Smutna dziewczyna z depresją nerwicową na pomoście
Weronika Babiec

Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – różnice. Czy to to samo?

Depresja nerwicowa i nerwica depresyjna na pierwszy rzut oka mogą wydawać się tym samym zaburzeniem. Mimo że w obu przypadkach mamy do czynienia z objawami depresyjnymi i lękowymi, między depresją nerwicową a nerwicą depresyjną występują jednak znaczące różnice. Co to jest depresja nerwicowa, a czym jest nerwica depresyjna?

  1. Depresja nerwicowa (dystymia) – co to?
  2. Depresja nerwicowa – objawy
  3. Depresja nerwicowa – leczenie
  4. Depresja nerwicowa – przyczyny
  5. Nerwica depresyjna – co to jest?
  6. Jakie są objawy nerwicy depresyjnej?
  7. Jak leczyć nerwicę depresyjną?
  8. Nerwica depresyjna – przyczyny
  9. Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – czym się różnią?

Depresja nerwicowa (dystymia) – co to?

Depresja nerwicowa to potoczna nazwa dystymii zaklasyfikowanej w ICD-10. Jest to tzw. przewlekła depresja, która charakteryzuje się obniżeniem nastroju trwającym minimum 2 lata lub dłużej. W odróżnieniu od klasycznej depresji objawy dystymii są o wiele łagodniejsze, w związku z czym przewlekła depresja nerwicowa często pozostaje niezdiagnozowana, a tym samym nie jest poddana odpowiedniemu leczeniu.

Depresja nerwicowa – objawy

Do objawów dystymii zalicza się m.in.:

W depresji nerwicowej istnieje również ryzyko wystąpienia myśli lub prób samobójczych.

Dowiedz się, czym jest depresja i jak ją leczyć, na DOZ.pl

Depresja nerwicowa (dystymia) – leczenie

Jak pomóc osobom z depresją nerwicową? Dystymia to choroba, która pod żadnym pozorem nie powinna być bagatelizowana. Jeżeli zauważymy jej objawy u bliskiej nam osoby, wówczas warto zasugerować jej wizytę u specjalisty. Dystymia powinna bowiem zostać poddana odpowiedniemu leczeniu pod okiem specjalistów. W zależności od nasilenia objawów, ich częstotliwości i potrzeb pacjenta w leczeniu przewlekłej depresji nerwicowej wykorzystuje się psychoterapię lub farmakoterapię.

Depresja nerwicowa – przyczyny

Wśród przyczyn depresji nerwicowej wymienia się:

  1. Czynniki genetyczne – dystymia częściej obserwowana jest u osób, u których w rodzinie występowały zaburzenia depresyjne.
  2. Czynniki biologiczne – zaburzenia w funkcjonowaniu neuroprzekaźników, zmiany w obrębie mózgu. 
  3. Czynniki środowiskowe rozwód, śmierć bliskiej osoby, ciężka choroba własna lub w rodzinie, przewlekły stres itp.
  4. Czynniki osobowościowe     depresja nerwicowa częściej rozwija się u osób z niską samooceną, niskim poczuciem własnej wartości, o nadmiernym samokrytycyzmie i z pesymistycznym postrzeganiem świata.

Nerwica depresyjna – co to jest? 

Nerwica depresyjna nie została zaklasyfikowana w żadnej klasyfikacji diagnostycznej. Niemniej jednak jest to potoczna nazwa, która odnosi się do zaburzeń lękowych współwystępujących ze stanami depresyjnymi. Dominujący lęk i uczucie niepokoju to charakterystyczne symptomy nerwicy depresyjnej. 

Jakie są objawy nerwicy depresyjnej? 

Objawy nerwicy depresyjnej to m.in.: 

  • nieuzasadniony lęk, 
  • niepokój, 
  • drażliwość, 
  • napięcie,  
  • zmienność nastrojów, 
  • obsesyjne myśli, 
  • uczucie zmęczenia, 
  • brak motywacji do działania, 
  • zaburzenia koncentracji, 
  • płaczliwość, 
  • niezdolność do odczuwania przyjemności. 

Nerwica bardzo często objawia się także somatycznie, pod postacią symptomów z ciała. Objawy fizyczne nerwicy depresyjnej to: 

Sprawdź preparaty na lęk i stres na DOZ.pl

Jak leczyć nerwicę depresyjną?

Leczenie nerwicy depresyjnej, podobnie jak w przypadku depresji nerwicowej, uzależnione jest od indywidualnego przypadku. Zazwyczaj specjaliści zalecają psychoterapię poznawczo-behawioralną, dzięki której pacjent może dotrzeć do źródła problemu, a także nauczyć się rozpoznawać własne emocje. Podczas psychoterapii chory uczy się również, jak reagować na lęk i jak sobie z nim radzić.

W niektórych przypadkach, gdy objawy są bardzo nasilone lub pacjent nie reaguje na psychoterapię, specjalista może zalecić wdrożenie farmakoterapii. Leki na nerwicę depresyjną to m.in. środki przeciwlękowe, uspokajające lub przeciwdepresyjne. Jednak o tym, jakie leki zostaną wdrożone, każdorazowo decyduje lekarz na podstawie dokonanego rozpoznania.

Wiele osób zastanawia się, czy nerwica depresyjna jest uleczalna. Oczywiście jest ona jak najbardziej uleczalna, pod warunkiem że zostanie poddana odpowiedniemu postępowaniu terapeutycznemu.

Nerwica depresyjna – przyczyny

Wśród czynników predysponujących do rozwoju nerwicy depresyjnej wymienia się:

  • czynniki genetyczne,
  • czynniki osobowościowe – zaniżona samoocena, nadmierny samokrytycyzm itp.,
  • czynniki środowiskowe – traumatyczne wydarzenia z przeszłości, śmierć bliskiej osoby, molestowanie seksualne, przemoc itp.,
  • czynniki biologiczne – zaburzenia pracy m.in. układu limbicznego, kory przedczołowej, podwzgórza.

Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – czym się różnią?

Depresja nerwicowa zaliczana jest do zaburzeń afektywnych, a więc jest powiązana z nastrojem. W jej przebiegu dominującymi objawami są: spadek nastroju, obniżona samoocena, zmęczenie, problemy ze snem czy spadek energii do działania. Nerwica depresyjna natomiast traktowana jest jako zaburzenie, w którym dominuje lęk. W związku z tym może być zaklasyfikowana do grupy zaburzeń lękowych.

Zaburzenia lękowe – poznaj objawy, przyczyny i sposoby ich leczenia na DOZ.pl

Wiele osób zastanawia się, czy nerwica prowadzi do depresji. Jak się okazuje, zaburzenia lękowe mogą stać się przyczyną depresji, dlatego bardzo istotne jest wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego tak szybko, jak to możliwe.

Nieleczona depresja i nerwica niosą za sobą bowiem negatywne skutki dla codziennego funkcjonowania. Nieleczone zaburzenia będą negatywnie wpływać na każdą sferę życia i będą skutkować m.in. obniżonym poczuciem własnej wartości, izolowaniem się od innych, problemami w pracy, problemami w relacjach z innymi, zaniedbywaniem codziennych obowiązków, brakiem satysfakcji z życia. Ponadto nieleczona depresja może również stać się przyczyną samobójstwa, dlatego jej objawów nie można nigdy bagatelizować.

  1. Nitka-Siemińska, A., Siemiński, M., Wichowicz, H., Nyka, W. (2005). Dystymia. Psychiatria, t. 2, nr 1, s. 40-43.
  2. Izydorczyk, B. (2005). Autodestrukcyjny wymiar jakości życia ludzi doświadczających lęku i depresji. Chowanna, t. 1, s. 78-91.
  3. Grabski, B. (2011). Depresyjne zaburzenia osobowości. Psychiatria po Dyplomie, t. 8, nr 2.
  4. Dudek, M. (2014). Depresja wśród młodzieży licealnej. Rocznik Komisji Nauk Pedagogicznych, t. LXVII, s. 139-151.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl