Włókniak w jamie ustnej na dziąśle, podniebieniu i policzku
Barbara Chmielewska

Włókniak w jamie ustnej na dziąśle, podniebieniu i policzku

Włókniaki są niezłośliwą zmianą rozrostową. Powstają najczęściej w wyniku miejscowego drażnienia śluzówki jamy ustnej. Często powstają na skutek tzw. przygryzania. Lokalizują się na dziąśle, podniebieniu, języku lub policzku od wewnątrz. Włókniaki opisywane są przez pacjentów jako niebolesna grudka w jamie ustnej. Guzki z czasem zaczynają powodować dyskomfort podczas jedzenia, mówienia czy mycia zębów.

 

Czym jest włókniak jamy ustnej?

Włókniak (fibroma) to najczęstszy nowotwór niezłośliwy jamy ustnej. Występuje u 1,2 proc. pacjentów, zwykle w 6–7 dekadzie życia. Badania przeprowadzone w Zakładzie Periodontologii i Chorób Błony Śluzowej UM w Łodzi wykazały, że u kobiet ten typ guza występuje prawie dwukrotnie częściej niż u mężczyzn.

Nazwa nowotworu związana jest z jego budową histologiczną – utkanie tworzą m.in. liczne włókna kolagenowe. Włókniaki najczęściej występują pojedynczo, choć możliwe są również zmiany mnogie. Warto wiedzieć, że włókniaki mogą pojawić się w każdej okolicy ciała, nie tylko w jamie ustnej. Są również najczęstszym rodzajem nowotworów skóry.

Istnieje wiele histologicznych postaci włókniaków, m.in. włókniak twardy, miękki, naczyniakowłókniak, nerwiakowłókniak, włókniak zębopochodny, kostniwiejący czy histiocytarny.

Włókniaki w jamie ustnej – przyczyny, dlaczego powstają?

Włókniaki to zmiany rozrostowe. Powstają najczęściej na skutek urazu lub przewlekłego stanu zapalnego i drażnienia danej okolicy. Mają tendencję wzrostową, która nasilona jest przy braku eliminacji czynnika traumatyzującego. Może nim być np. ostra krawędź zęba, ubytek próchnicowy, aparat ortodontyczny, kamień nazębny czy złamana korona zęba.

Częstą lokalizacją zmian jest błona śluzowa policzków, gdzie powstają na skutek ich przygryzania, oraz podniebienie u osób użytkujących protezy zębowe.

W zapobieganiu rozwojowi włókniaków ważną rolę odgrywają regularne wizyty stomatologiczne, które pozwalają na eliminację potencjalnych czynników drażniących oraz wykrywanie wszelkich nieprawidłowości w obrębie błony śluzowej jamy ustnej na jak najwcześniejszym etapie.

Sprawdź ofertę preparatów do protez zębowych.

Jak wygląda włókniak, jakie daje objawy, gdzie się lokalizuje?

Włókniak ma charakter niebolesnej, spoistej, owalnej lub okrągłej grudki. Może być ona osadzona na szerokiej podstawie, rzadziej wąskiej szypule. Najczęściej osiągają wielkość kilku lub kilkunastu milimetrów, ale mogą osiągać też rozmiar kilku centymetrów. Błona śluzowa pokrywająca zmianę oraz jej okolicę jest różowa i niezmieniona, zbliżona kolorem do otaczających tkanek.

W przypadku utrzymującego się urazu może też dojść do hiperkeratozy, w przypadku której powierzchnia guzka przyjmuje kolor białawy. Rzadko zdarza się owrzodzenie powierzchni guza. Włókniak najczęściej lokalizuje się na policzku, wardze dolnej, górnej powierzchni języka, na dziąśle i na podniebieniu. Zmianami, które także powstają w wyniku bezpośredniego urazu i pojawiają się w tych samych miejscach co włókniaki, są afty.

Do jakiego lekarza się zgłosić, jakie jest leczenie?

Zmiany takie jak włókniaki nie dają zwykle dolegliwości bólowych i powiększają się stopniowo. Z tego powodu pacjenci niejednokrotnie zgłaszają się z nimi nawet po kilku czy kilkunastu miesiącach, a nawet latach, gdy guzki zaczynają powodować dyskomfort podczas jedzenia, mówienia czy mycia zębów.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian w obrębie jamy ustnej należy udać się do swojego lekarza dentysty celem oceny i postawienia wstępnej diagnozy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjent może zostać skierowany do chirurga stomatologicznego.

Usuwanie włókniaka – jak wygląda?

Włókniaki usuwa się chirurgicznie za pomocą skalpela, z marginesem zdrowych tkanek. Ranę zaopatruje się szwami. Usunięty materiał odsyła się do badania histopatologicznego w celu potwierdzenia wstępnie postawionej diagnozy oraz wykluczenia złośliwego charakteru zmiany.

Alternatywną metodą może być usuwanie tego typu zmian przy użyciu lasera. Jego zwolennicy wskazują m.in. na zmniejszone krwawienie w trakcie i po zabiegu, mniejszy obrzęk tkanek i brak konieczności zakładania szwów. Ponadto w celu przyspieszenia regeneracji można po zabiegu zastosować naświetlanie laserem biostymulującym.

Niezależnie od wybranej techniki zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po doszczętnym usunięciu rzadko obserwuje się wznowy.

  1. Jaroń A, Trybek G: Włókniak języka (fibroma linguae). Stomatologia po Dyplomie, 04, 2021.
  2. Dudko A, Adamiecki M, Stawerski P, Kurnatowska A, Kłosek S: Włókniaki jamy ustnej. Magazyn Stomatologiczny, 09, 2013.
  3. Flieger R, Matys J: Zastosowanie lasera diodowego w leczeniu włókniaka wargi dolnej. Stomatologia News 2019.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl