Kobieta z atakiem paniki
Ewelina Sochacka

Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  1. Czym jest atak paniki? Jakie są przyczyny lęku napadowego?
  2. Atak paniki – objawy
  3. Co robić podczas ataku paniki? Jak sobie z nim poradzić?
  4. Ataki paniki – leczenie

Czym jest atak paniki? Jakie są przyczyny lęku napadowego?

Ataki paniki (lęk paniczny, zespół lęku napadowego) to rodzaj zaburzenia lękowego charakteryzującego się występowaniem epizodów gwałtownego, silnego lęku bądź strachu, któremu towarzyszą objawy somatyczne oraz poznawcze. Taki dyskomfort pojawia się nagle i szybko narasta, najczęściej trwa od kilku do kilkunastu minut (nie dłużej niż dwie godziny).

Lęk jest paraliżujący i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, choć jest on nieuzasadniony. Oznacza to, że nie jest wywołany żadnym konkretnym, realnie niebezpiecznym dla pacjenta zdarzeniem czy bodźcem.

Osoby, które doświadczają ataków paniki, bardzo często są wyłączone z aktywnego życia społecznego czy zawodowego. Mogą unikać miejsc lub sytuacji, które uważają za potencjalnie wywołujące napady lęku – w rezultacie ataki paniki wpływają negatywnie na jakość życia.

Przyczyny lęku napadowego mogą być różne – mogą mieć podłoże genetyczne, środowiskowe i/lub biologiczne (ataki paniki łączy się m.in. z dysfunkcją w obrębie określonych neuroprzekaźników i neuromodulatorów w ośrodkowym układzie nerwowym). Wśród czynników predysponujących do wystąpienia takich zaburzeń znajdują się np. traumatyczne zdarzenia, których pacjent doświadczył w przeszłości, problemy życiowe, takie jak choroba lub śmierć bliskiej osoby czy doświadczenie przemocy, przewlekły stres, zażywanie środków psychoaktywnych.

Zapoznaj się z ofertą środków na lęk i stres na DOZ.pl

Atak paniki – objawy

Według DSM-IV, czyli klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, silnemu napadowemu lękowi towarzyszą co najmniej cztery objawy somatyczne lub poznawcze. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • zawroty głowy, uczucie zbliżającego się omdlenia,
  • nudności,
  • duszności, ból w klatce piersiowej,
  • zlewne poty,
  • drżenie rąk i/lub nóg,
  • przyspieszoną akcję serca, kołatanie serca,
  • spłycony oddech,
  • suchość w ustach,
  • strach przed śmiercią,
  • poczucie zagrażającego niebezpieczeństwa,
  • chęć ucieczki.

Co robić podczas ataku paniki? Jak sobie z nim poradzić?

Gdy czujesz, że zbliża się atak paniki, znajdź bezpieczne, spokojne miejsce, w którym będziesz mogła/mógł przetrwać napad i uspokoić swoje myśli oraz ciało – o ile to oczywiście możliwe. Usiądź lub połóż się. Jeśli przebywasz z zaufaną osobą, powiadom ją o swoim stanie i poproś o wsparcie. Możesz także wysłać wiadomość lub zadzwonić do kogoś bliskiego.

Ponadto w trakcie ataku paniki warto:

  • skupić się na swoim oddechu – wdychaj powietrze powoli przez nos, zatrzymuj oddech na chwilę, a następnie wydychaj spokojnie przez usta; powtarzaj ten proces, koncentrując się na równomiernym oddechu, postaraj się go kontrolować;
  • spróbować zidentyfikować czynniki, które spowodowały atak paniki (jaka myśl, uczucie, sytuacja) – postaraj się je zracjonalizować;
  • skoncentrować się na czynności, która odsunie negatywne myśli – możesz na przykład zacząć liczyć do 10 bądź nazywać kolory, które znajdują się dookoła;
  • unikać środków odurzających – w trakcie ani po ataku paniki nie sięgaj po alkohol czy inne używki, ponieważ mogą one spowodować nasilenie objawów.
Co robić, kiedy zbliża sie atak paniki?
Co robić, kiedy zbliża się atak paniki?

Ataki paniki – leczenie

W przypadku doświadczenia pierwszego w życiu ataku paniki warto skonsultować się z lekarzem (pierwszego kontaktu lub psychiatrą) bądź z psychologiem. Profesjonalne wsparcie może pomóc zrozumieć przyczyny napadów lęku i nauczyć się skutecznych strategii radzenia sobie z nimi.

W leczeniu ataków paniki najczęściej równocześnie stosuje się farmakoterapię oraz psychoterapię (za jedną z najskuteczniejszych metod psychoterapii dla osób zmagających się z zespołem lęku napadowego uznaje się terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym). Do leków pierwszego wyboru należą leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny), a także trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne oraz środki przeciwlękowe. W stanach ostrych przeważnie zaleca się stosowanie benzodiazepin. Wymienione preparaty wydawane są wyłącznie na receptę i należy je zażywać pod ścisłą kontrolą specjalisty.

  1. A. Wojtas, K. Jakuszkowiak-Wojten, Terapia lęku panicznego w ujęciu poznawczo-behawioralnym, „Psychiatria” 2010, t. 7, nr 6, s. 227-233.
  2. K. Grzechnik, A. Pękacz, Tendencyjność uwagi w przetwarzaniu treści zagrażających u pacjentów z napadami paniki, „Psychiatria” 2008, t. 5, nr 2, s. 586-4.
  3. A. Dębicka, K. Sęk, Strach ma wielkie oczy – skuteczne metody leczenia lęku panicznego, czyli dlaczego warto zgłosić się po pomoc do specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego, „Medycyna Rodzinna” 2021, nr 1-2, s. 15-20.
  4. Panic disorder, nhs.uk [online] https://www.nhs.uk/mental-health/conditions/panic-disorder/ [dostęp:] 01.04.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl