zastrzał palca
Paulina Brożek

Zastrzał – objawy i leczenie

Zastrzał to ropny stan zapalny spowodowany zakażeniem gronkowcem złocistym. Do zastrzału może dojść na skutek nawet niewielkiego uszkodzenia naskórka w obrębie wału bocznego paznokcia lub opuszki palca. Objawia się głównie zaczerwienieniem, obrzękiem, gromadzącą się ropą i bólem. Nieleczony zastrzał jest groźny – może wywołać poważne powikłania, dlatego nie należy bagatelizować pierwszych symptomów zakażenia. Co robić, gdy mamy zastrzał? Jakie produkty z apteki będą pomocne?

Skóra człowieka wraz z przydatkami jest największym organem. Pełni funkcję ochronną i jest barierą przed zakażeniami. Nawet drobne skaleczenie prowadzi do przerwania jej ciągłości i stwarza ryzyko rozwoju infekcji. Przykładem ostrego zapalenia bakteryjnego dłoniowej części palców rąk lub stóp jest zastrzał powstały na skutek nawet niewielkich urazów. Schorzenie to zwykle ma przebieg stosunkowo łagodny, ale w niektórych sytuacjach wymagana jest interwencja chirurgiczna.

Zastrzał palca – czym jest?

Zastrzał (łac. panaritium) jest ostrym ropnym zakażeniem rozwijającym się w obrębie dłoni. Główną przyczyną toczącego się stanu zapalnego jest zwykle gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), będący gram-dodatnią bakterią z rodzaju ziarenkowców tworzących skupiska przypominające grona. W wyniku nawet niewielkiego urazu bakterie dostają się pod skórę, wywołując zakażenie.

Zastrzał a zanokcica

Zanokcica, podobnie jak zastrzał, jest bakteryjnym zakażeniem paznokcia. Wśród bakterii powodujących zakażenie najczęściej wymienia się gronkowce, paciorkowce i pałeczkę ropy błękitnej. W przeciwieństwie do zastrzału, który zwykle zlokalizowany jest na wale bocznym paznokcia i opuszce palca, zanokcica zajmuje górny wał paznokcia.

Czy zastrzał może być groźny?

Nieleczony zastrzał palca prowadzi do licznych powikłań. Zakażenie tkanek w obrębie paznokcia może przyczynić się do zdeformowania lub całkowitego zniszczenia płytki paznokciowej.

Nieleczone głębokie zakażenia grożą zapaleniem powięzi i szpiku kostnego, posocznicą, uszkodzeniem kośćca – dochodzi do demineralizacji paliczka.

Rodzaje zastrzałów

Większość zakażeń ma charakter powierzchowny o stosunkowo łagodnym przebiegu. W przypadku opóźnionego lub niewłaściwego leczenia zastrzał może penetrować w głąb tkanek.

W zależności od głębokości zakażenia możemy wyróżnić:

  • zastrzał skórny (łac. panaritium cutaneum),
  • zastrzał podskórny (łac. panaritium subcutaneum),
  • zastrzał ścięgnisty (łac. panaritium tendineum),
  • zastrzał kostny i stawowy (łac. panaritium articulare).

Objawy zastrzału

W pierwszym etapie zastrzału zmiany dotykają powierzchowną warstwę skóry. Obecne są: zaczerwienienie, ucieplenie i miejscowy obrzęk. Często również towarzyszy im ból palca o charakterze pulsowania, a pod naskórkiem zaczyna gromadzić się ropa.

Jeżeli infekcja toczy się pod płytką paznokciową, zniekształcając ją, może dojść do oddzielenia płytki od łożyska, potocznie zwane schodzeniem paznokcia. Zwykle nie wymaga interwencji chirurgicznej lekarza.

W przypadku gdy stan zapalny penetruje w głąb tkanek, dochodzi do rozwoju zastrzału podskórnego. Zakażenie bakteryjne obejmuje tkankę pod skórą. Podobnie jak w przypadku zastrzału skórnego obecne są miejscowy obrzęk, ucieplenie oraz zaczerwienienie. Dodatkowo dolegliwości bólowe nasilają się. Ból występuje podczas ucisku i opuszczania kończyny.

W przypadku uszkodzenia kolejnych struktur w obrębie palca, a dokładniej pochewki ścięgnistej, dochodzi do rozwoju zastrzału ścięgnistego. Charakterystycznym objawem jest ból w ścięgnach dłoni. Pojawia się podczas prostowania i przykurczania palców. Oprócz bólu może wystąpić podwyższona temperatura ciała.

Do najgroźniejszych postaci zastrzałów należą zastrzał stawowy i zastrzał kostny, powstałe w wyniku szerzenia się zakażenia powierzchownego lub w następstwie głębokich, penetrujących do stawów i kości urazów z wtórnym zakażeniem bakteryjnym. Jak się objawia zastrzał stawowy lub kostny? Przede wszystkim występują: silny ból, obrzęk i zaczerwienienie skóry w okolicy zajętego stawu. Obecne także są symptomy ogólne, tj. wysoka gorączka i dreszcze.

Leczenie zastrzału – jaka maść na zastrzał palca?

W przypadku małej zmiany obejmującej powierzchowne partie skóry leczenie polega na odkażaniu naskórka preparatami aptecznymi np. zawierającymi oktenidynę. Dodatkowo można zastosować maść ichtiolową o działaniu przeciwbakteryjnym i ściągającym.

W aptekach dostępne są maści z antybiotykami również działające na bakterie będące przyczyną zastrzału.

Leczenie zastrzału podskórnego polega na nacięciu zmiany z założeniem sączka pozwalającego na ewakuację ropy. Uzupełniająco stosuje się antybiotyki. Jak leczy się zastrzał ścięgnisty? Konieczne są zabieg chirurgiczny i antybiotykoterapia, aby zapobiec trwałym uszkodzeniom ścięgien. Przy zastrzale kostnym lub stawowym oczyszcza się rany z tkanek martwiczych, zakłada drenaż do usunięcia treści ropnej i unieruchamia się kończynę. Dodatkowo wprowadza się antybiotyki.

Każda zmiana, która nie ulega poprawie po kilku dniach od włączenia leczenia, wymaga konsultacji z lekarzem. Wizyta u lekarza również jest wskazana w przypadku zastrzału występującego u dzieci i kobiet w ciąży.

Domowe sposoby na zastrzał

Przy pierwszych objawach rozwijającego się zastrzału, jeśli nie mamy dostępu do gotowych preparatów aptecznych, z domowych sposobów możemy spróbować:

  • okładów z naparu z szałwii, babki lancetowatej, nagietka czy rumianku,
  • okładów z sody oczyszczonej,
  • okładów z aloesu,
  • moczenia palca w roztworze ciepłej wody z dodatkiem szarego mydła.

Jak zapobiegać zastrzałowi?

Żeby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z rozwojem zastrzału, warto przestrzegać poniższych wskazówek:

  • pamiętaj o regularnym myciu rąk,
  • stosuj kremy ochronne do rąk,
  • podczas prac domowych i w ogródku stosuj rękawice ochronne, aby zapobiec drobnym urazom,
  • w przypadku uszkodzenia naskórka dokładnie umyj i zdezynfekuj ranę,
  • dbaj o prawidłową pielęgnację paznokci (używaj czystych pilników i nożyczek, nie wycinaj skórek, nie obgryzaj paznokci).
  1. W. Noszczyk, Chirurgia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2005.
  2. R. Maleszka, Z. Adamski, J. Szepietowski i in., Leczenie powierzchownych zakażeń grzybiczych – rekomendacje ekspertów Sekcji Mikologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, „Przegląd Dermatologiczny, nr 102 2015.
  3. R. Maleszka, Z. Adamski, Grzybice, [w:] Praktyka dermatologiczna, pod red. A. Kaszuba, J. Maj, Poznań 2015.
  4. R. Nowicki, Powierzchowne zakażenia grzybicze – rozpoznawanie i leczenie, Wydawnictwo Gedeon Richter, 2008.
  5. J. L. Bolognia, J. L. Jorizzo, J. V. Schaffer, Dermatology, Wydawnictwo Elsevier, 2012.
  6. A. S. Paller, A. J. Mancini, Hurwitz Clinical Pediatric Dermatology. A Textbook of Skin Disorders of Childhood and Adolescence. Skin Disorders Caused by Fungi, Wydawnictwo Elsevier, 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl