dłoń trzymajaca kapsułkę z witaminą D na linii Słońca
Patryk Jasielski

Krzywica – objawem niedoboru witaminy D?

Krzywica to choroba wynikająca z niedoborów witaminy D i wapnia. Obecnie występuje rzadko, a jeśli już, to dotyka głównie dzieci. U dorosłych niedobory wywołujące objawy krzywicy nazywane są osteomalacją. Oprócz klasycznej krzywicy niedoborowej wyróżnia się także formę pseudoniedoborową i hipofosfatemiczną. Jak wyglądają objawy krzywicy, jak się ją leczy i jakie dawki witaminy D należy profilaktycznie suplementować?

Krzywica należy do chorób okresu dzieciństwa. Związana jest z niedoborem witaminy D, która bierze udział w regulacji gospodarki wapniowej. Zapewnia ona odpowiednią mineralizację kości, co przekłada się na ich prawidłowy wzrost. Jej niedobór może być wywołany różnymi przyczynami. Objawiać się może szeregiem zmian kostnych i ogólnoustrojowych. W krzywicy istotne jest szybkie rozpoznanie i podjęcie leczenia, a żeby jej zapobiegać niezbędna jest odpowiednia profilaktyka.

Co to jest krzywica?

Krzywica jest to choroba występująca u dzieci. Stanowi zbiór objawów wywołanych najczęściej przez niedobór witaminy D w organizmie. Określa się ją mianem postaci klasycznej krzywicy u dzieci. Jest związana z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie. Prowadzi do zaburzenia wzrostu kości i pojawienia się objawów ogólnoustrojowych. Kiedyś osoby chore na krzywice były nazywane rachitykami. Jest to określenie pochodzące z greki i oznaczające zapalenie kręgosłupa.

Co istotne krzywica jest chorobą dotycząca kości w fazie wzrostu i rozwoju i z tego powodu dotyczy przede wszystkim dzieci, bo to ich kościec jest na tym etapie. Zazwyczaj jest rozpoznawana u niemowląt i małych dzieci, a rzadziej u młodzieży. Krzywica może również dotyczyć osób dorosłych, niemniej wówczas nie nazywa się ją krzywicą a osteomalacją.

Krzywca – przyczyny. Jak zapobiegać?

Krzywica przestarzale nazywana chorobą angielską i może mieć różne przyczyny. Najczęściej rozwija się w sytuacji niedoboru witaminy D. Spełnia ona szereg funkcji w organizmie. Przede wszystkim jest zaangażowana w regulacje gospodarki wapniowo-fosforanowej. Pobudza wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym. Jej niedobór prowadzi do obniżenia poziomu tego elektrolitu we krwi. Aby temu zapobiec, organizm zaczyna wydzielać hormon z przytarczyc – parathormon, który powoduje uwalnianie wapnia z kości, co zaburza ich mineralizację, stanowiąc główną przyczynę krzywicy.

Oprócz najczęstsze krzywicy niedoborowej, wynikającej ze zbyt małej ilości witaminy D, wyróżnia się jeszcze dwie przyczyny tej choroby:

  • krzywice pseudoniedoborowe – wynikają z zaburzenia syntezy aktywnej formy witaminy D; są związane z niedoborami enzymatycznymi lub defektami genetycznymi receptorów dla witaminy D,
  • krzywice hipofosfatemiczne – w jej powstawaniu biorą udział substancje o nazwie fosfatoniny, które hamują wytwarzanie witaminy D i działają niekorzystnie na gospodarkę wapniowo-fosforanową.

Aby zapobiec krzywicy objawowej u dziecka, niezbędne jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości witaminy D i wapnia. Za źródło wit. D uznaje Słońce, a precyzyjniej ekspozycję skóry na promieniowanie słoneczne (witamina D wytwarza się w skórze pod wpływem promieni słonecznych), ryby morskie, jajka i wątróbka. Pokarmami bogatymi w wapń są produkty mleczne (mleko, sery, śmietana), fasola czy soja. Ważne w zapobieganiu krzywicy u niemowląt i starszych dzieci jest odpowiednia suplementacja witaminy D.

Zaleca się codzienne jej podawanie w dawce zależnej od wieku:

  • do 6 miesiąca życia: dawka 400 IU/dobę od pierwszych dni życia niezależnie od sposobu karmienia,
  • między 6. a 12. miesiącem życia – dawka 400–600 IU/dobę,
  • dzieci między 1. a 10. rokiem życia: dawka 600–1000 IU/dobę, w zależności od masy ciała (przy większej masie wyższa dawka) przez cały rok. Można odstąpić od suplementacji wit. D od maja do września, jeżeli dziecko przebywa co najmniej 15 min na słońcu między godziną 10:00 a 15:00 bez filtrów słonecznych z odkrytymi przedramionami i podudziami,
  • młodzież między 11. a 18. rokiem życia i osoby dorosłe do 65. roku życia: dawka 800–2000 IU/dobę; u nastolatków z otyłością podaje się 1600–4000 IU/dobę, w zależności od stopnia otyłości. Można odstąpić od suplementacji, w takich samych warunkach jak u dzieci,
  • seniorzy między 65. a 75. rokiem życia – powinni przyjmować przez cały rok, niezależnie od przebywania na słońcu 1600–4000 IU/dobę,
  • osoby powyżej 75. roku życia – dawka  2000–4000 IU/dobę przez cały rok.

Krzywica – objawy

Krzywica objawiać się może na różne sposoby. Wyróżnia się dwie główne grupy objawów:

  • objawy dotyczące rozwoju szkieletu, takie jak krzywica klatki piersiowej,
  • objawy pozaszkieletowy, np. krzywiczny żabi brzuszek u niemowlaka.

Objawy są zależne od wieku dziecka. Dolegliwości szkieletowe wynikają z zaburzenia mineralizacji rozwoju kości. Krzywica u niemowląt objawiać się może dużym ciemiączkiem przednim i opóźnionym jego zarastaniem. Stwierdza się także opóźnienie wyrzynania zębów mlecznych i ubytki szkliwa. Dolegliwości ze strony układu kostnego rozwijają się stopniowo i prowadzą do deformacji szkieletu. Można stwierdzić rozmiękanie potylicy, polegająca na tym, że kości potylicy przy dotyku są wyraźnie miękkie. Charakterystyczne są wydatne guzy czołowe i pogrubienia nasad kości, tworzące tzw. bransolety krzywicze. Dochodzi także do zmian w obrębie klatki piersiowej. W krzywicy żebra na granicy kostno-chrzęstnej ulegają pogrubieniu, tworząc tzw. różaniec krzywiczy. W miejscu przyczepu przepony do dolnych żeber powstaje zagłębienie – bruzda Harrisona. Ponadto stwierdza się deformacje klatki piersiowej, kręgosłupa pod postacią garbu lub skoliozy i zniekształcenia kości kończyn dolnych pod postacią koślawości lub szpotawości (dochodzi w nich do zmiany kątów ustawienia kolan w stosunku do ud i podudzi). Obecnie dzięki suplementacji witaminy D powyższe objawy są praktycznie nieobserwowane. Można je zobaczyć na krzywiczych zdjęciach historycznych.

Oprócz powyższych obserwuje się objawy pozaszkieletowe ogólnoustrojowe, takie jak:

  • obniżone napięcie mięśni,
  • słaby przyrost masy ciała i opóźniony rozwój ruchowy,
  • nadmierna potliwość,
  • drażliwość, nadpobudliwość,
  • zaparcia,
  • częstsze infekcje,
  • żabi brzuch u niemowlaka (polega na spłaszczeniu i „rozlaniu” brzucha, co wynika z osłabionego napięcia mięśniowego).

Leczenie krzywicy

W krzywice leczenie polega na uzupełnieniu niedoborów witaminy D i wapnia. W tym celu podaje się duże dawki tej witaminy oraz produkty bogate w wapń.

Zalecane dawki lecznicze witaminy D wynoszą:

  • w 1. miesiącu życia – 1000 IU/dobę,
  • od 2. do 12. miesiąca życia – 1000–3000 IU/dobę,
  • >1 roku życia – 3000-5000 IU/dobę.

Podaje się je przez od jednego do trzech miesięcy, regularnie kontrolując poziom witaminy D we krwi. Krzywice u dzieci można wyleczyć. Ważne jest odpowiednio wczesne zareagowanie i uzupełnienie niedoborów. W przypadku zaniedbania dokonane zmiany kośćca mogą stać się nieodwracalne. Wskazana jest wówczas odpowiednio dobrana rehabilitacja i ćwiczenia.

Sprawdź, jakie preparaty z witaminą D znajdziesz na DOZ.pl
  1. Rusińska A. i in., Zasady suplementacji i leczenia witaminą Dnowelizacja 2018. Postępy Neonatologii. 2018; 24 (1).
  2. Podręcznik pediatrii oparty na zasadach EBM, pod red. Mrukowicz J. Medycyna Praktyczna 2021.
  3. Buczkowski K. in., Wytyczne dla lekarzy rodzinnych dotyczące suplementacji witaminy D. Forum Medycyny Rodzinnej. 2013; 7(2): 55–58.
  4. Płudowski P. i in., Ocena stanu zaopatrzenia w witaminę D w populacji osób dorosłych w Polsce. Stand. Med. Pediatr., 2014; 11: 609–617.
  5. Płudowski P. i in., Practical guidelines for the supplementation of vitamin D and the treatment of deficits in Central Europe – recommended vitamin D intakes in the general population and groups at risk of vitamin D deficiency. Endokrynol. Pol., 2013; 64: 319–327.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl