Choroby skóry (dermatozy) – jakie występują najczęściej? Jak je rozpoznać i leczyć?
Katarzyna Gmachowska

Choroby skóry (dermatozy) – jakie występują najczęściej? Jak je rozpoznać i leczyć?

Dermatozy, czyli schorzenia skóry, są grupą chorób o różnym podłożu, które objawiają się zmianami skóry zwanymi wykwitami lub zmianami w obrębie przydatków skóry – włosów i paznokci. Dermatozy mogą wystąpić w każdym wieku, a ich leczenie jest zależne od przyczyny wywołującej schorzenie.  

Dermatoza – co to takiego? 

Dermatozy są różnorodną grupą schorzeń obejmujących skórę, a także jej przydatki: paznokcie, włosy czy gruczoły łojowe i potowe. Zmiany chorobowe mogą dotyczyć wszystkich trzech warstw skóry, choć zwykle obejmują naskórek.  

Zmiany skórne mogą mieć różnorodną etiologię, większość z nich przebiega z miejscowym stanem zapalnym w skórze. Do najczęstszych dermatoz, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza, należą reakcje alergiczne, trądzik, atopowe zapalenie skóry, grzybice skóry i paznokci, choroby zakaźne oraz łysienie.   

Objawy chorób skóry i rodzaje wykwitów 

Typowym objawem dermatoz są zmiany skórne zwane wykwitem. Jest to różnorodna grupa zmian, które zazwyczaj są typowe dla danej jednostki chorobowej. Wykwity można podzielić na pierwotne, czyli będące bezpośrednim rezultatem stanu zapalnego w skórze, oraz wtórne, które są następstwem wykwitów pierwotnych.  

Do najczęstszych wykwitów pierwotnych zalicza się plamkę, grudkę, guzek, pęcherzyk, krostę oraz bąbel. Wtórne wykwity skórne to strup, owrzodzenie, przeczosy, blizny, łuski, pęknięcia skóry.  

Chorobom skóry mogą towarzyszyć objawy takie jak świąd, ból lub pieczenie miejsca zmienionego chorobowo.  

Rodzaje dermatoz 

Dermatozy są różnorodną grupą chorób skóry, o odmiennej etiologii. Ze względu na przyczyny, wyróżnia się następujące dermatozy: 

  • o podłożu bakteryjnym: liszajec zakaźny, róża, czyrak
  • wirusowe: opryszczka, półpasiec, brodawki wirusowe, 
  • wywołane przez pasożyty: świerzb, wszawica, 
  • grzybicze: grzybica stóp, paznokci, skóry owłosionej głowy, pachwin,  
  • alergiczne: atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, pokrzywka, wyprysk kontaktowy, 
  • choroby autoimmunologiczne: pęcherzyce, choroba Duhringa,  
  • choroby o podłożu genetycznym: bielactwo, łuszczyca,  
  • zmiany wywołane czynnikami fizycznymi lub chemicznymi: oparzenia, pokrzywka fizykalna, fotodermatozy, odmrożenia, 
  • choroby zawodowe: wyprysk zawodowy, różyca,  
  • choroby tkanki łącznej: toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa,  
  • osutki polekowe: rumień wielopostaciowy polekowy,  
  • nowotwory skóry: czerniak, rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy skóry, 
  • trądzik i zmiany hormonalne, łojotok. 

Choroby skóry (dermatozy) u dorosłych  

Według aktualnych danych medycznych dermatozy występują u około 30% Polaków. Najczęstszymi chorobami skórnymi u dorosłych są choroby alergiczne, trądzik, grzybice oraz łuszczyca. Dermatozy mogą pojawić się w każdym wieku, a ich rokowanie jest zależne od rodzaju choroby. Niektóre choroby skórne mogą przebiegać z okresami zaostrzeń i remisji, czyli ustępowania objawów.  

Choroby skóry w ciąży  

Skóra kobiety w ciąży podlega licznym zmianom na skutek działania hormonów (zwłaszcza progesteronu oraz estrogenu), a także zmian immunologicznych oraz metabolicznych. Do najczęstszych zmian skórnych obserwowanych w trakcie ciąży należą: osutki ciężarnych, rozstępy, cholestaza ciążowa wewnątrzwątrobowa, pemfigoid ciężarnych oraz zmiany alergiczne. Należy pamiętać, że przewlekłe choroby dermatologiczne mogą ulegać zaostrzeniu lub łagodzeniu objawów w trakcie ciąży.  

Choroby skóry (dermatozy) u dzieci  

Zmiany skórne u dzieci są częstym powodem wizyty u lekarza pediatry. Skóra dziecka jest delikatna i słabo odporna na działanie czynników zewnętrznych.  

Do najczęstszych chorób skórnych u dzieci zalicza się: 

  • atopowe zapalenie skóry – dotyczy zazwyczaj niemowląt i młodszych dzieci i objawia się zmianami rumieniowymi skóry oraz wykwitami grudkowymi zwykle na zgięciowej powierzchni kończyn (dół łokciowy, dół podkolanowy), nadgarstkach oraz policzkach. Istotą choroby jest defekt skóry polegający na zaburzeniu budowy jej powierzchniowych warstw i braku szczelności, dlatego postawą leczenia jest regularne stosowanie emolientów na skórę, które tworzą warstwę ochronną.  
  • łojotokowe zapalenie skóry – objawy mogą pojawić się zaraz po urodzeniu i najczęściej dotyczą noworodków i niemowląt. Łojotokowe zapalenie skóry zazwyczaj ma łagodny przebieg i samoistnie zanika, choć wymaga prawidłowej pielęgnacji skóry maluszka.  
  • zakażenia bakteryjne i wirusowe – dzieci często ulegają zakażeniom wirusowym i bakteryjnym takim jak liszajec zakaźny czy opryszczka. Wynika to z faktu nieprzestrzegania higieny oraz użytkowania wspólnych przedmiotów.  
  • wyprysk kontaktowy – powstaje na skutek podrażniania delikatnej skóry dziecka poprzez czynniki fizyczne lub chemiczne.  

Leczenie dermatoz  

Leczenie dermatoz jest zależne od przyczyny choroby i zazwyczaj jest prowadzone przez lekarza POZ lub dermatologa.

W przypadku pojawienia się wykwitów skórnych lub zmian w obrębie przydatków skóry należy zgłosić się do lekarza, który po zebraniu dokładnego wywiadu chorobowego, obecności objawów klinicznych może zalecić dalszą diagnostykę lub leczenie.

Jak leczy się dermatozy? W przypadku chorób o podłożu alergicznym najczęściej stosuje się leki antyhistaminowe oraz glikokortykosteroidy miejscowo na skórę. Zakażenia grzybicze, bakteryjne lub wirusowe wymagają terapii odpowiednimi lekami np. antybiotykami, środkami przeciwwirusowymi lub przeciwgrzybicznymi. Zmiany skórne w przebiegu chorób autoimmunologicznych mogą wymagać stosowania leczenia immunosupresyjnego.  

  1. H. Błaszczyk, A. Zalewska-Janowska, Choroby skóry, Warszawa 2009, s. 12. 
  2. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL 2013. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl