcie w przód, wyprost, skłon boczny w lewo, skłon boczny w prawo, rotacja w lewo i rotacja w stronę prawą. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy. 
  3. Pozycja: siad na krześle, stopy oparte o podłoże, jedna ręka trzyma za siedzisko, druga jest umieszczona na skroni po tej samej stronie. Ruch polega na delikatnym rozciąganiu szyi w płaszczyźnie czołowej, bez unoszenia brody. Ćwiczenie wykonujemy 4-5 razy utrzymując rozciągnięcie za każdym razem 10-15 sekund. Następnie wykonujemy to samo na drugą stronę. 
  4. Pozycja: siedzenie na krześle, stopy oparte o podłoże, jedna ręka trzyma za siedzisko, druga umieszczona po kolei najpierw na czole, potem na potylicy, na jednej skroni i na koniec na drugiej skroni. Ruch polega na utrzymaniu głowy i szyi w tym samym, osiowym ustawieniu wbrew oporowi przyłożonemu z użyciem ręki. Ćwiczenie wykonujemy powoli utrzymują jednorazowa napięcie przez 4-5 sekund. Powtarzamy 10-15 razy. 

Dykopatia szyjna – jak spać? 

Bardzo ważne jest wykorzystanie wspomnianej poduszki ortopedycznej, która zapewnia właściwe ułożenie odcinka szyjnego podczas snu. Ułożenie powinno wyglądać w taki sposób, aby nie prowokować napięcia w szyi i zachować fizjologiczną głębokość lordozy szyjnej. Co do samej pozycji ciała, to należy wybrać taką, która generuje jak najmniej dolegliwości zarówno podczas zasypiania, snu jak i po przebudzeniu. 

  1. Sarrami P., Armstrong E., Naylor J. M., Harris I. A., Factors predicting outcome in whiplash injury: a systematic meta-review of prognostic factors, „J Orthop Traumatol” 2017, nr 18, s. 9. 
  2. Malfliet A., De Kooning M., Inghelbrecht E. i in., Sex differences in patients with chronic pain following whiplash injury: the role of depression, fear, somatization, social support, and personality traits, „Pain Pract” 2015, nr 15, s. 757. 
  3. Kalawy H., Stålnacke B., Fahlström M., i in., Clinical pain research: new objective findings after whiplash injuries: high blood flow in painful cervical soft tissue: an ultrasound pilot study, „Scand J Pain” 2013, nr 4, s. 173. 
  4. Mochizuki M., Aiba A., Hashimoto M. i in., Cervical myelopathy in patients with ossification of the posterior longitudinal ligament, „J Neurosurg Spine” 2009, nr 10, s. 122. 
  5. Sandow B. A., Donnal J. F., Myelography complications and current practice patterns, „AJR Am J Roentgenol” 2005, nr 185, s. 768. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl