Leczenie żylaków – metody zachowawcze i chirurgiczne leczenia żylaków kończyn dolnych
Piotr Gmachowski

Leczenie żylaków – metody zachowawcze i chirurgiczne leczenia żylaków kończyn dolnych

Żylaki, czyli znaczne poszerzenie naczyń krwionośnych, najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych. U części pacjentów stanowią one jedynie problem kosmetyczny, jednak mogą również powodować szereg nieprzyjemnych objawów i wymagać leczenia. Istnieje kilka metod walki z żylakami nóg. W jakich sytuacjach stosuje się leczenie zachowawcze żylaków, a kiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna?

Leczenie zachowawcze żylaków obejmuje stosowanie maści i tabletek dostępnych bez recepty, zawierających substancje o działaniu przeciwzapalnym i zwiększającym elastyczność oraz napięcie ścian naczyń żylnych, a także noszenie odpowiednio dobranych podkolanówek lub pończoch uciskowych. Mają one różnie stopnie ucisku, a dokładne miejsce najsilniejszego nacisku jest uzależnione od lokalizacji żylaków. Jeśli te sposoby walki z nieprzyjemnymi objawami niewydolności żylnej nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczne jest zastosowanie metod inwazyjnych. Mogą być to następujące zabiegi: skleroterapia, laserowe usuwanie żylaków, miniflebektomia oraz stripping (klasyczna operacja żylaków).

Czym są żylaki nóg? 

Żylaki to skutek niewydolności żylnej, czyli zastoju krwi w układzie żylnym, czego konsekwencją jest poszerzenie naczyń krwionośnych. Żylaki kończyn dolnych uwidaczniają się na skórze jako wybrzuszenia o krętym przebiegu w kolorze niebieskim bądź fioletowym. Dolegliwości tej towarzyszą często: 

  • obrzęki,
  • uczucie ciężkości nóg, 
  • kurcze mięśni, skurcze łydek,
  • swędzenie, 
  • mrowienie.

Do czynników, które mogą przyspieszać powstawanie żylaków zalicza się: 

  • uwarunkowania genetyczne, 
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, 
  • wiek – częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem, 
  • ciążę – z powodu zwiększenia objętości krwi krążącej oraz przez wpływ hormonów, 
  • nadwagę i otyłość, 
  • wysoce przetworzoną dietę ubogą w błonnik, 
  • przebyte urazy oraz operacje.

Dowiedz się więcej na temat przyczyn i objawów żylaków.

Leczenie żylaków – maść na żylaki 

W aptekach znajdziemy wiele preparatów na żylaki dostępnych bez recepty. Zawierają one substancje o działaniu uszczelniającym naczynia, przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym. 

Maść z kasztanowca na żylaki 

Preparaty z kory, kwiatów oraz nasion kasztanowca znalazły zastosowanie między innymi w leczeniu stanów zapalnych naczyń krwionośnych oraz w leczeniu żylaków. Nasiona kasztanowca bogate są w związki, które działają przeciwwysiękowo oraz przeciwobrzękowo, sprawiają, iż naczynia stają się mniej przepuszczalne. Escyna jest jednym ze związków otrzymywanych z wyciągu z nasion kasztanowca. Hamuje ona procesy zapalne oraz powoduje, iż naczynia stają się bardziej elastyczne oraz mniej podatne na pękanie. Escynę stosuje się między innymi w postaci maści oraz żeli w dolegliwościach związanych z żylakami kończyn dolnych oraz problemach związanych z zaburzeniami krążenia żylnego. Ważną informacją jest fakt, iż preparatów z escyną nie należy stosować na uszkodzoną skórę i otwarte rany. 

Maść z heparyną na żylaki 

Heparyna jest substancją, która zapobiega powstawaniu skrzepów krwi w łożysku naczyniowym. Mechanizm jej działania polega oddziaływaniu na czynniki krzepnięcia krwi oraz hamowaniu agregacji płytek krwi, co w konsekwencji przekłada się na działanie przeciwzakrzepowe. Heparyna stosowana jest m.in. w postaci kremów, żeli i maści. Wykorzystuję się ją w leczeniu żylaków kończyn dolnych, a także w zakrzepowym zapalaniu żył powierzchniowych oraz urazach tkanek miękkich. 

Leczenie żylaków – tabletki na żylaki

Tabletki na żylaki, które można kupić bez recepty zawierają diosminę, dobesylan wapnia lub hesperydynę. Substancje te działają przeciwzapalnie, poprawiają krążenie obwodowe żylne,  

Tabletki na żylaki – diosmina 

Diosmina jest związkiem z grupy flawonoidów. Ten naturalny bioflawonoid otrzymywany jest między innymi z owoców cytrusowych i roślin z rodziny Rutaceae. Diosmina działa ochronnie na naczynia krwionośnie oraz zmniejsza przepuszczalność naczyń. Wykazuje działanie zwiększające napięcie ścian naczyń, zmniejsza zastój żylny w kończynach oraz obrzęki. Diosmina przyczynia się do poprawy powrotu krwi z układu żylnego nóg. Warto także zwrócić uwagę na działanie przeciwzapalne diosminy. Związek ten hamuje wydzielanie mediatorów reakcji zapalnej, a także polepsza przepływ limfatyczny. 

Tabletki na żylaki – dobesylan wapnia 

Dobesylan wapnia jest lekiem syntetycznym. To związek działający na ścianę naczyń krwionośnych, a dokładniej na śródbłonek naczynia krwionośnego. Poprawia on obwodowe krążenie żylne, a także zapobiega zastojowi krwi, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszania obrzęków. Związek ten wykazuje także działanie: usprawniające mikrokrążenie, zmniejszające lepkość krwi, hamujące skłonność czerwonych krwinek do zlepiania się.

Dobesylan wapnia wykorzystywany jest m.in. w leczeniu dolegliwości powodowanych przez żylaki, a także w problemach związanych z owrzodzeniach podudzi oraz w zapaleniu żył. 

Tabletki na żylaki – hesperydyna 

Hesperydyna, podobnie jak diosmina, należy do leków naturalnych z grupy flawonoidów. Flawonoidy wykazują działanie polegające na: 

  • zmniejszaniu przepuszczalności naczyń krwionośnych, 
  • zwiększaniu elastyczności naczyń krwionośnych, 
  • poprawianiu przepływu krwi w naczyniach, 
  • przyczynianiu się do zmniejszania obrzęków, 
  • wykazywaniu działania przeciwzapalnego, 
  • przyczynianiu się do przedłużania działania witaminy C. 

Leczenie żylaków – inne metody leczenia 

Oprócz farmakoterapii wyróżniamy następujące metody leczenia żylaków kończyn dolnych: 

  • metoda uciskowa – polega dobraniu odpowiednio dopasowanej, elastycznej pończochy, której zadaniem jest wytworzenie swoistej mechanicznej podpory dla żył powierzchniowych, dzięki czemu ułatwia się proces przepływu krwi do żył głębokich,
  • leczenie obliteracyjne (skleroterapia) – metoda ta jest skuteczna w leczeniu żylaków, które obejmują małe i średnie naczynia krwionośne; polega ona na wstrzyknięciu do żyły specjalnej substancji, która powoduje zamknięcie światła naczynia,
  • leczenie chirurgiczne (flebektomia) – metoda ta uważana jest za złoty standard leczenia żylaków; polega na usunięciu niewydolnej żyły odpiszczelowej, istotnym jest fakt, iż ta metoda wymaga hospitalizacji,
  • leczenie wewnątrznaczyniowe – polega na wprowadzeniu cewnika do światła naczynia krwionośnego i wykorzystaniu energii cieplnej, co w konsekwencji przekłada się na zniszczenie struktury żyły i zamknięcie jej światła. 

Leczenie żylaków – wskazówki dodatkowe 

Osoby borykające się z problemem żylaków powinny zwrócić uwagę na dietę, aktywność fizyczną oraz styl życia. Warto pamiętać o kilku istotnych wskazówkach: 

  • należy unikać długotrwałego siedzenia i stania,
  • warto uprawiać sport, np. pływanie, jazdę na rowerze – aktywność fizyczna mobilizuje system żylny,
  • jeżeli to konieczne, należy zredukować masę ciała,
  • trzeba rzucić palenie,
  • warto zwrócić uwagę na dietę, która powinna być bogata w: wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (znajdujące się np. w oleju lnianym, oleju rzepakowym, oleju sojowym, orzechach włoskich, tłustych rybach morskich, owocach morza), witaminę C (np.: cytrusy, truskawki, czarna porzeczka), witaminę E (np.: orzechy, oleje roślinne) oraz witaminę PP (np. jaja kurze, ryby); warto ograniczyć spożycie cholesterolu, węglowodanów prostych oraz nasyconych kwasów tłuszczowych.
  1. H. Marona, A. Kornobis, Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, „Postępy farmakoterapii” 2009, nr 2.
  2. M. Frołow, Żylaki, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki, [dostęp:] 28.06.2020. 
  3. Dobesylan wapnia (calcium dobesilate), „mp.pl” [online], https://indeks.mp.pl/desc.php?id=902, [dostęp:] 28.06.2020. 
  4. K. Lennecke, K. Hagel, K. Przondziono, Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób, MedPharm, Wrocław 2012, s.306.
  5. R. Jachowicz (red.), Farmacja praktyczna, PZWL, Warszawa 2007, s. 270-272. 
  6. W. Janiec (red.), Kompendium farmakologii, PZWL, Warszawa, 2010, s. 241, 250 
  7. I. Matławska, Farmakognozja, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2008, s. 223.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl