krwawienie z odbytu
Maciej Toczek

Krwawienie z odbytu – przyczyny, leczenie, powikłania

Krwawienie z odbytu jest najczęściej objawem schorzeń, takich jak hemoroidy, szczeliny odbytu, nieswoiste zapalenie jelit, wrzody i rak jelita grubego. Zwykle krwawienie z odbytu można zauważyć na papierze toaletowym, w wodzie w muszli klozetowej lub w stolcu. Ważne jest, aby w momencie zauważenia problemu skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką poważnej choroby, która rozwija się w organizmie.

Obecność krwi na muszli klozetowej lub papierze toaletowym niemal zawsze budzi ogromne zaniepokojenie. Zważywszy na fakt, że objawy te mogą być związane z wieloma patologiami, warto wiedzieć, jak wygląda ich diagnostyka. Czym jest krwawienie z odbytu oraz czego może być objawem?

  1. Czym jest krwawienie z odbytu?
  2. Krwawienie ostre i przewlekłe – czym się różni?
  3. Czego objawem może być krwawienie z odbytu? Częste i rzadkie przyczyny
  4. Co zrobić, kiedy pojawi się krwawienie z odbytu? Diagnostyka
  5. Krwawienie z odbytu – leczenie
  6. Jak zapobiegać krwawieniom z odbytu?

Czym jest krwawienie z odbytu?

Krwawienie z odbytu definiowane jest nie tylko jako obecność świeżej krwi w różnych ilościach, ale również obecność jedynie jej skrzepów. Znany jest także termin medyczny w postaci tzw. krwi utajonej, kiedy to krew jest obecna w kale, jednak nie da się jej dostrzec gołym okiem. W przypadku zauważenia krwi przy defekacji warto zwrócić uwagę na to, jak ona dokładnie wygląda. Dla przykładu – ważne jest, czy krew jest zauważalna w postaci plamy krwi na papierze toaletowym, czy jest to świeża krew obecna w muszli klozetowej lub w wodzie, czy też krew jest w pewnym stopniu wymieszana z kałem. Odpowiedzi na te pytania dają lekarzowi możliwość wstępnego różnicowania przyczyny krwawienia oraz określenia, na jakim etapie przewodu pokarmowego ma ono miejsce.

Krwawienie ostre i przewlekłe – czym się różni?

W sytuacji pojawienia się krwawienia z odbytu wyróżnić można krwawienie ostre oraz przewlekłe. W przypadku ostrego krwawienia z odbytu widoczna jest czysta, żywoczerwona krew, a sam stolec może być krwisty. Przebieg jest również znacznie bardziej gwałtowny niż ma to miejsce w przypadku krwawienia przewlekłego, gdyż w niektórych sytuacjach dojść może do znacznej utraty krwi w krótkim czasie. Objawy, jakie mogą pojawić się w takiej sytuacji, to m.in. przyspieszenie akcji serca, bladość, zawroty głowy, szumy uszne, trudności w oddychaniu, a w skrajnych przypadkach również omdlenie z utratą przytomności. Krwawienie ostre częściej niż przewlekła utrata krwi wymaga także pilnej hospitalizacji w celu wdrożenia płynoterapii oraz niekiedy uzupełnienia utraconej krwi przy pomocy preparatów krwiopochodnych.

Krwawienie przewlekłe związane jest z powolną utratą krwi, która może trwać nawet miesiącami. W takiej sytuacji klinicznej krew jest niewidoczna gołym okiem lub też zauważalne są jej niewielkie ilości w kale. Przewlekłe krwawienie z odbytu może być związane również z okresowym pojawianiem się świeżej krwi na papierze toaletowym. Taki stan może prowadzić do niedokrwistości mikrocytarnej z niedoboru żelaza, a także innych objawów, takich jak pogorszenie tolerancji wysiłku, bladość czy pogorszenie samopoczucia.

Czego objawem może być krwawienie z odbytu? Częste i rzadkie przyczyny

W większości przypadków, szczególnie w sytuacji obecności świeżej krwi, krwawienie z odbytu związane jest z guzkami krwawniczymi, czyli hemoroidami. Towarzyszyć mogą im inne symptomy, takie jak świąd odbytu, problemy z wypróżnianiem czy też silne dolegliwości bólowe w trakcie siedzenia. Dobrze jest także pamiętać, że stolec z krwią może świadczyć również o poważnych jednostkach chorobowych, takich jak rak jelita grubego, zaburzenia krzepnięcia, malformacje naczyniowe, uchyłki jelita grubego, polipy. Może też pojawić się w przypadku ostrych objawów z towarzyszącą biegunką, w infekcjach pokarmowych o podłożu bakteryjnym.

Co zrobić, kiedy pojawi się krwawienie z odbytu? Diagnostyka

Przede wszystkim krwawienie z odbytu nie może zostać zbagatelizowane i zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. W ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lekarz najprawdopodobniej po zebranym wywiadzie przeprowadzi badanie per rectum, a więc zbadanie za pomocą palca końcowego odcinka przewodu pokarmowego – odbytu. Jest ono niezwykle ważne i może dostarczyć wielu cennych informacji na temat potencjalnej przyczyny krwawienia, gdyż w jego trakcie widoczne są hemoroidy zewnętrzne, a większość potencjalnych nowotworów jelita grubego lokalizuje się w odbytnicy i pozostaje w zasięgu palca w trakcie badania. Po przeprowadzonym badaniu lekarz pierwszego kontaktu może wysłać pacjenta na kontrolne badania krwi, a w razie potrzeby również na kolonoskopię oraz do poradni chirurgicznej. W niektórych sytuacjach (na późniejszym etapie diagnostyki), w oparciu o informacje uzyskane od pacjenta oraz lekarza rodzinnego, chirurg może zadecydować o konieczności wykonania badań obrazowych takich jak tomografia komputerowa jamy brzusznej lub rezonans magnetyczny tego obszaru.

Krwawienie z odbytu – leczenie

Leczenie krwawienia z odbytu uzależnione jest od przyczyny jego wystąpienia. Jeżeli pojawienie się krwi związane jest z obecnością hemoroidów, w większości przypadków dolegliwość ta leczona jest w sposób zachowawczy. W niektórych sytuacjach konieczne jest jednak postępowanie zabiegowe. Uchyłki jelita grubego, które związane są nie tylko z krwawieniem, ale również z dość mocno odczuwalnymi dolegliwościami bólowymi w lewym dolnym kwadrancie brzucha, wymagają swoistego leczenia farmakologicznego. Polipy jelita grubego czy też nowotwory mogą być natomiast leczone za pomocą zabiegów endoskopowych, np. w trakcie wykonywania kolonoskopii, bądź też operacji otwartych z dostępu brzusznego wykonywanych oczywiście w warunkach sali operacyjnej. W niektórych sytuacjach konieczne może być także leczenie wspomagające towarzyszącej niedokrwistości, np. w postaci podawania doustnych preparatów żelaza.

Jak zapobiegać krwawieniom z odbytu?

Aby skutecznie zapobiegać krwawieniom z odbytu, należy ograniczyć ryzyko występowania dolegliwości wywołujących tego typu objawy.

W tym celu należy przede wszystkim:

  • wprowadzić na co dzień dietę lekkostrawną,
  • unikać zaparć,
  • zadbać o odpowiednie nawodnienie,
  • unikać pozostawania w pozycji siedzącej przez dłuższy czas,
  • uprawiać regularnie sport i zadbać o codzienną aktywność fizyczną,
  • wykonywać kontrolne badania, takie jak USG jamy brzusznej oraz kolonoskopia, zgodnie z zaleceniami lekarzy specjalistów.
  1. Lek. Magdalena Wiercińska, Krwawienie z odbytu i krew w kale: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna, [online] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50651,krwawienie-z-odbytu [dostęp:] 14.03.2023.
  2. Prof. dr hab. Wojciech Kazimierz Noszczyk, Chirurgia – repetytorium, Warszawa 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl