Uśmiech kobiety
Barbara Chmielewska

Remineralizacja szkliwa – czym jest?

Pod wpływem różnych czynników szkliwo ludzkich zębów ulega stopniowemu niszczeniu. Istnieją jednak sposoby na powstrzymanie tego procesu w tym celu niezbędna jest remineralizacja szkliwa. Jest to zabieg skuteczny zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych pacjentów.

Dojrzałe szkliwo jest najtwardszą tkanką organizmu. Cechę te zawdzięcza zawartości aż 96 proc. minerałów, głównie wapnia i fosforu. Jego trwałość uzależniona jest od otaczającego je środowiska, czyli m.in. śliny, obecności płytki nazębnej oraz rodzaju i częstotliwości dostarczanego pożywienia i płynów.

Dlaczego i jak szkliwo ulega zniszczeniu? Czy szkliwo się regeneruje?

Szkliwo traci swoją stabilną strukturę pod wpływem kwaśnego pH w jamie ustnej. Do pewnego stopnia spadek pH wyrównywany jest dzięki zdolnościom buforowym śliny, która bogata jest w związki wapnia i fosforu, które penetrują do szkliwa. Jednak przy poziomie pH 4.55.5 dochodzi do uszkodzenia szkliwa - rozpuszczania jego struktur i powstawania podpowierzchniowej demineralizacji (utrata substancji mineralnych). Jest to pierwsza faza rozwoju choroby próchnicowej, tzw. biała plama. Kliniczne zmiany takie manifestują się jako białe, matowe, nieprzezierne plamy o różnej  rozległości i umiejscowieniu. Na tym etapie zewnętrzna warstwa szkliwa pozostaje niezmieniona, dzięki naprawczym zdolnościom śliny.

Biała plama to jedyny, do pewnego etapu odwracalny stan. Wymaga jednak jak najszybszego wdrożenia zabiegów remineralizacji. W innym razie dojdzie do dalszego rozwoju próchnicy i powstania ubytku.

Remineralizacja szkliwa a ryzyko próchnicy

U pacjentów z niskim ryzykiem próchnicy procesy demineralizacji, zachodzące na skutek dobowych spadków pH w jamie ustnej, są rekompensowane remineralizującym działaniem śliny. Jeśli jednak pojawią się czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby próchnicowej, równowaga zostanie zaburzona. Należą do nich przede wszystkim:

  • zaniedbania higieniczne
  • niewłaściwa dieta (spożywanie cukrów, napoi kwaśnych i gazowanych, częste podjadanie)

Należy pamiętać, że już w kilka minut po umyciu zębów ich powierzchnię pokrywa ślina, tworząc rodzaj błonki. Przyczepią się do niej bakterie zasiedlające jamę ustną, w tym te, które mają potencjał niszczenia zębów (bakterie próchnicotwórcze). W ten sposób powstaje płytka nazębna.

Bakterie próchnicotwórcze żywią się cukrami obecnymi w diecie. Metabolizując je, wytwarzają kwasy, które niszczą pryzmaty szkliwa. Pierwszym etapem jest więc uszkodzenie szkliwa, a następnie zębiny. Należy zatem regularnie, dwa razy dziennie czyścić zęby pastą z fluorem i ograniczyć ilość spożywanych cukrów.

Czym jest remineralizacja szkliwa?

Remineralizacja to ponowne wprowadzenia utraconych minerałów do podpowierzchniowej warstwy szkliwa. Dzięki temu proces chorobowy zostaje zahamowany, a ognisko próchnicowe staje się nieaktywne. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu preparatów do remineralizacji.

Równie ważna jest modyfikacja środowiska jamy ustnej. W przypadku złej higieny i nieodpowiedniej diety, jak również zaburzeń w wydzielaniu śliny, procesy remineralizacji będą utrudnione i może się okazać, że nie są skuteczne.

Remineralizacja zębów u dzieci i u dorosłych

Świeżo wyrznięte zęby nie są w pełni zmineralizowane. Ostateczne dojrzewanie szkliwa odbywa się w jamie ustnej. Są przez to bardziej narażone na procesy demineralizacji i rozwój próchnicy. Z  drugiej strony łatwiej poddają się remineralizacji, o ile zostanie ona odpowiednio wcześnie wdrożona. Również zęby mleczne, ze względu na swoją budowę są bardziej narażone na próchnicę, która może mieć bardzo szybki przebieg.

Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym możliwe jest wykrywanie pierwszych zmian w szkliwie jeszcze zanim są one widoczne gołym okiem. Dlatego dzieci powinny pozostawać pod stałą opieką lekarza dentysty i odbywać wizyty kontrolne co 36 miesięcy (począwszy od ok. 1 roku życia) - częstotliwość ustala lekarz w zależności od ryzyka rozwoju próchnicy.

Jak wzmocnić szkliwo u dentysty?

W przypadku pojawienia się białej plamy próchnicowej lekarz dentysta ma do dyspozycji preparaty:

  • fluorkowe
  • niefluorkowe
  • mieszane

Fluor ma udowodnione badaniami działanie remineralizacyjne. Może być stosowany w gabinecie dentystycznym w postaci lakierów, pianek czy żeli. Preparaty niefluorkowe działają synergistycznie w stosunku do fluorkowych, a niektóre z nich wskazują wyższa skuteczność w połączeniu z jonami fluoru.

Spośród  preparatów do remineralizacji szkliwa wielu pacjentom znane jest tzw. płynne szkliwo, nazywane przez nich często sztucznym szkliwem. Należy pamiętać, że przeciwwskazaniem do jego stosowania jest alergia na mleko. Oprócz tego działanie wspomagające wykazuje ozon  zabiegi ozonoterapii zmniejszają liczbę bakterii próchnicotwórczych, a w połączeniu z profilaktyką fluorkową sprzyjają remineralizacji szkliwa.

Należy pamiętać, że remineralizacja zębów będzie skuteczna w przypadku, gdy odwapnienie zlokalizowane jest w obrębie szkliwa. Tylko lekarz dentysta jest w stanie, przy pomocy nowoczesnych badań dodatkowych, określić czy dana zmiana nadaje się do remineralizacji i dobrać optymalną metodę leczenia.

Zobacz polecane pasty do zębów dostępne w ofercie DOZ.pl

Jak odbudować szkliwo w domu – jak i czym leczyć w domu?

Zgodnie z teorią dynamicznej równowagi w jamie ustnej przebiegają ciągłe procesy demineralizacji i remineralizacji. Remineralizacji sprzyja m.in. :

  • regularne, 2 razy w ciągu dnia usuwanie płytki nazębnej przy użyciu szczoteczki do zębów i nitki dentystycznej
  • stosowanie past do zębów z fluorem, który ma udowodnione działanie remineralizujące
  • stosowanie płukanek z fluorem
  • właściwe nawyki dietetyczne  ograniczenie cukrów, kwaśnych pokarmów i napojów

W razie potrzeby lekarz dentysta może zalecić dodatkowe preparaty o działaniu remineralizującym do użytku domowego.

  1. U. Kaczmarek, T. Jackowska, M. Mielnik-Błaszczak, A. Jurczak, D. Olczak-Kowalczyk, Indywidualna profilaktyka fluorkowa u dzieci i młodzieży - rekomendacje polskich ekspertów, Nowa Stomatol" nr 24 (2) 2019.
  2. J. Kunert, Biała plama - początek i koniec próchnicy, Stomatologia po Dyplomie", nr 01 2018.
  3. M. Tysiąc-Miśta, K. Falfasińska, D. Hodur, M. Cieślik, Próchnica początkowa - patogeneza i metody leczenia, Stomatologia po Dyplomie", nr 10 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl