skóra z dermografizmem
Paulina Brożek

Dermografizm – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie, zasady pielęgnacji

Dermografizm (pokrzywka dermograficzna) jest reakcją alergiczną skóry o bardzo charakterystycznych objawach, które pojawiają się w wyniku ucisku, zadrapania czy potarcia. Powstałe ślady na skórze nie zanikają od razu – mogą utrzymywać się nawet do kilku godzin. Dermografizm można przetłumaczyć jako „pisanie na skórze”, gdyż cierpiący na tę odmianę pokrzywki w wyniku przesuwania np. paznokciem po swojej skórze mogą „narysować” dowolne wzory.

Dermografizm (łac. dermographismus, urticaria provocata) stanowi najczęstszą postać pokrzywki fizykalnej, jest reakcją alergiczną na potarcie, zadrapanie lub ucisk skóry. Pojawienie się zmian skórnych zwykle poprzedza silny świąd, który prowokuje drapanie. Zmiany kliniczne pojawiają się kilkanaście minut po zadziałaniu czynnika zewnętrznego i utrzymują się stosunkowo krótko: 30–60 minut, lecz mogą utrzymywać się znacznie dłużej. Pokrzywka dermograficzna występuje głównie u osób dorosłych, znacznie rzadziej obserwowana jest u dzieci.

Dermografizm – co to za choroba? U kogo może się pojawić?

Dermografizm to reakcja alergiczna skóry na ucisk, zadrapanie, potarcie. Na skórze w miejscu zadziałania bodźca, natychmiast lub po kilku minutach pojawiają się zaczerwienienia. W dermografizmie prostym nie obserwujemy świądu skóry i bąbli pokrzywkowych. Obecne są one w dermografizmie pokrzywkowym, gdzie drapanie zmienionych miejsc powoduje zaostrzenie świądu i wysiew kolejnych bąbli pokrzywkowych. Bąbel pokrzywkowy definiujemy jako wykwit wyniosły ponad poziom skóry, o zmiennym rozmiarze, dobrze odgraniczony od otaczającej go skóry. Zwykle jest różowego koloru o gładkiej powierzchni. Zmiana powstaje w wyniku miejscowego poszerzenia i zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych.

Dermografizm występuje u niemowląt, dzieci (zwykle na podłożu atopii) i dorosłych. Znacznie częściej u kobiet. Pokrzywka wywołana powstająca w wyniku mechanicznego podrażnienia skóry (np. noszenie ciasnych, opinających ubrań) ma podłoże niealergiczne. Pobudzone przez czynniki fizyczne komórki uwalniają mediatory (histamina, bradykinina, serotonina, substancja P) wywołujące odczyn anafilaktoidalny. Nie zawsze udaje się ustalić przyczynę powstawania zmian.

Do czynników mających wpływ na występowanie dermografizmu możemy zaliczyć wstrząsy psychiczne, nerwicę, zakażenia, zaburzenia funkcji tarczycy.

Objawy skórne dermografizmu (świąd, zaczerwienienie) mogą nasilać się w czasie ciąży, co ma związek ze zmianami hormonalnymi. Niektóre leki np. penicylina mogą powodować wystąpienie symptomów. Zwykle po odstawieniu leku dolegliwości znikają.

Rodzaje dermografizmu

Możemy wyróżnić następujące rodzaje dermografizmu:

  • dermografizm czerwony – jest wynikiem odruchu aksonalnego, powstaje w odpowiedzi na stymulację nerwów czuciowych, efektem są czerwone smugi bądź bąble pokrzywkowe,
  • dermografizm biały – jego przyczyna jest nadmierny skurcz naczyń, jest jednym z kryteriów rozpoznania atopowego zapalenia skóry, na skutek potarcia naskórka pojawiają się białe smugi,
  • dermografizm żółty – zmiany na skórze są koloru żółtego.

Dermografizm – jak się go leczy?

Lekami pierwszego rzutu w leczeniu dermografizmu pokrzywkowego są leki antyhistaminowe hamujące działanie mediatorów reakcji alergicznej. Leczenie jest długotrwałe, ale skutecznie eliminuje świąd i zaczerwienienie skóry będące przyczyna dyskomfortu.

W przypadkach opornych na leczenie preparatami antyhistaminowymi lub w okresach zaostrzeń pomocne bywa włączenie glikokortykosterydów oraz leków stabilizujących komórki tuczne wydzielające histaminę.

Jeśli pokrzywka ma podłoże nerwowe, warto skonsultować się z psychiatrą. W takim wypadku włączenie leków przeciwdepresyjnych pozwala na poprawę kondycji skóry.

Pielęgnacja skóry dotkniętej dermografizmem

Osoby dotknięte dermografizmem powinny zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej odzieży. Wskazane są ubrania wykonane z delikatnych, przyjaznych dla skóry tkanin. Należy unikać wełnianych ubrań i wykonanych ze sztucznych materiałów. Niewskazane jest również noszenie obcisłej odzieży i dodatków, które mogłyby podrażnić skórę, tj. bielizny, paska, ciasnych spodni, sztywnych kołnierzyków itp.

Latem należy unikać ostrego słońca i spędzać czas w chłodnych zacienionych miejscach. Gorące kąpiele negatywnie wpływają na kondycję skóry, zaostrzając świąd i zaczerwienienie. Warto zrezygnować z solarium i sauny.

To, jakie preparaty wybrać do codziennej pielęgnacji skóry z dermografizmem, podpowie lekarz. Pomocne mogą się okazać kosmetyki przeznaczone dla skóry wrażliwej, ze skłonnością do alergii, np. preparaty dla skóry z AZS lub skóry naczynkowej bądź polecane przy trądziku różowatym. Korzystanie z kosmetyków zawierających mentol nie jest rekomendowane, gdyż niesie jedynie chwilową ulgę – ze względu na dwojakie działanie składnika.

Demografizm a tatuaż – co warto wiedzieć?

Osoby z dermografizmem chcące wykonać tatuaż powinny ostrożnie podejmować decyzję, bowiem jego gojenie bywa znacznie wydłużone, a niekiedy podczas wykonywania tatuażu pojawia się obrzęk i opuchlizna – wówczas kontynuacja zabiegu staje się niemożliwa.

Dermografizm a opalanie i depilacja

Pokrzywka dermograficzna może być przeszkodą do wykonywania niektórych zabiegów kosmetycznych np. depilacji laserowej. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem, który po zebraniu wywiadu i analizie stanu skóry może podjąć wykonanie próby laserowej.

  1. B. Panaszek, Z. Machaj, Pokrzywka i wstrząs anafilaktyczny, [w:] Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową, pod red. J. Szepietowskiego, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2002.
  2. B. Panaszek, Leki antyleukotrienowe w chorobach alergicznych i astmie, „Lekarz”, nr 12 2008.
  3. M. Greaves, Autoimmune urticaria, „Clinical Reviews in Allergy & Immunology”, nr 23 2002.
  4. M.W. Greaves, K. T. Tan, Chronic urticaria: recent advances, „Clinical Reviews in Allergy & Immunology”, nr 33 2007.
  5. T. Zuberbier, R. Asero, C Bindslev-Jensen i in., EAACI/GA(2)LEN/EDF/WAO guideline: management of urticaria. „Allergy”, nr 64 2009.
  6. T. Zuberbier, W. Aberer, R. Asero i in., The EAACI/GA(2) LEN/EDF/WAO Guideline for the definition, classification, diagnosis, and management of urticaria: the 2013 revision and update, „Allergy”, nr 69 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl