mężczyzna ma nudności
Olaf Bąk

Wymiotowanie krwią – czego jest objawem?

Krwawe wymioty mogą mieć wiele przyczyn – od niegroźnego podrażnienia błony śluzowej żołądka, aż po zagrażające życiu pęknięcie żylaków przełyku. Śladowe krwawienie może pochodzić z jamy ustnej, nosa, gardła, krtani, przełyku czy żołądka. Pojedynczy epizod niewielkiej ilości krwi w wymiotach nie musi budzić niepokoju, natomiast jeśli sytuacja się powtarza lub ilość krwi jest znaczna, konieczna będzie pilna konsultacja specjalistyczna. Czym zatem jest spowodowane wymiotowanie krwią? Czy jest groźne?

Wymioty polegają na gwałtownym wyrzuceniu zawartości żołądka. Jest to możliwe dzięki ośrodkowi wymiotnemu, który znajduje się w rdzeniu kręgowym. Pobudzone receptory mechaniczne (np. przez podrażnienia w gardle), bólowe (np. przy nagłym urazie) lub chemiczne (np. w nosie na skutek odebrania nieprzyjemnego zapachu) przesyłają impuls do wspomnianego ośrodka, który powoduje synchroniczny skurcz przepony i mięśni brzucha oraz klatki piersiowej. Przed wymiotami pojawiają się nudności. Towarzyszy im pobudzenie układu autonomicznego – występują: osłabienie, zawroty głowy, bladość skóry i zimne poty.

Wymiotowanie krwią – co to dokładnie znaczy? Jakie objawy dodatkowe mogą się pojawić?

Wymiotowanie krwią możemy podzielić na dwa rodzaje w zależności od treści, którą wymiotujemy. Wymioty krwiste to takie, w których widzimy świeżą, żywoczerwoną krew lub wymioty są taką krwią podbarwione – mogą świadczyć o masywnym krwawieniu lub krwawieniu z przełyku czy jamy ustnej. Wymioty fusowate to wymioty ciemne lub czarne przypominające fusy po kawie sypanej. Potwierdzają to, że krew została strawiona przez sok żołądkowy; zatem ich powodem najczęściej będzie krwawienie z żołądka lub dwunastnicy.

Wymiotowanie krwią rzadko jest jedynym objawem u osoby chorej. Zależnie od przyczyny mogą pojawić się również ból lub dyskomfort, gdy krwawienie nastąpi np. z wrzodu żołądka.

Masywne krwawienie może doprowadzić do wstrząsu hipowolemicznego (przez zbyt małą ilość krwi w krążeniu). Wtedy pacjentowi będą towarzyszyć blada i spocona skóra, osłabienie i omdlenie, przyspieszone tętno oraz zawroty głowy. To objawy wskazujące na zagrożenie życia, które wymagają pilnej wizyty w szpitalu.

Przyczyny wymiotowania krwią

Krew obecna w wymiotach zawsze powinna nasuwać na myśl wykrycie źródła krwawienia. Zależnie od miejsca krwotoku i uszkodzonego naczynia krwionośnego, krwawienie będzie nagłe i obfite lub łagodne i mało zauważalne. 

Pierwszymi z miejsc, które mogą podbarwić wymioty krwią, są jama ustna, nos, gardło czy drogi oddechowe:

  • uraz jamy ustnej – spowodowany uszkodzeniem lub połknięciem ostrego przedmiotu,
  • krwawienie z zębodołu – może być efektem ekstrakcji „ósemek”, krwawieniem po skalingu i piaskowaniu zębów lub efektem urazowego uszkodzenia zębów,
  • krwawienie po wycięciu migdałków – to częste powikłanie, które może wiązać się z pluciem krwią; jeśli krew będzie połykana, dojdzie do sprowokowania i wymiotowania podbarwioną treścią,
  • krwawienie z naczyń nosa – w tym przypadku krew może być połykana przez dłuższy czas, dlatego ulegnie strawieniu i wymioty mogą być fusowate,
  • krwawienie z dróg oddechowych – to krwawienie jest łatwe do odróżnienia, gdyż będą mu towarzyszyć kaszel, duszność i krztuszenie się.

Innym bardzo częstym miejscem krwawienia jest przełyk:

  • żylaki przełyku – są najczęściej manifestacją marskości wątroby; zaburzone krążenie wrotne między wątrobą a jelitami prowadzi do zwiększenia ciśnienia w naczyniach trzewnych i powstania żylaków przełyku, odbytu oraz tzw. głowy meduzy,
  • owrzodzenia przełyku – owrzodzenia tworzą się najczęściej na skutek choroby refluksowej, która prowadzi do zarzucania kwasu żołądkowego do przełyku lub rzadziej w wyniku infekcji wirusem CMV w przebiegu AIDS,
  • zespół Mallory’ego-Weissa – to podłużne pęknięcie śluzówki przełyku, wywołane wcześniejszymi obfitymi wymiotami, najczęściej u alkoholików i ciężarnych.

Do miejsc krwawienia, które skutkują krwawymi wymiotami, także możemy zaliczyć żołądek i dwunastnicę:

  • podrażnienie lub zapalenie śluzówki żołądka – może być to efekt spożywania niektórych leków na pusty żołądek lub spożycia dużych ilości alkoholu,
  • choroba wrzodowa – spowodowana jest najczęściej chorobą alkoholową, nadużywaniem leków NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), infekcją Helicobacter pylori oraz zespołem Zollingera-Ellisona,
  • wrzód Dieulafoya – to zaburzenie naczyniowe związane z powiększoną tętniczką pod błoną śluzową przewodu pokarmowego,
  • rak żołądka – jest rzadkim, ale bardzo niebezpiecznym stanem, gdyż może być to pierwszy objaw zaawansowanego i rozsianego raka,
  • krwawienie z brodawki większej dwunastnicy – np. spowodowane komplikacją biopsji wątroby lub nowotworem wątroby i dróg żółciowych,
  • krwawienie z przewodu trzustkowego – jest efektem ostrego zapalenia trzustki.
Sprawdź na DOZ.pl: Preparaty i leki na trawienie.

Wymiotowanie krwią – co robić?

Pojawienie się krwawych wymiotów powinno budzić niepokój. Jeśli utrata krwi jest duża lub problem się nasila, konieczna jest pilna interwencja medyczna.

Obfite krwawe wymioty mogą prowadzić do wstrząsu. Osoba chora będzie osłabiona, może omdleć, jej skóra będzie blada, zimna oraz spocona, oddech i tętno przyspieszone, a śluzówki wysuszone. Wstrząs jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia, dlatego wymaga telefonu pod 112 lub 999 i wezwania profesjonalnej pomocy.

Jeśli stan nie jest tak poważny, ale problem jest niepokojący, należy zgłosić się na najbliższy szpitalny oddział ratunkowy lub chirurgiczną izbę przyjęć, gdzie personel przeprowadzi pełną diagnostykę oraz podejmie działania mające na celu wyleczenie przyczyny krwawych wymiotów.

Krwiste wymioty – diagnostyka i leczenie

Krwiste wymioty najczęściej wymagają pilnej diagnostyki. Opiera się ona przede wszystkim na badaniach endoskopowych, w których lekarz nie tylko znajdzie źródło krwawienia, ale również doraźnie zamknie krwawiące naczynie poprzez elektrokoagulację (przyżeganie prądem), ostrzyknięcie adrenaliną, założenie metalowego klipsa lub fotokoagulację laserem.

Jeśli znalezienie miejsca krwawienia jest niemożliwe, czasami chirurg podejmuje decyzję o laparotomii (klasycznym otwarciu brzucha) lub laparoskopii (wejściu narzędziami przez kilka nacięć w brzuchu) zwiadowczej.

W przypadku masywnego krwawienia z przełyku personel może zadecydować o pilnym założeniu sondy Sengstakena-Blakemore’a lub Lintona-Nachlasa, które mogą pomóc tymczasowo ustabilizować pacjenta.

Jeśli chodzi o leczenie, to najważniejsza jest płynoterapia lub przetoczenie krwi (po uprzednim oznaczeniu jej grupy), która została utracona w wyniku krwawienia. Stosowane są leki z grupy IPP (inhibitorów pompy protonowej), szczególnie w przypadku krwawienia z wrzodów żołądka i dwunastnicy (które w 90% przypadków zamykają się samoistnie). Podaje się również leki przeciwwymiotne lub uspokajające. Czasami konieczne jest również stosowanie leków odwracających działanie leków przeciwkrzepliwych, jeśli osoba chora je przyjmowała.

  1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson t. 2, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
  3. S. J. Konturek, Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  4. A. Plocek, B. Gębora-Kowalska, E. Toporowska-Kowalska, Dziecko z krwawieniem z przewodu pokarmowego, „Pediatria po Dyplomie” [online] https://podyplomie.pl/pediatria/16097,dziecko-z-krwawieniem-z-przewodu-pokarmowego, [dostęp:] 22.09.2022.
  5. M. Kondrat-Wróbel, A. Miturski, A. Prystupa, Zespół Mallory’ego-Weissa, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2013, nr 3.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl