zdjęcia rentgenowskie żeber
Mateusz Burak

Złamanie żeber – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja

Złamanie żebra jest kontuzją, która pojawia się, gdy dochodzi do uszkodzenia kości w obrębie klatki piersiowej. Do najczęstszych przyczyn zalicza się uraz. Jak rozpoznać, że żebra są złamane? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie, u której podejrzewamy złamanie żeber? Ile czasu trwa leczenie?

Wypadek samochodowy lub gwałtowne uderzenie podczas uprawiania sportów kontaktowych może doprowadzić do złamania żebra. W bardzo wielu przypadkach dochodzi jedynie do pęknięcia omawianej kości. Potencjalnie jest to niebezpieczne zjawisko, dodatkowo objawy w postaci bólu są dość intensywne. Złamane żebro jest o tyle groźne, że może doprowadzić do przebicia płuc, uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych oraz innych narządów wewnętrznych.  

Złamane żebra – charakterystyka

Tego rodzaju uraz oznacza przerwanie ciągłości tkanki kostnej. W rezultacie pojawia się szereg dolegliwości z tym związanych. Jak już częściowo powiedziano, do najczęstszych przyczyn zalicza się bezpośrednie uderzenia w obszar klatki piersiowej. Do takich sytuacji może dochodzić podczas wypadków samochodowych, uprawiania sportów kontaktowych, przemocy, przewlekłego kaszlu, uprawiania sportów takich jak golf czy wioślarstwo.

Do czynników ryzyka mogących zwiększać prawdopodobieństwo złamania należą: osteoporoza, uprawianie sportów kontaktowych oraz zmiany nowotworowe.  

Złamane żebra – objawy

Objawy złamania żeber to zwykle:

  • zasinienie i obrzęk w miejscu urazu,
  • ból, który wyraźnie narasta podczas ruchów, oddychania, kaszlu, kichania, 
  • ograniczenie ruchu klatki piersiowej,
  • wyraźnie wyczuwalne pod skórą fragmenty kostne, 
  • bolesność uciskowa w miejscu złamania. 
Przypuszczenie złamania żebra powinno być poddane jak najszybciej procesowi diagnostyki medycznej i leczenia. W bardzo wielu przypadkach bowiem może dochodzić do przebicia płuca fragmentem uszkodzonego żebra.  

Pierwsza pomoc przy złamaniu żeber

Pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia takiego urazu powinna jak najlepiej zabezpieczyć pacjenta przed możliwymi komplikacjami i przygotować do transportu do szpitala.

Przede wszystkim należy ostrożnie ułożyć pacjenta w pozycji półsiedzącej. Następnie używając opaski elastycznej lub bandaża (pas, opaska uciskowa), owinąć dosyć ciasno obszar klatki piersiowej ze szczególnym uwzględnieniem miejsca, w którym prawdopodobnie doszło do złamania. Istotne jest, aby w ten sposób ograniczyć ruchy klatki piersiowej, a jednocześnie pozostawić możliwość w miarę swobodnego oddychania. Pomoże to zmniejszyć ryzyko ewentualnych powikłań po złamaniu żeber takich jak płuco przebite złamaną kością.

Złamane żebra – rozpoznanie

Jak rozpoznać złamanie żebra lub żeber? Rozpoznanie ustala się w oparciu o wywiad, badanie fizykalne oraz diagnostykę obrazową. Ortopeda jest w stanie dokładnie określić rodzaj urazu dopiero po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego (złamane czy stłuczone żebro).

W przypadku, gdy jest podejrzenie, że doszło do uszkodzenia ważnych narządów, dokonuje się poszerzenia diagnostyki przez wykonanie dodatkowych badań, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Leczenie złamanych żeber – jak wygląda, ile trwa?

Bardzo ważne jest, aby uzyskać odpowiednią ulgę w bólu. Gdy głęboki wdech prowokuje objawy bólowe, może okazać się, że rozwinie się zapalenie płuc. Gdy zaś leki podawane doustnie nie pomagają dostatecznie, konieczne może okazać się długotrwałe znieczulenie nerwów zaopatrujących żebra. Natomiast, gdy ból jest pod kontrolą, bardzo ważne jest wprowadzenie ostrożnych ćwiczeń oddechowych. Płytki oddech bowiem może narazić pacjenta na rozwinięcie się zapalenia płuc.

W przeszłości stosowano długotrwale owijki kompresyjne, elastyczne bandaże, które były bardzo pomocne w unieruchomieniu. Dziś rekomenduje się je jedynie w ramach udzielania pierwszej pomocy, gdyż ich przewlekłe stosowanie utrudnia głębokie oddychanie, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia zapalenia płuc.

Jak długo trwa leczenie? Proces gojenia złamanych żeber może trwać nawet 2 miesiące. W tym czasie należy ograniczyć aktywność ruchową, w miarę potrzeb stosować leki na kaszel i stosować dietę bogatą w składniki odżywcze takie jak wapń. Ile trwa zwolnienie? Posiadając wiedzę na temat tego, ile się goi złamane żebro i jak długo zrastają się uszkodzenia tkanki kostnej, orientacyjnie można określić czas przebywania na zwolnieniu jako 8–10 tygodni. Wszystko oczywiście jest zindywidualizowane i określa to lekarz po wnikliwym procesie diagnostycznym.

Złamane żebra – jak spać?

W przypadku złamanego żebra bardzo ważne jest ograniczenie aktywności ruchowej oraz unikanie upadków i zdarzeń, które mogłyby pogłębić uraz. Podczas spania zaleca się układanie na boku po stronie urazu. Pomoże to ograniczyć ruchy złamanego żebra, ustabilizować je, co będzie sprzyjać procesowi gojenia i odbudowy tkanki kostnej.

Złamane żebra – rehabilitacja

Rehabilitacja to w tym przypadku stosowanie ostrożnych ćwiczeń oddechowych, których celem jest utrzymanie w miarę możliwości odpowiedniej wentylacji, głębokości oddechu, co pozwala zapobiec wystąpieniu zapalenia płuc. Bardzo pomocne mogą okazać się zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak ekspozycja na pole magnetyczne, laseroterapia, stosowanie ciepłolecznictwa, które złagodzą ból i przyspieszą regenerację.

Złamane żebra – powikłania

Do powikłań po złamaniu żeber zalicza się odmę, uszkodzenie narządów wewnętrznych i dużych naczyń, zapalenie płuc oraz zniekształcenie obrysów klatki piersiowej. Są to zdarzenia często wymagające interwencji chirurgicznej. W przypadku odmy zaleca się wykonanie drenażu, który odprowadzi nadmiar powietrza z opłucnej. Zniekształcenie obrysów zwykle wymaga leczenia operacyjnego w celu ustabilizowania odłamów z użyciem specjalistycznego instrumentarium.

  1. J. W. Rostas, T. B. Lively, S. B.Brevard i in., Rib fractures and their association With solid organ injury: higher rib fractures have greater significance for solid organ injury screening, „The American Journal of Surgery”, nr 213 2017.
  2. F. M. Pieracci, J. Coleman, F. Ali-Osman i in., A multicenter evaluation of the optimal timing of surgical stabilization of rib fractures, „Journal of Trauma and Acute Care Surgery”, nr 84 2018..
  3. F. Turk, A. B. Kurt, S. Saglam, Evaluation by ultrasound of traumatic rib fractures missed by radiography, „Emergency Radiology”, nr 17 2010.
  4. O. Katrancioglu, Y. Akkas, S. Arslan, E. Sahin, Spontaneous rib fractures, „Asian Cardiovascular and Thoracic Annals”, nr 23 2015.
  5. A. A. Assi, Y. Nazal, Rib fracture: Different radiographic projections, „Polish Journal Of Radiology”, nr 77 (4) 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl