Człowiek trzyma się za bolący brzuch
Olaf Bąk

Przyczyny i objawy zapalenia otrzewnej. Jak wygląda leczenie i jakie mogą być powikłania?

Zapalenie otrzewnej to stan zapalny błony pokrywającej jamę brzuszną i narządy wewnętrzne. Objawy zapalenia otrzewnej mogą być różne, a ich nasilenie zależy od stopnia zaawansowania procesu zapalnego. Głównym sposobem leczenia zapalenia otrzewnej jest zabieg operacyjny mający na celu usunięcie przyczyny zapalenia, np. zszycie wrzodu żołądka lub usunięcie wyrostka robaczkowego.

Zapalenie otrzewnej to stan zapalny błony wyściełającej jamę brzuszną i narządy wewnętrzne. Jest to poważna choroba, która może prowadzić do powikłań i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Przyczynami zapalenia otrzewnej mogą być infekcje bakteryjne lub wirusowe, uszkodzenia narządów wewnętrznych lub choroby przewodu pokarmowego. Objawy zapalenia otrzewnej obejmują silny ból brzucha, gorączkę, nudności i wymioty. Leczenie zapalenia otrzewnej zależy od jego przyczyny i może obejmować antybiotykoterapię lub zabieg chirurgiczny. W przypadku nieleczenia zapalenia otrzewnej mogą wystąpić powikłania, takie jak sepsa czy niewydolność wielonarządowa. Czym jest zapalenie otrzewnej? Jak je leczyć?

Co to jest otrzewna?

Otrzewna, znana również jako peritoneum, to cienka i gładka błona surowicza, która pokrywa ściany jamy brzusznej i miednicy oraz narządy znajdujące się w tych jamach. Jest to największa błona surowicza w organizmie człowieka. Składa się z dwóch warstw – pierwsza z nich to otrzewna ścienna, która pokrywa wewnętrzną powierzchnię ściany jamy brzusznej, a druga to otrzewna trzewna, która pokrywa narządy znajdujące się w jamie brzusznej i miednicy. Miejsce, w którym otrzewna ścienna łączy się z otrzewną trzewną, nazywane jest krezką. Między nimi powstaje jama otrzewnej, czyli naturalna przestrzeń wypełniona niewielką ilością płynu. Gdy ilość płynu się zwiększa, dochodzi do wodobrzusza.

Dowiedz się więcej o tym, czy jest zespół nieszczelnego (cieknącego jelita) na DOZ.pl

Otrzewna jest mocno unaczyniona i unerwiona. W prawidłowych warunkach jest też jałowa i odpowiada za utrzymanie narządów wewnętrznych we właściwym dla nich położeniu. Pokrywa je w różnym stopniu – ze wszystkich stron lub tylko częściowo. Jeżeli narządy są pokryte otrzewną w całości, mówi się, że są położone wewnątrzotrzewnowo.

Jakie są rodzaje zapalenia otrzewnej?

Zapalenie otrzewnej może przybierać różne formy. Jedną z nich jest spontaniczne zapalenie otrzewnej, które jest spowodowane infekcją pochodzącą bezpośrednio z otrzewnej. Innym rodzajem jest wtórne zapalenie otrzewnej, które rozwija się w wyniku rozprzestrzenienia się zakażenia z innego miejsca w organizmie. Jest to najczęściej występujący i najważniejszy rodzaj zapalenia otrzewnej. Istnieje również zapalenie otrzewnej jako skutek dializy.

W zależności od rodzaju treści powodującej podrażnienie otrzewnej można wyróżnić takie rodzaje zapalenia, jak:

  • kałowe,
  • żółciowe,
  • surowicze,
  • włóknikowe,
  • ropne.

Jakie są przyczyny zapalenia otrzewnej?

Zapalenie otrzewnej to stan zapalny błony pokrywającej jamę brzuszną i narządy wewnętrzne. Istnieje wiele różnych przyczyn tego schorzenia. Jedną z nich może być przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego i przedostanie się jego treści do otrzewnej. W przewodzie pokarmowym znajduje się wiele bakterii, dlatego ich przedostanie się do jałowej jamy otrzewnej może spowodować ostry stan zapalny.

Zapalenie otrzewnej może być wywołane przez różne stany zapalne i choroby narządów jamy brzusznej, m.in. perforację:

Jakie są objawy zapalenia otrzewnej?

Objawy zapalenia otrzewnej mogą być różne, a ich nasilenie zależy od stopnia zaawansowania procesu zapalnego. Jednym z charakterystycznych objawów jest silny ból w okolicy brzucha.

Inne objawy zapalenia otrzewnej to:

  • silny i ciągły ból samoistny, który może promieniować do barków,
  • ból nasilający się przy każdym ruchu,
  • bolesność brzucha podczas ucisku – zarówno miejscowa, jak i rozlana.

Do niespecyficznych objawów zapalenia otrzewnej możemy zaliczyć wyraźne zwiększenie obwodu brzucha, czkawkę oraz wymioty i nudności.

Jak diagnozować zapalenie otrzewnej?

Diagnozowanie zapalenia otrzewnej obejmuje zebranie wywiadu od pacjenta w celu potwierdzenia objawów oraz przeprowadzenie badania brzucha. Lekarz może również zlecić dodatkowe badania w celu uzyskania informacji na temat źródła zakażenia.

W diagnostyce zapalenia otrzewnej wykonuje się m.in:

Zapalenie otrzewnej – leczenie

Głównym sposobem leczenia zapalenia otrzewnej jest zabieg operacyjny mający na celu usunięcie przyczyny zapalenia, np. zszycie wrzodu żołądka lub usunięcie wyrostka robaczkowego. Dodatkowo stosuje się leczenie zachowawcze, które obejmuje podawanie antybiotyków i leków przeciwbólowych. Osoba z podejrzeniem zapalenia otrzewnej wymaga hospitalizacji, najczęściej na oddziale chirurgicznym. Leczenie powinno być natychmiastowe i w większości przypadków obejmuje zabieg operacyjny.

Sprawdź, jakie leki na ból brzucha znajdziesz na DOZ.pl

Jakie mogą być powikłania po zapaleniu otrzewnej?

Zapalenie otrzewnej może prowadzić do różnych powikłań. Najczęściej występują zrosty wewnątrzotrzewnowe i ropnie międzyjelitowe. Inne powikłania obejmują ropnie narządów jamy brzusznej, wstrząs, posocznicę, niewydolność wielonarządową i w rezultacie zgon. Powstałe zrosty wewnątrzotrzewnowe mogą prowadzić do bólu brzucha i niedrożności jelit, mogą być również przeciwwskazaniem do ewentualnych zabiegów operacyjnych metodą laparoskopową.

  1. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson t. 2, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020, wyd. 23.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, wyd. 11.
  3. A. Szczeklik, E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, PZWL, Warszawa 1979, wyd. 7.
  4. F. F. Ferri, red. wyd. pol. A. Steciwko, Kompendium chorób wewnętrznych, Edra Urban & Partner, Wrocław 2007, wyd. 1.
  5. Zarys chirurgii. Podręcznik dla studentów i lekarzy w trakcie specjalizacji, pod red. prof. A. Żyluka, Medipage, Warszawa 2016, wyd. 1.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl