Protruzja – przyczyny, objawy, leczenie protruzji krążka międzykręgowego
Mateusz Burak

Protruzja – przyczyny, objawy, leczenie protruzji krążka międzykręgowego

Termin protruzja oznacza zmiany zwyrodnieniowe obejmujące krążki międzykręgowe kręgosłupa. Ten rodzaj zmian dyskopatycznych charakteryzuje się mniejszym nasileniem dolegliwości niż w przypadku przepukliny krążka międzykręgowego, jednak może stanowić pierwszy etap w jej rozwoju. Jakie są objawy protruzji krążka międzykręgowego?

Protruzja – czym są krążki międzykręgowe?

Kręgosłup jest strukturą kostną o kształcie złożonej kolumny. Dzięki budowie w kształcie litery „S” może spełniać w organizmie ludzkim bardzo ważne funkcje, jedną z nich jest amortyzacja wstrząsów generowanych podczas ruchu. Amortyzacja i zapobieganie przeciążeniom narządu ruchu jest także możliwe dzięki usytuowanym pomiędzy poszczególnymi kręgami kostnymi krążkom międzykręgowym. 

Krążki międzykręgowe to struktury o kształcie dysku posiadające wysoki poziom hydratacji, czyli uwodnienia. Składają się z części centralnej, zwanej jądrem miażdżystym oraz z elementu, który to jądro otacza – pierścienia włóknistego zbudowanego z włókien elastyny oraz kolagenu. Pozwala on na dodatkowe absorbowanie wstrząsów powstających podczas aktywności fizycznej.

Protruzja – przyczyny

Jedną z przyczyn powstającej protruzji może być upadek z dużej wysokości na pośladki. Wygenerowana zostaje wówczas olbrzymia siła kompresyjna, która inicjuje przeciążenia wycelowane w krążki międzykręgowe, a także w struktury kręgów. Jeśli jest ona wystarczająco duża i przekracza barierę wytrzymałości opisywanych elementów narządu ruchu, doprowadza w konsekwencji do ich uszkodzenia. Takim przykładem może być uwypuklenie pierścienia włóknistego dysku lub złamanie trzonu kręgu. 

Wśród czynników ryzyka mogących indukować podobne kontuzje wyróżnia się także długotrwałe przeciążenia. Prowadzą one do sumujących się w czasie mikrourazów, które osłabiają krążki międzykręgowego i powodują zwężenie przestrzeni międzykręgowych.

Takim przykładem może być regularne i długotrwałe przyjmowanie pozycji wymuszonej w postaci pochylania się do przodu z wyprostowanymi kolanami. Do przyczyn potencjalnie sprzyjających protruzji zalicza się również procesy starzenia organizmu, czynniki genetyczne, związane z uprawianym sportem czy rodzajem wykonywanej pracy. 

Protruzja a przepuklina krążka międzykręgowego – różnice

Termin protruzja krążka oznacza łagodne zmiany pod postacią uwypuklenia dysku, co jest określane także jako bulging disc. Próbując rozszerzyć etiologię opisywanych zmian, można powiedzieć, że jest to rodzaj zmian adaptacyjnych w narządzie ruchu, adekwatny do przyjmowanych przez niego obciążeń. Mają one niestety charakter patologiczny. 

Z kolei pod pojęciem przepuklina krążka międzykręgowego mieści się szereg zmian generujących ucisk na worek oponowy oraz struktury nerwowe. To powoduje pojawianie się silnych dolegliwości bólowych, których zwykle brak w przypadku opisywanej wcześniej protruzji dysku. 

Protruzja – objawy

Większość patologicznych zmian, jak opisywany wcześniej bulging krążka międzykręgowego, pojawia się w obrębie dolnej części pleców. Objawy oraz stopień ich zaawansowania są mocno skorelowane z lokalizacją uszkodzonego dysku. Najczęściej dolegliwości obejmują jedną stronę ciała, choć nie jest to regułą.

W fazie ostrej mogą pojawić się następujące objawy:

  • ból dolnej części pleców,
  • drętwienie lub mrowienie kończyn górnych lub dolnych – w zależności od lokalizacji patologicznych zmian,
  • osłabienie siły mięśniowej kończyny objętej patologicznymi zmianami,
  • dolegliwości mogą promieniować wzdłuż przebiegu uciśniętego nerwu,
  • upośledzenie możliwości wykonywania czynności codziennych,
  • wyraźne nasilanie dolegliwości podczas przyjmowania określonych pozycji

Należy ponownie zaznaczyć, że nie wszystkie zmiany adaptacyjne w kręgosłupie będą generowały takie dolegliwości. Czasem nie ma wyraźnej korelacji pomiędzy funkcjonowaniem pacjenta a wynikami przeprowadzonych badań, obecnych patologicznych zmian. 

Protruzja – leczenie

Po wizycie u lekarza i przeprowadzeniu dokładnych badań funkcjonalnych i w razie potrzeby obrazowych, zostaje zaplanowany przebieg leczenia. Zazwyczaj rekomendowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe i środki miorelaksacyjne.

Nieodłącznym elementem leczenie zachowawczego protruzji jest także fizjoterapia. W przypadku, kiedy wspomniany sposób postępowania nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lub zmiany są na tyle zaawansowane, że nie kwalifikują się do zastosowania procedur objawowych, wykorzystuje się sposoby inwazyjne. Wówczas rekomenduje się zastrzyki nadtwardówkowe, termonukleoplastykę, mikrodyscektomię czy inne zabiegi endoskopowe. 

Protruzja – metody rehabilitacji, profilaktyka wypuklin krążka międzykręgowego

Wśród sposobów radzenia sobie z wypukliną, fizjoterapia oferuje wiele możliwości. Przede wszystkim stosuje się czynniki fizykalne mogące zmniejszyć stan zapalny i nasilenie dolegliwości w stanie ostrym. Wyróżnia się tutaj ekspozycję na zmienne pole magnetyczne, laseroterapię czy krioterapię albo stosowanie okładów chłodzących. Stopniowo wprowadza się rozgrzewanie nadmiernie napiętych mięśni oraz ćwiczenia na protruzję. Tutaj rekomendowane są konkretne metody terapeutyczne, które zostały opracowane przez specjalistów i stanowią narzędzie pracy fizjoterapeutów. Można tutaj wyróżnić np. metodę McKenziego, terapię manualną, zabiegi osteopatyczne, techniki terapii powięziowej, różne rodzaje masażu czy też terapie narzędziowe. 

Bardzo ważne jest podejmowanie działań mających na celu zapobieganie powstawaniu zmian degeneracyjnych krążków międzykręgowych. W tym celu należy pamiętać o prawidłowym podnoszeniu przedmiotów: schylając się po coś, należy ugiąć kolana, nie należy robić tego poprzez pochylenie do przodu z wyprostowanymi nogami, może to bowiem generować duże przeciążenia kręgosłupa. Ważne jest utrzymywanie prawidłowej wagi oraz unikanie wyrobów tytoniowych.

Zaleca się także wykonywanie ćwiczeń, które pomagają wzmocnić mięśnie głębokie, stabilizujące kręgosłup. Przykładem może być wykonywanie popularnego planku (deski). Istotne jest, aby podczas pracy zadbać także o ergonomię swojego stanowiska. W tym celu wykorzystuje się specjalnie wyprofilowane krzesła biurowe, pasy stabilizujące lędźwiowe, wałki profilujące kręgosłup. Wskazane jest także regularne podejmowanie aktywności oraz wysiłku fizycznego, jak np. joga, pilates, stretching czy Nordic Walking.

  1. Laplante B. L., Ketchum J. M., Saullo T. R., DePalma M. J., Multivariable analysis of the relationship between pain referral patterns and the source of chronic low back pain, „Pain Physician” 2012, nr 15, s. 171–178. 
  2. Chibnall J. T., Tait R. C., Andresen E. M., Hadler N. M., Race and socioeconomic differences in post-settlement outcomes for African American and Caucasian Workers’ Compensation claimants with low back injuries, „Pain” 2005, nr 114, s. 462–472. 
  3. Tilbrook H. E., Cox H., Hewitt C. E. i in., Yoga for chronic low back pain: a randomized trial, „Ann Intern Med.” 2011, nr 155, s. 569–578.
  4. Shirado O., Doi T., Akai M. i in., Multicenter randomized controlled trial to evaluate the effect of home-based exercise on patients with chronic low back pain: the Japan low back pain exercise therapy study, „Spine:” 2010, nr 35, s. 811–819. 
  5. Miyamoto G. C., Costa L. O., Galvanin T. i in., Efficacy of the addition of modified Pilates exercises to a minimal intervention in patients with chronic low back pain: a randomized controlled trial, „Phys Ther.” 2013, nr 93, s. 310–320. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl