Rozszerzone źrenice w oku kobiety
Paulina Kłos-Wojtczak

Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

  1. Rozszerzone źrenice – przyczyny. O czym świadczą rozszerzone źrenice?
  2. Po jakich narkotykach rozszerzają się źrenice?
  3. Dlaczego źrenice rozszerzają się po narkotykach?
  4. Jak długo po podaniu leku źrenice mogą być rozszerzone?
  5. Rozszerzone źrenice u dziecka
  6. Czy istnieje sposób na wymuszenie rozszerzenia źrenic?

Mechanizm rozszerzania źrenic jest naturalnym sposobem adaptacji do zmieniających się warunków oświetlenia, reakcją na stres lub też inny silny bodziec emocjonalny. Fizjologiczną rolą tej części oka jest kontrolowanie ilości światła, które przedostaje się do jego głębszych warstw i warunkuje powstawanie obrazu. Źrenica zwęża się, gdy pada na nią wiązka światła (jest to reakcja bezpośrednia) lub gdy zbliża się do niej oglądany przedmiot. Z kolei jej naturalne rozszerzenie można zaobserwować, kiedy wchodzimy do ciemnego pokoju. Wówczas źrenica wpuszcza więcej światła, by dostrzec więcej. Nieco inaczej jest w sytuacjach patologicznych.

Rozszerzone źrenice – przyczyny. O czym świadczą rozszerzone źrenice?

Przyczyn rozszerzonych źrenic może być wiele. Czasami jest to konsekwencja aplikacji kropli do oczu. Ma to miejsce np. podczas badań okulistycznych. Lekarz wówczas podaje pacjentowi krople atropiny, która rozszerza źrenice i czasowo poraża zdolność do akomodacji, co ułatwia badanie. To właśnie dlatego tuż po wykonaniu szczegółowych badań okulistycznych nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.

Środki farmakologiczne, które indukują rozszerzenie źrenic, to:

  • leki o działaniu przeciwhistaminowym, w tym biperyden,
  • epinefryna, czyli adrenalina,
  • homatropina,
  • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne,
  • tropikamid,
  • niektóre substancje czynne o działaniu przeciwdrgawkowym,
  • cyklopentolat.
Sprawdź ofertę kropli do oczu na DOZ.pl

W powyższych przypadkach rozszerzenie źrenic na ogół jest zjawiskiem przejściowym i zanika, gdy ilość substancji czynnej w organizmie spada. Nieco inaczej jest w przypadku chorób. Szczególnie niepokojące jest zaobserwowanie źrenic w kształcie owalnym. Nie reagują one na światło i na ogół świadczą o schorzeniu neurologicznym.

Rozszerzenie źrenic może być objawem m.in.:

  • urazu czaszki,
  • uszkodzenia nerwów czaszkowych,
  • guza mózgu,
  • ostrego napadu jaskry,
  • encefalopatii Wernickego,
  • tętniaka naczyń mózgowych,
  • zatrucia jadem kiełbasianym,
  • kiły,
  • infekcji mózgowej o podłożu wirusowym,
  • polineuropatii błoniczej.
Ponadto efekt rozszerzenia źrenic może pojawić się po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu, a także roślin, takich jak lubczyk, wilcza jagoda, psianka czy też bieluń dziędzierzawa.

Czasami rozszerzeniu ulega tylko jedna źrenica. Nie zawsze jest to powód do niepokoju. Ważne jest jednak to, aby różnica w szerokości pomiędzy źrenicami nie była większa niż 0,6 mm. To zjawisko nazywa się anizokorią fizjologiczną. Gdy różnica ta jest większa niż 1 mm, wówczas konieczna jest wizyta u okulisty, ponieważ może to świadczyć o patologii np. mięśni zwieracza lub rozwieracza źrenicy.

Po jakich narkotykach rozszerzają się źrenice?

Mechanizm rozszerzania się źrenic obserwuje się po zażyciu niektórych substancji psychoaktywnych, w tym kokainy, amfetaminy, LSD i marihuany. Warto zaznaczyć, że po niektórych narkotykach źrenice się zwężają, a ma to miejsce w przypadku opium, heroiny i morfiny. Wówczas źrenice mają słabą zdolność do reagowania na światło.

Dlaczego źrenice rozszerzają się po narkotykach?

Za zjawisko rozszerzania się źrenic po spożyciu narkotyków odpowiada układ współczulny, który jest odpowiedzialny za pobudzenie organizmu i przygotowanie go do „walki lub ucieczki”. Substancje czynne narkotyków działają bezpośrednio na receptory układu nerwowego, co poza rozszerzeniem źrenic powoduje przyspieszenie akcji serca, a także wyrzut adrenaliny.

Jak długo po podaniu leku źrenice mogą być rozszerzone?

Efekt rozszerzenia źrenic po podaniu leku uzależniony jest od substancji aktywnej, a także jej stężenia. Niemniej ważne są indywidualne predyspozycje i wrażliwość organizmu. W większości przypadków zjawisko poszerzenia źrenic pojawia się po 20-30 minutach od aplikacji kropli do worka spojówkowego. Najsilniejszy efekt przeważnie utrzymuje się przez ok. 3 godziny, a całkowite ustąpienie tego mechanizmu następuje po ok. 5 godzinach.

Rozszerzone źrenice u dziecka

Rozszerzone źrenice u dziecka mogą być zjawiskiem całkowicie naturalnym lub patologicznym. W tym pierwszym przypadku jest to najczęściej związane ze stresem, silnym pobudzeniem emocjonalnym, zatruciem lekami lub skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych substancji aktywnych. W drugim jednak za nienaturalne poszerzenie źrenic odpowiedzialne mogą być m.in. hormony.

U dzieci rozszerzone źrenice mogą świadczyć o tzw. zespole serotoninowym. Wówczas w organizmie obserwuje się podwyższone stężenie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Innymi objawami tego schorzenia są: silne pobudzenie ruchowe i emocjonalne, omamy, mania, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, tachykardia, a także wzmożona potliwość.

Podobnie jak u osób dorosłych, rozszerzone źrenice u dziecka, w tym noworodka i niemowlaka, mogą zwiastować poważne choroby neurologiczne lub okulistyczne, w tym np. rozległy udar niedokrwienny, wirusową lub bakteryjną infekcję mózgu czy też uszkodzenie nerwu okoruchowego.

Czy istnieje sposób na wymuszenie rozszerzenia źrenic?

Czy można wymusić zjawisko rozszerzenia źrenic? Tak! Najłatwiej jest zaobserwować ten mechanizm przy silnych bodźcach emocjonalnych – zarówno tych pozytywnych (miłość, podniecenie, wzruszenie), jak i negatywnych (stres, strach, lęk).

Farmakologicznym sposobem jest aplikacja do worka spojówkowego roztworu atropiny lub innych substancji (również w postaci doustnej), które pobudzają układ współczulny i blokują przywspółczulny.

  1. A. Brązert i J. Kocięcki, Oczny zespół niedokrwienny, „Okulistyka po Dyplomie”, 2018, nr 1.
  2. H. Kwiecińska i A. Kamińka, Neurologia Merrita, Wrocław 2018.
  3. B. Romanowska-Dixon i wsp., Onkologia Okulistyczna, Warszawa 2021.
  4. E. Langwińska-Wośko, Y. Avidzba i A. Awad, Zespół czerwonego oka w praktyce lekarza POZ, „Lekarz POZ”, 2017, nr 3.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl