Mężczyzna leży na łózku, trzymając się za plecy w okolicy nerek. Cierpi z powodu bólu nerek
Maciej Toczek

Wodonercze – czym jest, kiedy się rozwija, jakie daje objawy?

Wodonercze (ang. hydronephrosis) to choroba, w której dochodzi do poszerzenia miedniczek nerkowych, a czasami także kielichów nerkowych. Dochodzi do niej wówczas, gdy fizjologicznie produkowany mocz nie może zostać w pełni wydalony przez co zalega w nerce. Skuteczne leczenie wodonercza uzależnione jest od przyczyny, która wywołała to schorzenie.

Wodonercze jest powikłaniem, które świadczy o przeszkodzie w odpływie moczu zlokalizowanej w drogach moczowych. Może ono doprowadzić do trwałych zmian w funkcjonowaniu nerki, dlatego konieczne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego postępowania.

Czym jest wodonercze?

Wodonercze to stan, w którym ze względu na zaburzony odpływ moczu z nerki dochodzi do różnego stopnia poszerzenia miedniczek i kielichów nerkowych stanowiących jeden z początkowych odcinków dróg moczowych. Ze względu na ich patologiczne powiększenie, dochodzi do zaniku miąższu nerki, co powoduje, że ilość nefronów odpowiedzialnych za powstawanie moczu oraz filtrowanie krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii ulega znacznej redukcji. Jeżeli stan ten utrzymuje się lub postępuje, może dojść do niewydolności nerek.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, jakie są przyczyny i objawy chorych nerek

Wodonerecze – przyczyny

Wodonercze rozwinąć się może w stanach, w których przebiegu dochodzi do zastoju moczu w nerce spowodowanego przeszkodą w jego odpływie. Przyczyna wodonercza jest często związana z wiekiem pacjenta. W znaczniej większości przypadków powodem jest przeszkoda mechaniczna, która może zlokalizowana być we wnętrzu dróg moczowych, bądź na zewnątrz od nich. Przyczyny wewnętrzne dotyczyć mogą nieprawidłowej budowy moczowodu – jego mięśniówki. Powoduje to znaczące zwężenie jego światła i w konsekwencji zastój moczu. Inną przyczyną wewnętrzną może być także obecność tzw. zastawki tylnej w pęcherzu moczowym, która powoduje zatrzymanie moczu w tym narządzie i powstanie obustronnego wodonercza. Obie wymienione przyczyny są wadami wrodzonymi i niekiedy mogą zostać wykryte już w trakcie trwania ciąży.

Bardzo częstą przyczyną wodonercza są kamienie nerkowe powodujące lewostronne bądź prawostronne zaburzenia odpływu moczu z nerki. Chociaż częściej przyczyna ta dotyczy osób dorosłych, tak pojawia się ona również w przypadku dzieci. Wodonercze towarzyszyć może także nowotworom układu moczowego. W tym przypadku choroba rozwijać może się zarówno wewnątrz dróg moczowych, jak na przykład ma to miejsce w przypadku nowotworu pęcherza moczowego zlokalizowanego w pobliżu ujścia moczowodu, czy też na zewnątrz układu moczowego, a także przy zaburzeniach odpływu moczu w przeroście gruczołu krokowego lub nowotworach układu rozrodczego kobiet.

Jakie są objawy wodonercza?

Objawy związane z wodonerczem mogą prezentować się w bardzo różny sposób. Niekiedy potrafią pozostawać nieme klinicznie, dlatego ich diagnostyka może sprawiać w niektórych przypadkach trudność lekarzom. Objawy zależą przede wszystkim od przyczyny jego wystąpienia. W przypadku kamicy nerkowej głównym objawem będą dolegliwości bólowe zlokalizowane w okolicach nerki lewej lub nerki prawej oraz zmiany w badaniu ogólnym moczu. Natomiast, jeśli wodonercze narastać będzie stopniowo, może nie dawać żadnych objawów. Ze względu na towarzyszący niekiedy zastój moczu, objawem są także zaburzenia w oddawaniu moczu, mogące przedstawiać się do oddawania zmniejszonych jego ilości, czyli oligurii, do nawet całkowitego bezmoczu w przypadku zamknięcia światła cewki moczowej, np. przy przeroście gruczołu krokowego. Właśnie ze względu na tak znaczące zaburzenia oddawania moczu, wodonercze może być groźne dla zdrowia, a w niektórych przypadkach również i życia.

Przy badaniu lekarskim, pacjent może niekiedy zgłaszać nasiloną bolesność podczas wstrząsania okolicy lędźwiowej po tej stronie, po której występuje wodonercze. Niekiedy konieczne może być także wykonanie badania ogólnego moczu, aby stwierdzić odchylenia mogące wskazywać np. na kamicę nerkową. W przypadku badań obrazowych, złotym standardem jest USG jamy brzusznej, które pozwala na uwidocznienie poszerzonych kielichów nerkowych. Wodonercze u noworodka, które zostało stwierdzone w okresie prenatalnym, a więc wodonercze wrodzone, musi zostać skontrolowane w pierwszych 7.–10. dniach po jego narodzinach w celu oceny jego nasilenia i podjęcia kolejnych kroków terapeutycznych.

Jak wygląda leczenie wodonercza?

Leczenie wodonercza zależy przede wszystkim od przyczyny jego wystąpienia oraz lokalizacji przeszkody. Pilnej interwencji wymaga wodonercze, w którym powodująca go przeszkoda uniemożliwia oddawanie moczu. Szczególnie szybkie postępowanie (do 12 godzin od zatrzymania) dotyczy przypadków, w których następuje braku odpływu moczu z obu nerek, nerki przeszczepionej lub też jedynej nerki.

Jakie mogą być potencjalne powikłania wodonercza?

Wodonercze przebiegające z całkowitym bezmoczem wymaga pilnej interwencji, gdyż może prowadzić do ostrej niewydolności nerek skutkującej koniecznością wdrożenia leczenia nerkozastępczego. Szybkie usuniecie przeszkody prowadzi najczęściej do nasilonego wielomoczu w kolejnych godzinach, a wodonercze może samo ustąpić.

Zaburzenia odpływu moczu stanowią również czynnik ryzyka bakteryjnej infekcji dróg moczowych, co w przypadku braku odpowiedniego leczenia może skutkować urosepsą, a więc zakażenia uogólnionego ze źródłem w drogach moczowych. Warto podkreślić również, że wodonercze może być wynikiem obecności nowotworu zlokalizowanego przykładowo w pęcherzu moczowym, co samo w sobie wymaga pilnej interwencji onkologicznej i specjalistycznego leczenia, w tym najczęściej przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Sprawdź, jakie leki i preparaty na dolegliwości układu moczowego znajdziesz na DOZ.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl