Mężczyzna cierpi z powodu naciągniętego mięśnia barku
Mateusz Burak

Naciągnięty mięsień – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Naciągnięcie mięśnia to uraz, w przebiegu którego dochodzi do utraty mniej niż 5 proc. ciągłości włókien mięśniowych. Tego typu kontuzja nie jest groźna, ale brak działań mających na celu odciążenie nadmiernie rozciągniętych tkanek, może skutkować pogłębieniem się problemu i naderwaniem mięśnia. Jak poradzić sobie z dolegliwościami towarzyszącymi naciągnięciu mięśnia?

Naciągnięty mięsień – przyczyny

Naciągnięcie mięśnia, zwane także nadwyrężeniem mięśnia, jest rodzajem urazu, który polega na nadmiernym rozciągnięciu jego włókien. Doprowadza to do przeciążenia elementów tkanki włóknistej pozwalającej na przytwierdzanie mięśni do kości. Wśród przyczyn takiego stanu wymienia się najczęściej mikrourazy. W wyniku nawarstwiania się i powtarzalności drobnych kontuzji może dojść do takiego efektu. Ostre objawy związane z naciągniętym mięśniem mogą być także rezultatem podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów. 

Do czynników ryzyka zalicza się również m.in. uprawnianie sportów kontaktowych, takich jak: piłka nożna, piłka ręczna, boks, zapasy. Dyscypliny sportowe charakteryzujące się szybkim startem, dynamiką, koniecznością wykonywania skoków mogą w szczególności obciążać kończyny dolne. Mowa tutaj o koszykówce czy biegu przez płotki. Z kolei gimnastyka i sporty rakietowe wpływają na zwiększenie ryzyka naciągnięcia mięśnia w obrębie kończyn górnych. 

Naciągnięty mięsień – objawy

Symptomy oraz stopień nasilenia objawów naciągniętego mięśnia mogą być bardzo zróżnicowane. Wszystko to jest uzależnione od tego, jak poważny był uraz oraz jaka była jego lokalizacja. Wśród najczęściej występujących objawów naciągnięcia mięśnia znajdują się:

  • zaczerwienienie,
  • ból,
  • duża wrażliwość, tkliwość palpacyjna,
  • zasinienie,
  • ograniczenie zakresu ruchomości w obrębie stawu, który znajduje się w pobliżu uszkodzonego mięśnia.
  • obrzęk, opuchlizna,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • lokalne skurcze mięśni.

Należy pamiętać, że naciągnięcie samo w sobie nie jest groźne, jednakże w sytuacji, kiedy dochodzi do ignorowania objawów, braku wspomagania procesu leczenia, to może skończyć się nawet zerwaniem mięśnia. Przykładowo możemy mieć do czynienia z odnawianiem się starej kontuzji. 

Naciągnięty mięsień – leczenie

W pierwszej kolejności, niezależnie od lokalizacji urazu (naciągnięty mięsień łydki, mięsień pleców, mięsień uda czy też bicpes), postępowanie jest niemal takie samo. Przede wszystkim należy zastosować się do protokołu RICE (Rest – odpoczynek, Ice – lód, chłodzenie, Compression – ucisk, Elevation – elewacja, uniesienie).

Naciągnięty mięsień – chłodzić czy rozgrzewać?

Wspomniany protokół RICE rozwiewa wszelkie wątpliwości względem postawionego pytania – miejsce urazu należy chłodzić. Pomaga to zmniejszyć ból oraz obkurczyć lokalne naczynia krwionośne. Dodatkowo uniemożliwia rozprzestrzenianie się objawów stanu zapalnego. Chłodzenie może odbywać się z udziałem coldpacków, kompresów żelowych czy woreczków z lodem. Schładzanie naciągniętego mięśnia powinno odbywać się przez 15-20 minut, co 2-3 godziny. 

Naciągnięty mięsień – maści, żele, tabletki przeciwbólowe 

Niektórzy specjaliści zalecają, aby unikać leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w ciągu pierwszych 48 godzin po urazie. Argumentem jest możliwość negatywnego wpływu na procesy gojenia tkanek oraz zwiększania ryzyka krwawienia. W ciągu pierwszych dwóch dni od naciągnięcia mięśnia sugeruje się przyjmowanie paracetamolu, ale tylko w razie konieczności. 

Po ustąpieniu stanu ostrego można zastosować maści rozgrzewające, wcześniej rekomenduje się żele chłodzące i zawierające heparynę. Pozwala to uniknąć zakrzepów oraz przyspiesza regenerację danej okolicy. Pomocne mogą być również preparaty z kasztanowca, gdyż poprawia on kondycję naczyń krwionośnych i pomaga zredukować powstałe zasinienia. 

Naciągnięty mięsień – kinesiotaping, masaż, ćwiczenia 

Naciągnięte ścięgno czy mięsień to sytuacja, w której warto zastosować kinesiotaping – umożliwia zmniejszenie nacisku na receptory bólowe, poprawia cyrkulacji krwi i limfy, poprawia przemianę materii w miejscu naklejenia taśm, zmniejsza siniaki oraz stanowi bierną podporę dla uszkodzonej struktury.

Masaż, kompresja to kolejne działania, które wspomogą gojenie naciągniętego mięśnia i pozwolą pozbyć się przykrych dolegliwości Poprzez głaskanie, rozcieranie oraz wykorzystanie kolejnych chwytów zaczerpniętych z masażu klasycznego, umożliwiamy szybszą regenerację tkanek. Oczywiście nic nie zastąpi profesjonalnego zabiegu masażu z użyciem rąk terapeuty, który sam najlepiej oceni jakiego rodzaju zabieg będzie najbardziej efektywny. 

Innym sposobem na naciągnięty mięsień może być także wykonywanie ćwiczeń. Sprawdzić może się rolowanie z wykorzystaniem foam rollera czy zwykłe rozciąganie. Bardzo ważne jest też, aby w początkowym okresie po urazie stosować tzw. elewację, czyli układanie kontuzjowanej kończyny powyżej poziomu ciała. Przynajmniej przez kilkanaście minut dziennie, codziennie. 

Domowe sposoby na naciągnięty mięsień to także zastosowanie w diecie kurkumy, pieprzu chilli, które wykazują działanie przeciwzapalne. Warto suplementować witaminę D (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym). Jej niedobór może wpływać na pojawianie się bóli mięśniowo-powięziowych i osłabienie wytrzymałości tych struktur. 

Jak uniknąć naciągnięcia mięśni?

Jak długo boli naciągnięty mięsień? Objawy ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni. Niekiedy jednak skutki mogą być odczuwalne nawet przez kilka tygodni. Bardzo ważne jest, aby w prewencji tego typu urazów stosować odpowiednie działania. Mowa o odpowiednio zbilansowanej diecie, bogatej w białko, które ułatwia tworzenie kolagenu i pośrednio może wpływać na wytrzymałość mięśni. Istotne jest systematyczne podejmowanie aktywności fizycznej, regularny trening wpływa na poprawę elastyczności i wytrzymałości włókien mięśniowych. Umożliwi to zminimalizowanie ryzyka ewentualnego urazu. 

Warto zadbać także o odpowiednio dobrane obuwie oraz innego rodzaju sprzęt niezbędny do wybranej przez nas aktywności. Przykładowo podczas wycieczki w góry należy bezwzględnie zaopatrzyć się w buty trekkingowe, które sięgają poza kostkę. Zdecydowanie zmniejszy to ryzyko możliwych urazów, jak chociażby naciągnięcie mięśnia, skręcenie czy zwichnięcie. 

  1. Wilkin L. D., Merrick M. A., Kirby T. E., Devor S. T., Influence of therapeutic ultrasound on skeletal muscle regeneration following blunt contusion, „Int J Sports Med.” 2004, nr 25, s. 73–77.
  2. Vogt S., Ansah P., Imhoff A. B., Complete osseous avulsion of the adductor longus muscle: acute repair with three fiberwire suture anchors, „Arch Orthop Trauma Surg.” 2007, nr 127, s. 613–615.
  3. Segal R. L., Song A. W., Nonuniform activity of human calf muscles during an exercise task, „Arch Phys Med Rehabil.” 2005, nr 86, s. 2013–2017.
  4. Keller K., Engelhardt M., Strength and muscle mass loss with aging process. Age and strength loss, „Muscles Ligaments Tendons J.” 2014, nr 24, s. 346–350.
  5. Malliaropoulos N., Papacostas E., Kiritsi O. i in., Posterior thigh muscle injuries in elite track and field athletes, „Am J Sports Med.” 2010, nr 38, s. 1813–1819.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl