sposoby na chrapanie
Paulina Brożek

Chrapanie – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Zaburzenia snu pod postacią chrapania znacznie częściej dotykają mężczyzn, a problem ten pogłębia się z wiekiem. Według badań, w Polsce chrapie około 45% społeczeństwa. Chrapaniu sprzyjają otyłość, nikotynizm, spożywanie alkoholu przed snem. Chrapanie może być także groźne dla naszego zdrowia. Czy istnieją zatem skuteczne sposoby lub leki na chrapanie? Czy reklamowane preparaty na chrapanie w postaci sprayu lub tabletek wystarczą? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Czym jest chrapanie? Dlaczego chrapiemy?

Chrapanie to dość powszechna dolegliwość, na którą skarży się ok. 45 procent naszego społeczeństwa. Najczęściej dotyka osób pomiędzy 45. a 60. rokiem życia, znacznie częściej mężczyzn niż kobiet. Odgłosy wydawane podczas chrapania to nic innego jak wibracje tkanek miękkich jamy ustnej i gardła. W trakcie snu napięcie mięśni obniża się, powodując zbliżanie się do siebie ścian górnych dróg oddechowych oraz opadnięcie w stronę przełyku języka i podniebienia miękkiego. Przepływające podczas oddechu powietrze wprawia zwiotczałe mięśnie w drgania, które słyszymy na zewnątrz.

Do czynników nasilających zaburzenia oddychania podczas snu możemy zaliczyć m.in nadwagę, spanie w pozycji na plecach, spożywanie alkoholu przed snem czy nikotynizm. U osób z nadwagą cząsteczki tłuszczu odkładające się w błonie śluzowej gardła zwężają jego światło, zwiększając opór dróg oddechowych i utrudniając tym samym przepływ powietrza. Alkohol poprzez zmniejszenie napięcia mięśni, powoduje opadanie języka na tylną ścianę gardła, zwężając jego światło. Jednocześnie osłabia obronny mechanizm budzenia się, wpływając bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy. Oba te czynniki zakłócają przebieg snu i tor oddychania.

Na nasilenie chrapania ma wpływ również spanie w pozycji na wznak, z powodu opadnięcia w dół i ku tyłowi podstawy języka. Drażniące działanie dymu tytoniowego na tkanki gardła wywołuje suchość w ustach, stany zapalne nasilające problemy z chrapaniem. Nieprawidłowości w budowie anatomicznej nosogardła oraz schorzenia laryngologiczne, tj. polipy nosa, skrzywienie przegrody nosa, przewlekłe zapalenie zatok, przerost migdałków, wiotkość nagłośni, również sprzyjają występowaniu chrapania.

Chrapanie u dziecka – o czym może świadczyć?

Chrapanie podczas snu może wystąpić nawet u noworodków i niemowląt, wynikając z niedojrzałości organizmu, wiotkości krtani, zbyt suchego powietrza w sypialni czy infekcji. U dzieci <2. roku życia najczęstszą przyczyną chrapania jest przerost migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego. Każde utrzymujące się przez dłuższy czas chrapanie u dziecka należy skonsultować z lekarzem.

Chrapanie a bezdech senny

Przewlekłe chrapanie prowadzi do miejscowego stanu zapalnego gardła, objawiając się suchością błony śluzowej jamy ustnej, uczuciem przeszkody podczas połykania, bólami gardła. Niestety, u części osób chrapanie jest jednym z objawów obturacyjnego bezdechu sennego (OSA, ang. obstructive sleep apnea), kiedy dochodzi do zatrzymania oddychania w czasie snu co najmniej na 10 sekund z towarzyszącymi spadkami stężenia tlenu we krwi i towarzyszącą sennością w ciągu dnia.

W Polsce bezdech senny dotyka około 1,2 mln osób. Jest to choroba przewlekła, istotnie wpływająca na jakość życia i może prowadzić do rozwoju chorób naczyniowych i mózgowych.

Objawy obturacyjnego bezdechu sennego możemy podzielić na nocne i dzienne. Wśród objawów nocnych możemy wymienić: chrapanie, epizody bezdechu obserwowane przez osoby śpiące z chorym, przerywany sen, nocna potliwość, wybudzenia z uczuciem braku tchu. Objawy dzienne obejmują nadmierną senność w ciągu dnia, suchość w jamie ustnej, trudności z koncentracja, poranne bóle głowy, zaburzenia libido.

Czynnikami ryzyka OSA są: otyłość, płeć męska, obwód szyi >43 cm u mężczyzn i >40 cm u kobiet, zmiany w budowie górnych dróg oddechowych, palenie papierosów, picie alkoholu przed snem, przyjmowanie leków nasennych lub miorelaksacyjnych (zwiotczajacych mięśnie).

Ponieważ obturacyjny bezdech senny stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, wymagana jest konsultacja lekarska np. pulmonologa. Rozstrzygającym badaniem różnicującym „zwykłe chrapanie” od bezdechu sennego jest polisomnografia (PSG).

Sposoby na chrapanie – jak przestać chrapać?

Niestety, nie istnieje jedno, uniwersalne lekarstwo na chrapanie. Leczenie dobierane jest indywidualnie do każdego pacjenta. Każda ze stosowanych metod ma swoje wskazania i przeciwwskazania.

Podstawą leczenia jest edukacja pacjenta. Należy dążyć do redukcji masy ciała, zaprzestania palenia papierosów, unikania spania w pozycji na wznak. Sklepy ortopedyczne posiadają w swoim asortymencie poduszki przeciw chrapaniu. Na rynku dostępne są preparaty przeciw chrapaniu jak spraye do gardła lub do nosa, listki doustne, plastry na nos, które stosowane w przypadku zwykłego chrapania mogą przynieść poprawę.

Natomiast w przypadku istniejących schorzeń nosogardła konieczne jest ich wyleczenie. Niekiedy pomocne okazuje się skorygowanie skrzywionej przegrody nosa, zmniejszenie małżowin nosowych lub endoskopowa operacja zatok. Radiotermoablacja (RTA) podniebienia miękkiego polega na wkłuciu w podniebienie elektrody wytwarzającej prąd o częstotliwości fal radiowych. Po zabiegu podniebienie znacznie trudniej wpada w wibracje. Leczenie chirurgiczne chrapania i bezdechu sennego polega na częściowym usunięciu tkanek miekkich gardła i podniebienia miękkiego z częściową amputacją języczka. W przypadku dużych zmian wykonuje się plastykę podniebienia i gardła.  Niestety, często po kilku latach od zabiegu tkanki ponownie wiotczeją i problem chrapania powraca.

W leczeniu bezdechu sennego stosowana jest terapia CPAP (Continuous Positive Airway Pressure – stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych). Stosowanie dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych zabezpiecza przed incydentami spłycenia oddechu i bezdechami przez utrzymywanie drożności w górnych drogach oddechowych. Urządzeniem do wykonywania CPAP jest pompa powietrzna, podłączona do specjalnej maski na twarz zakładanej na noc, pokrywającej nos albo nos i usta razem.

Skutki nieleczonego chrapania

Natężenie hałasu podczas chrapania może osiągać do 90 dB, co można porównać z odgłosem pracującego odkurzacza. Z tego powodu chrapanie często staje się również przyczyną konfliktów rodzinnych i „przeprowadzki” partnera do oddzielnego pokoju. Partnerzy osób chrapiących zgłaszają również zaburzenia snu, dużą liczbę wybudzeń nocnych, bóle głowy i senność w ciągu dnia.

Nieleczone chrapanie i obturacyjny bezdech senny przyczyniają się do rozwoju zaburzeń snu oraz chorób naczyniowych tj. nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu czy cukrzycy. Badania wykazują że osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny znacznie częściej powodują wypadki komunikacyjne. Najgroźniejszy powikłaniem, na szczęście rzadkim, jest zgon podczas snu.

  1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2015, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2015.
  2. L. J. Epstein, D. Kristo, P. J. Strollo i in., Clinical guideline for the evaluation, management and long-term care of obstructive sleep apnea in adults, „Journal of Clinical Sleep Medicine”, nr 5 2009.
  3. D. W. Wetter, T. B. Young, T. R. Bidwell i in., Smoking as a risk factor for sleep-disordered breathing, „Archives of internal medicine”, nr 154 1994.
  4. Sleep-related breathing disorders in adults: Recommendations for syndrome definition and measurement techniques in clinical research, „Sleep”, nr 22 1999.
  5.  J. Zieliński, R. Pływaczewski, M. Bednarek, Zaburzenia oddychania w czasie snu, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1997.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl