Kobieta, która ma katar alergiczny kicha w chusteczkę, będąc w parku
Maciej Toczek

Alergia krzyżowa – czym jest i jakie daje objawy? Tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa, znana również jako reakcja krzyżowa, to zjawisko, w którym jeden typ przeciwciał reaguje nie z jednym określonym alergenem, ale z dwoma lub więcej. Jak diagnozuje się alergię krzyżową? Czy jedyną metodą zapobiegania reakcjom alergicznym jest unikanie kontaktu z alergenem?

  1. Co to jest alergia krzyżowa?
  2. Jakie objawy daje alergia krzyżowa?
  3. Najczęstsze alergie krzyżowe
  4. Jak unikać, zapobiegać i leczyć alergię krzyżową?
  5. Co robić, jeśli pojawią się objawy alergii krzyżowej?

Alergie krzyżowe są coraz powszechniejszym zjawiskiem obserwowanym przez medyczny świat. Ze względu na fakt, że reakcje mogą być wywoływane przez – na pierwszy rzut oka – całkowicie odmienne od siebie przedmioty, pyłki bądź pokarmy, warto wiedzieć, jakie alergie występują w przyrodzie najczęściej. Co to jest alergia krzyżowa oraz co robić w momencie pojawienia się na objawów?

Co to jest alergia krzyżowa?

Alergią krzyżową określa się odpowiedź układu immunologicznego w postaci reakcji alergicznej po kontakcie z alergenem, na który dana osoba nie jest uczulona. Choć pozornie wydaje się to skomplikowane i pozbawione logiki, po przeanalizowaniu procesów zachodzących w organizmie człowieka stosunkowo łatwo jest to zrozumieć. Alergeny to charakterystyczne białka, które u osób predysponowanych i z nieprawidłowo funkcjonującym układem immunologicznym łączą się ze specyficznymi przeciwciałami, tzw. przeciwciałami IgE. W przypadku połączenia, zapoczątkowana zostaje swoista reakcja prowadząca do uwolnienia przez grupę komórek, zaliczanych do leukocytów, mediatorów zapalnych oraz cytokin, które odpowiadają za wystąpienie objawów alergii. Są to symptomy, takie jak katar, świszczący oddech, obrzęk, pokrzywka, a także różnego rodzaju objawy z przewodu pokarmowego.

Sprawdź, jakie leki na alergię w tabletkach i aerozolu znajdziesz na DOZ.pl

Okazuje się jednak, że niektóre alergeny różnego pochodzenia mają zbliżoną do siebie budowę. Z tego względu mogą wywoływać reakcję alergiczną nawet pomimo braku jednoznacznego uczulenia na dany alergen. Właśnie w takim mechanizmie może wystąpić opuchnięcie twarzy po zjedzeniu banana u osób uczulonych kontaktowo na lateks, czy też mogą pojawić się objawy alergii wziewnej u osoby uczulonej na orzechy. Zjawisko to określone zostało jako alergia krzyżowa.

Jakie objawy daje alergia krzyżowa?

Alergia krzyżowa, ze względu na mechanizm powstawania, objawia się w bardzo podobny sposób jak tradycyjna alergia pokarmowa lub wziewna. Najczęstszą manifestacją kliniczną towarzyszącą alergii krzyżowej jest tzw. zespół anafilaksji jamy ustnej (OAS, ang. Oral Allergy Syndrome). Polega on na wystąpieniu miejscowych objawów, takich jak świąd języka, podniebienia, gardła, a nawet uszu. W niektórych sytuacjach może także dochodzić do opuchnięcia warg, a w skrajnych i stosunkowo rzadkich przypadkach również do reakcji uogólnionej w postaci wstrząsu anafilaktycznego. Nie jest jednak obecnie możliwe wyróżnienie grupy pacjentów, którzy byliby bardziej narażeni na wystąpienie objawów uogólnionych niż pozostali alergicy.

Innym narządem, który często zostaje dotknięty przez alergię krzyżową, jest skóra. W przypadku wystąpienia tego typu powikłania najczęściej obserwowana jest pokrzywka miejscowa bądź uogólniona. Co ciekawe, reakcja skórna może się pojawić także po kontakcie skóry z niektórymi surowymi owocami. Pozostałe objawy z przewodu pokarmowego lub oddechowego również występują w reakcjach krzyżowych, jednak dzieje się to zdecydowanie rzadziej.

Najczęstsze alergie krzyżowe

Rozwój medycyny oraz technik molekularnych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci pozwolił na wyróżnienie najczęstszych reakcji krzyżowych. Ich opracowanie pozwoliło na lepszą edukację pacjentów i potencjalne wyodrębnienie czynników mogących wywołać objawy alergiczne w konkretnych sytuacjach.

Czy wiesz, że testy diagnostyczne na alergie możesz wykonać w domu? Na DOZ.pl znajdziesz proste do wykonania testy antygenowe.

Alergia krzyżowa – z brzozą

Brzoza uznawana jest za stosunkowo silny alergen. Do najczęściej wymienianych zespołów alergii krzyżowych zalicza się interakcje, takie jak brzoza-owoce, brzoza-bylica-seler-przyprawy, a także reakcje zachodzące między rodziną bukowatych, a więc brzozą, olchą, leszczyną, dębem i bukiem. W przypadku owoców oraz różnego rodzaju przypraw, takich jak np. cykoria czy też melon bądź jabłka, najczęstszą manifestacją jest zespół anafilaksji jamy ustnej.

Alergia krzyżowa – z trawą

W przypadku różnego rodzaju traw często dochodzi do reakcji krzyżowych z owocami, warzywami oraz przyprawami. Wśród alergenów mogących w przebiegu tego typu interakcji wywoływać najsilniejsze reakcje alergiczne wymienia się brzoskwinie, marchewkę, pomidor oraz seler. Warto podkreślić również częste występowanie reakcji krzyżowej z jadem owadów błonkoskrzydłych. Jest to szczególnie ważne, gdyż elementy alergenów charakterystycznych dla jadu tych owadów stwierdzić można również w miodzie czy produktach kosmetycznych zawierających w swoim składzie wosk pszczeli.

Alergia krzyżowa – z roztoczami kurzu domowego

Kolejnym częstym alergenem mogącym powodować występowanie reakcji krzyżowej są roztocza kurzu domowego. Ten bardzo rozpowszechniony alergen najczęściej wchodzi w reakcje z owocami morza, np. skorupiakami. Ocenia się, że nawet 70% osób uczulonych na roztocza kurzu domowego może przejawiać symptomy związane z reakcją krzyżową na owoce morza.

Alergia krzyżowa – z warzywami i owocami

Alergia na warzywa i owoce bardzo często powiązana jest z reakcjami krzyżowymi z innymi alergenami. Jedną z najbardziej znanych i charakterystycznych jest reakcja u osób, u których stwierdzono alergię na lateks. Owoce, które najczęściej wywołują różnego rodzaju uczulenia krzyżowe w takich sytuacjach, to awokado, papaja oraz banan. Nieco rzadziej reakcja wystąpić może po spożyciu kiwi, pomidorów, ziemniaka czy też selera. Reakcje krzyżowe warzyw i owoców występują także w przypadku kontaktu z pyłkami brzozy.

Alergia krzyżowa – tabela

Alergia krzyżowa – tabela
Alergie krzyżowe. Podział względem pór roku.

 

Alergia krzyżowa – tabela
Najczęstsze alergie krzyżowe

Jak unikać, zapobiegać i leczyć alergię krzyżową?

Diagnostyka w przypadku alergii krzyżowej nie różni się w znaczący sposób od tej przeprowadzanej przy alergii wziewnej lub pokarmowej.

Do trzech głównych kryteriów rozpoznawczych zalicza się:

  • dokładnie zebrany wywiad z pacjentem,
  • punktowe testy skórne,
  • doustne testy prowokacyjne.

Przy podejrzeniu występowania alergii krzyżowej specjaliści z zakresu alergologii najczęściej korzystają z informacji, jakie alergeny mogą w danej sytuacji klinicznej prowadzić do reakcji krzyżowej. W oparciu o to przeprowadzane są testy skórne bądź też doustne testy prowokacyjne.

Interesującą techniką wspomagającą cały proces diagnostyczny są również metody z zakresu medycyny molekularnej. Tzw. CRD (Component-Resolved Diagnostics) jest metodą, w której oznaczany jest poziom konkretnych immunoglobulin IgE, a więc przeciwciał biorących bezpośredni udział w reakcji alergicznej. Są one skierowane przeciwko konkretnym fragmentom alergenów, dzięki czemu możliwa jest identyfikacja innych alergenów, które są na tyle podobne, że mogą wywołać reakcję krzyżową.

Zapobieganie alergii krzyżowej jest praktycznie niemożliwe. Związane jest to z faktem, iż dokładna przyczyna występowania alergii nie została jeszcze poznana i pomimo wiedzy o niektórych czynnikach ochronnych, takich jak np. karmienie piersią, a także zwiększających ryzyko wystąpienia alergii, jak ma to miejsce w przypadku obciążenia rodzinnego, zagadnienie to wciąż skrywa wiele tajemnic. Nie inaczej jest w przypadku reakcji krzyżowych. Z tego względu, pomimo stosowania się do zaleceń mających na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia alergii, medycyna nie daje gwarancji, że na pewnym etapie życia nie wystąpią u nas objawy charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej.

Co ciekawe, większość alergenów biorących udział w reakcjach krzyżowych jest wrażliwa na temperaturę, dlatego obróbka cieplna pozwala w znaczący sposób ograniczyć ryzyko wystąpienia niepożądanej reakcji.

Leczenie alergii krzyżowej nie różni się w żaden sposób od postępowania w „tradycyjnej alergii”. W przypadku występowania zespołu anafilaksji jamy ustnej po kontakcie z owocami i warzywami nie ma konieczności rezygnowania z pozostałych warzyw i owoców, nawet w przypadku ryzyka, że mogą one krzyżowo reagować z danym alergenem wziewnym. Co więcej, nie ma również podstaw do wprowadzenia diety eliminacyjnej, jeżeli nie potwierdzono jednoznacznie alergii w doustnym teście prowokacji lub za pomocą punktowych testów skórnych. Ważna jest natomiast edukacja pacjenta na temat ryzyka wystąpienia takiej reakcji.

Co robić, jeśli pojawią się objawy alergii krzyżowej?

Objawy alergii krzyżowej pojawiają się z reguły po kilkunastu minutach do dwóch godzin od zadziałania czynnika. Choć mogą być związane z nieprzyjemnymi doznaniami, z reguły mają przebieg łagodny i rzadko prowadzą do reakcji uogólnionych. W przypadku podejrzenia występowania reakcji krzyżowej na dany alergen wziewny bądź pokarmowy konieczna jest konsultacja z lekarzem alergologiem, który w oparciu o posiadaną wiedzę zadecyduje o dalszych niezbędnych krokach terapeutycznych.

  1. Dr hab. n. med. Adam J. Sybilski, Alergia krzyżowa, „Medycyna Po Dyplomie” 2017, 4.
  2. Prof. dr hab. med. Barbara Rogala, Alergeny krzyżowe, Medycyna Praktyczna, [online] https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/62293,alergeny-krzyzowe [dostęp:] 7.03.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl