Operacja wszczepienia by-passów
Paulina Kłos-Wojtczak

By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

Warto wiedzieć, że choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zgonów w naszym kraju. Na ich rozwój ma wpływ wiele czynników, w tym nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia. Niestety, zwiększa się odsetek populacji osób otyłych, prowadzących siedzący tryb życia i stroniących od zdrowej i zbilansowanej diety.

Na czym polega pomostowanie aortalno-wieńcowe?

Pomostowanie aortalno-wieńcowe (ang. coronary artery bypass grafting, CABG) to operacja z zakresu kardiochirurgii, polegająca na wszczepieniu tzw. bajpasów, czyli pomostów naczyniowych (pośrednich lub bezpośrednich) między tętnicą główną a tętnicami wieńcowymi. W trakcie zabiegu CABG konieczne jest ominięcie miejsca zwężenia tętnicy wieńcowej.

Celem wszczepienia by-passów jest stworzenie drogi dla krwi dopływającej do serca. Kluczowe jest jednak ominięcie zamkniętych i zwężonych naczyń krwionośnych. Operację stosuje się głównie u chorych z zaawansowaną chorobą wieńcową.

By-passy – przebieg operacji. Ile trwa operacja pomostowania aortalno-wieńcowego?

Zabieg wszczepienia by-passów wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Przebieg operacji zachodzi z zachowaniem naczyń własnych pacjenta (głównie tętnic piersiowych wewnętrznych, żyły piszczelowej i tętnicy promieniowej). Operacja jest przeprowadzana na ogół z wykorzystaniem krążenia pozaustrojowego. Kardiochirurg za pomocą skalpela nacina klatkę piersiową chorego na wysokości mostka. W kolejnym etapie konieczne jest podłączenie aparatury służącej do podtrzymania krążenia pozaustrojowego.

Chociaż może wydawać się to krokiem dość drastycznym, lekarz musi zatrzymać akcję serca i tym samym zabieg wykonywany jest właśnie w takich warunkach. Akcja serca jest przywracana dopiero wtedy, gdy pomost naczyniowy został już założony.

Czasami operacja wszczepienia by-passów przebiega bez użycia krążenia pozaustrojowego. W takim przypadku kardiochirurg nie zatrzymuje akcji serca. Po operacji pacjenci muszą pozostać w szpitalu jeszcze ok. 7 dób, jednak wszystko uzależnione jest od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Po operacji konieczne jest przejście odpowiedniej rehabilitacji, która przygotowuje rekonwalescenta do powrotu do normalnego stylu życia.

Ile trwa operacja wszczepienia by-passów? Ponieważ jest to zabieg chirurgiczny wymagający od lekarza szwajcarskiej precyzji, może trwać nawet kilka godzin.

By-passy – powikłania po operacji

Powikłania po operacji pomostowania aortalno-wieńcowego mogą mieć różnorodny charakter i obejmować m.in.:

Rzadkim, ale realnym powikłaniem po operacji pomostowania aortalno-wieńcowego jest zgon pacjenta. Należy jednak pamiętać, że lekarz, decydując się na przeprowadzenie zabiegu wszczepienia by-passów, zawsze bierze pod uwagę przewagę korzyści zdrowotnych nad potencjalnym ryzykiem.

Kiedy trzeba zrobić by-passy?

Wskazaniem do wykonania pomostowania aortalno-wieńcowego jest m.in.:

  • zaawansowana choroba wieńcowa,
  • dławica piersiowa,
  • stany po zawale serca,
  • brak pozytywnej odpowiedzi organizmu na leczenie farmakologiczne.
Przeciwwskazania do wszczepienia by-passów to przede wszystkim choroba nowotworowa, upośledzenie wydolności mięśnia sercowego, zaburzenia elektrolitowe o poważnym przebiegu, niedokrwistość i miażdżyca końcowych odcinków naczyń wieńcowych.

Ile się żyje po by-passach?

Długość życia po wszczepieniu by-passów uzależniona jest przede wszystkim od wieku i ogólnego stanu zdrowia osoby poddanej zabiegowi. Konieczne jest zastosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza, w tym utrzymywania właściwej diety, a także abstynencji alkoholowej i tytoniowej. Bardzo ważne jest, aby osoby intensywnie pracujące fizycznie zmieniły swój tryb życia. Dźwiganie ciężarów nie jest bowiem wskazane po przejściu zabiegu pomostowania aortalno-wieńcowego.

Choroby sercowo-naczyniowe w Polsce

Schorzenia sercowo-naczyniowe rozwijają się latami, a pierwsze niepokojące objawy powinny być sygnałem do szybkiej konsultacji z lekarzem i wykonania pełnego panelu badań. Ryzyko jest bowiem ogromne, a każdy zawał jest sytuacją zagrożenia życia.

Farmakologiczne leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego jest przewlekłe, a przyjmowanie określonych leków najczęściej trwa do końca życia chorego. W szczególnie trudnych przypadkach zwężenia tętnic wieńcowych przeprowadza się operację wszczepienia by-passów, czyli zabieg pomostowania aortalno-wieńcowego.

  1. R. Ochotny, Leczenie stabilnej choroby wieńcowej, „Forum Medycyny Rodzinnej”, nr 3 2007.
  2. A. Cassar, D.R. Holmes, CH.S. Rihal i in., Przewlekła choroba wieńcowa: diagnostyka i postępowanie, „Medycyna po Dyplomie”, nr 11 2010.
  3. M. Dominiak i J. Drożdż, Operacja pomostowania aortalno-wieńcowego pozostaje optymalnym leczeniem u pacjentów z zaawansowaną postacią wielonaczyniowej choroby wieńcowej – wnioski z badań wieloośrodkowych, „Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska”, nr 2 2009.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl