Poimar poziomnu cukru w organizmie glukometrem
Julia Lisowska

Dermatopatia cukrzycowa – czym jest? Jakie daje objawy?

Zmiany skórne w przebiegu cukrzycy – mimo że nie należą do najpopularniejszych powikłań tej choroby – stanowią grupę objawów alarmujących, że glikemia we krwi utrzymuje się na zbyt wysokich poziomach. Jednym z przykładów manifestacji skórnych jest dermatopatia cukrzycowa, ale także rogowacenie ciemne, rumieniec cukrzycowy czy obumieranie tłuszczowate. Dermatopatia sama w sobie nie jest groźnym powikłaniem (dopóki nie dojdzie do nadkażenia bakteryjnego), ale wygląda nieestetycznie oraz jest sygnałem dla lekarza i pacjenta, że należy na przykład zintensyfikować leczenie. Szacuje się, że występuje u 30% kobiet i 60% mężczyzn (szczególnie u starszych) cierpiących z powodu cukrzycy.

  1. Jakie są objawy dermatopatii cukrzycowej?
  2. Co przyczynia się do powstania dermatopatii cukrzycowej?
  3. Leczenie dermatopatii cukrzycowej

Według ekspertów z Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego dermatopatia występuje częściej u pacjentów, u których diagnoza została postawiona późno, a cukrzyca przez długi czas nie była kontrolowana. Zmiany z reguły współistnieją z retinopatią, stopą cukrzycową, neuropatią oraz nefropatią cukrzycową i prawdopodobnie są związane z przewlekłym zapaleniem naczyń krwionośnych. Tendencję do jej rozwinięcia mają zarówno diabetycy typu 1, jak i diabetycy typu 2.

Jakie są objawy dermatopatii cukrzycowej?

W obrazie klinicznym dominują jasno- lub ciemnobrązowe plamy (o wielkości do 1 cm), niekiedy obserwuje się także wykwity plamisto-grudkowe, które są niebolesne i nieswędzące. Początkowo pojawiają się pojedynczo, lecz z upływem czasu skupiają się w większe, dobrze odgraniczone liczne ogniska i zmieniają barwę na kolor różowy bądź czerwony. Ponadto często towarzyszy im pękanie, bliznowacenie, łuszczenie i suchość skóry.

Najczęściej obserwuje się symetryczne zajęcie miejsc, gdzie występuje cienka warstwa skóry przylegająca do kości – zmiany lokalizują się głównie na łydkach, stopach, dłoniach, ale u niektórych osób pojawiają się także na podudziach i przedramionach.

Dermatopatia cukrzycowa i jej objawy bywają mylone z plamami starczymi lub przebarwieniami od słońca, dlatego taki symptom u ludzi starszych powinien skłonić lekarza do poszerzenia diagnostyki i wykluczenia stanu hiperglikemii. Warto pamiętać, że zmienione miejsca są bardziej wrażliwe na urazy i zakażenia, z czasem może pojawić się też ból, dlatego należy szczególnie o nie dbać.

Co przyczynia się do powstania dermatopatii cukrzycowej?

Przyczyny dermatopatii cukrzycowej są bardzo zbliżone do tych, które prowadzą do innych zaburzeń u cukrzyków. Podstawowym czynnikiem jest długo utrzymująca się hiperglikemia we krwi. Wysoki poziom cukru w surowicy negatywnie wpływa na komórki i tkanki organizmu, niszczy zawarty w nich kolagen (przez co są one mniej elastyczne) oraz inicjuje przewlekły miejscowy stan zapalny. Niektórzy autorzy twierdzą, że rolę w jej rozwoju odgrywa także suchość skóry wynikająca ze zmniejszonego wydzielania potu. Mechanizm powstawania dermatopatii cukrzycowej jest wieloczynnikowy i skomplikowany, dlatego też wśród przyczyn wymienia się również:

  • uszkodzenie małych naczyń krwionośnych w skórze,
  • odkładanie się w ścianach tętniczek glikoprotein,
  • zmniejszony przepływ krwi,
  • miejscowe zwyrodnienie czuciowych nerwów podskórnych,
  • uszkodzenie siatkówki oka,
  • uszkodzenie nerek,
  • problemy z pigmentacją skóry,
  • nadmierną ekspozycję na skrajne temperatury,
  • urazy termiczne tkanek.
Sprawdź produkty dla diabetyków na DOZ.pl

Leczenie dermatopatii cukrzycowej

Dermatopatia cukrzycowa jest schorzeniem przewlekłym, dlatego jej leczenie jest długie, a jego efektywność zależy od wielu czynników. Ponadto na ogół zmiany ustępują samoistnie po kilkunastu miesiącach z delikatnym bliznowaceniem. Jednakże najważniejszym krokiem jest kontrola glikemii we krwi i zapobieganie powikłaniom cukrzycy poprzez stosowanie odpowiedniej diety, utrzymywanie właściwej wagi oraz regularne zażywanie leków lub aplikację insuliny. W przypadku już obecnych zmian charakterystycznych dla dermatopatii cukrzycowej unormowanie poziomu cukru pomoże zapobiec dalszemu rozwojowi wykwitów. Generalnie nie istnieje leczenie specyficzne dla tej przypadłości, jednakże w wyjątkowych sytuacjach (rozległe zmiany z cechami zapalenia) stosuje się miejscowo preparaty zawierające kwas fusydynowy lub słabe glikokortykosteroidy, np. betametazon czy hydrokortyzon 1%.

Bardzo ważne jest zadbanie o prawidłową higienę i nawilżenie skóry poprzez stosowanie różnego rodzaju kremów nawilżających i emolientów. Pacjenci powinni także zabezpieczać zmienione miejsce – chronić przed urazami i uszkodzeniami poprzez noszenie skarpetek, unikać obcisłych butów i nadmiernego moczenia wykwitów. W przypadku wystąpienia nadkażenia bakteryjnego zmiany należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza na wizytę, żeby oczyścił ranę i przepisał antybiotyk, jednakże takie powikłanie w dermatopatii występuje rzadko. W sytuacji pojawienia się zmian skórnych i innych powikłań spowodowanych przez cukrzycę zlecane zostają specjalistyczne badania układu naczyniowego. W celu oceny żył tętnic kończyn dolnych wykorzystuje się ultrasonografię (najczęściej z funkcją Doppler).

  1. Interna Szczekilka, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2019.
  2. G.M.C. de Macedo, S. Nunes, T. Barreto, Skin disorders in diabetes mellitus: an epidemiology and physiopathology review, „Diabetology & Metabolic Syndrome”, 8 (63) 2016.
  3. C. Lansang, G.E. Umpierrez, Leczenie hiperglikemii u hospitalizowanych chorych niebędących w stanie krytycznym, „Diabetologia po Dyplomie”, 6 (1) 2009.
  4. J. Maj, Zmiany skórne u chorych na cukrzycę, [online] https://podyplomie.pl/diabetologia/35132,zmiany-skorne-u-chorych-na-cukrzyce [dostęp: 23.06.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl