Żółć w zołądku - starsza kobieta schyla się z bólu
Dominika Rynkiewicz

Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

  1. Żółć w żołądku – kiedy powinna niepokoić?
  2. O czym świadczy żółć w żołądku?
  3. Zarzucanie żółci do żołądka – objawy i diagnostyka
  4. Jak usunąć nadmiar żółci z żołądka?
  5. Jak pozbyć się żółci z żołądka, gdy przyczyną jej zalegania jest osłabiona perystaltyka?
  6. Co jeść przy cofaniu się żółci do żołądka?
  7. Czego nie wolno jeść przy zapaleniu żołądka?
  8. Domowe sposoby na żółć w żołądku

Żółć w żołądku – kiedy powinna niepokoić?

Obecność żółci w żołądku jest zjawiskiem fizjologicznym, pod warunkiem że w nim nie zalega. Zarzucanie żółci do żołądka może mieć miejsce w trakcie trawienia posiłku, gdy ciśnienie w dwunastnicy wzrasta. Wówczas sok trzustkowy jest wtłaczany do żołądka. U zdrowego człowieka w kolejnej fazie dochodzi do całkowitego opróżnienia żołądka z żółci, ponieważ następuje wznowienie fali perystaltycznej w obrębie mięśniówki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jednak gdy żółci w żołądku jest zbyt dużo (niezależnie od przyczyny), może ona powodować podrażnienie błony śluzowej, a nawet stan zapalny.

O czym świadczy żółć w żołądku?

Cofanie się żółci do żołądka nie świadczy na ogół o patologii, ale nadmiar żółci w żołądku już tak. Gdy żółć nie cofa się samoistnie z powrotem do dwunastnicy, mamy do czynienia z refluksem patologicznym. Przedłużająca się obecność soku trzustkowego w żołądku najczęściej świadczy o:

  • zaburzeniach motorycznych przewodu pokarmowego (osłabienie perystaltyki) na skutek uszkodzenia nerwów np. w przebiegu cukrzycy,
  • niedomodze zwieracza odźwiernika – mięśnia oddzielającego żołądek od dwunastnicy,
  • zniekształceniu żołądka wywołanym chorobą wrzodową,
  • usunięciu pęcherzyka żółciowego, co powoduje niekontrolowane wydzielanie żółci do przewodu pokarmowego,
  • częściowej resekcji żołądka (operacja wykonywana w chorobie wrzodowej lub nowotworowej żołądka) utrudniającej odpływ żółci z powrotem do dwunastnicy.

Obecność żółci w żołądku może mieć bardzo różne przyczyny, jednak jeżeli zalega zbyt długo, niemal zawsze wywołuje te same skutki, czyli zapalenie żołądka.

Zarzucanie żółci do żołądka – objawy i diagnostyka

To, czy żółć w żołądku jest groźna, zależy od tego, jak długo w nim przebywa. Osoby, u których żółć nie zalega, a jedynie okresowo cofa się z dwunastnicy, nie powinny mieć z tego tytułu problemów zdrowotnych. Nadmiar żółci w żołądku wywołuje następujące objawy:

  • uporczywe bóle w nadbrzuszu,
  • nudności,
  • nieprzynoszące ulgi wymioty,
  • uczucie pełności po posiłku.
Żółć w żołądku może nie wywoływać żadnych symptomów przez wiele miesięcy. Zdarza się, że objawy pojawiają się dopiero po kilku latach, gdy dojdzie do zapalenia śluzówki żołądka.

Diagnostyka refluksu dwunastniczo-żołądkowego nie jest prosta, ponieważ okresowo żółć pojawia się w żołądku osób zdrowych. Z tego względu stwierdzenie jej obecności podczas badania endoskopowego nie jest wystarczające. Dodatkowo występować powinny objawy dyspeptyczne (wymienione powyżej) i charakterystyczny dla zapalenia obraz błony śluzowej żołądka.

Jak usunąć nadmiar żółci z żołądka?

Ze względu na obniżenie komfortu życia pacjenta i ryzyko wystąpienia żółciowego zapalenia żołądka, żółć w żołądku nie powinna być bagatelizowana. Leczenie tej przypadłości może być farmakologiczne lub operacyjne w zależności od przyczyny cofania się żółci z dwunastnicy.

Jak pozbyć się żółci z żołądka, gdy przyczyną jej zalegania jest osłabiona perystaltyka?

W takim wypadku stosuje się leczenie zachowawcze. Leki stosowane na żółć w żołądku dzieli się na trzy grupy. Istotą działania pierwszej z nich jest wzmocnienie perystaltyki przewodu pokarmowego, a co za tym idzie – ułatwienie wypychania żółci z powrotem do dwunastnicy. Do tzw. leków prokinetycznych zalicza się m.in. metoklopramid i mający mniej skutków ubocznych itopryd (Prokit). Inną metodą leczenia tego schorzenia jest farmakologiczna zmiana składu żółci na mniej drażniący poprzez doustne stosowanie kwasu ursodeoksycholowego – głównego składnika żółci u niedźwiedzi. W ostatnim czasie zaczęto stosować również wyciągi z brunatnych wodorostów morskich zawierające kwas alginowy. Substancja ta ma właściwości żelujące i izolujące, co pośrednio neutralizuje żółć w żołądku.

Jak wyleczyć żółć w żołądku, gdy jej zaleganie jest powikłaniem częściowej resekcji żołądka lub cholecystektomii? U pacjentów objawowych, z żółciowym zapaleniem żołądka, stosuje się wówczas leczenie chirurgiczne. Jego celem jest wytworzenie nowego połączenia pomiędzy fragmentami jelita w taki sposób, aby ujście dróg żółciowych było bardziej oddalone od żołądka. Uniemożliwia to cofanie się żółci nawet w przypadku niewydolnego odźwiernika.

Co jeść przy cofaniu się żółci do żołądka?

Dieta osób cierpiących na zaleganie żółci w żołądku powinna opierać się na zdrowym żywieniu. Jego filarami jest regularne spożywanie niezbyt obfitych, lekkostrawnych posiłków. Wszelkie warzywa, owoce, produkty zbożowe, nabiał i chude mięso są nieszkodliwe przy nadmiarze żółci w żołądku. Dieta powinna zawierać natomiast niewielką ilość tłuszczu, ponieważ pobudza on wydzielanie żółci do przewodu pokarmowego. Podczas szukania dokładnych wytycznych dotyczących tego, co można i czego nie można jeść przy zaleganiu żółci w żołądku, wystarczy przyjąć kryteria szerzej znanej diety wątrobowej.

Dowiedz się więcej o zasadach diety wątrobowej na DOZ.pl

Czego nie wolno jeść przy zapaleniu żołądka?

Przy zapaleniu żołądka, niezależnie od przyczyny, wskazana jest lekkostrawna dieta. Wykluczyć należy tłuste, smażone i grillowane potrawy. Niewskazane są również słodycze, gazowane napoje, kawa i alkohol. Dyskomfort mogą nasilać także ostre przyprawy, produkty kiszone i wędzone wędliny. Mimo że błonnik pokarmowy jest bardzo zdrowy, przy zapaleniu żołądka należy go unikać. Z tego względu okresowo należy wyeliminować z diety produkty pełnoziarniste, suszone owoce i niektóre warzywa.

Domowe sposoby na żółć w żołądku

Co możemy samodzielnie zrobić, gdy żółć gromadzi się nadmiernie w żołądku? Istotne jest przestrzeganie zalecanej diety oraz stosowanie się do ogółu zasad zdrowego stylu życia. Ponadto ilość żółci w żołądku mogą obniżać zioła o działaniu prokinetycznym. Ulgę w objawach mogą zatem przynosić napary z mięty, melisy, rumianku, kminku czy lukrecji.

  1. T. Wocial, Jak rozpoznawać i leczyć refluks żółci do żołądka i przełyku?, „Gastroenterologia Kliniczna” 2012, tom 4, nr 4, 141–150.
  2. A. Dąbrowski, K. Marlicz, Gastropatia żółciowa, [online] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.5.4. [dostęp:] 19.05.2024.
  3. A. Lake, S. Rao, Bile Reflux Gastropathy and Functional Dyspepsia, „Journal of Neurogastroenterology and Motility” 2021, tom 27, nr 3, 400–407.
  4. W. Łaszewicz, Zapalenie żołądka, [online] https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/805,zapalenie-zoladka [dostęp:] 19.05.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl