Wizalizacja dziury w sercu
Paulina Kłos-Wojtczak

Dziura w sercu – czym jest ubytek przegrody międzyprzedsionkowej?

Fraza „dziura w sercu” brzmi bardzo poważnie. Mogłoby się wydawać, że życie z taką wadą jest niemożliwe. W rzeczywistości chodzi o ubytek przegrody międzyprzedsionkowej, który najczęściej diagnozuje się u osób dorosłych, ponieważ w wieku dziecięcym nie daje żadnych specyficznych objawów. Czym jest choroba? Jakie niesie za sobą powikłania? Czy da się ją wyleczyć?

  1. Dziura w sercu – czym jest? Objawy ubytku przegrody międzyprzedsionkowej
  2. Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej – przyczyny
  3. Czym grozi dziura w sercu? Czy z dziurą w sercu można żyć?
  4. Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej – leczenie
  5. Zabieg zamknięcia dziury w sercu
  6. Dziura w sercu a udar mózgu

W 2022 roku media obiegła informacja o tym, że u jednego z czołowych polskich dziennikarzy Tomasza Lisa po przebyciu kolejnego udaru mózgu została zdiagnozowana tzw. dziura w sercu. Wielu czytelników spotkało się z tą jednostką chorobową po raz pierwszy, co zwiększyło statystyki wyszukiwania jej nazwy w Internecie. Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej (ang. atrial septal defect, ASD) stanowi 7,28% wszystkich wad serca i występuje z częstotliwością 42 przypadków na 100 000 żywych urodzeń.

Dziura w sercu – czym jest? Objawy ubytku przegrody międzyprzedsionkowej

Dziura w sercu, tj. ubytek przegrody międzyprzedsionkowej, to wrodzona wada serca, która znacznie częściej pojawia się u dziewczynek niż u chłopców. Zdecydowana większość przypadków jest jednak diagnozowana u dorosłych, co jest związane z tym, że powoduje niewydolność mięśnia sercowego, która daje specyficzne objawy. Większość chorych o swojej wadzie dowiaduje się najczęściej przy okazji diagnostyki udaru mózgu lub zawału, co widoczne jest na obrazowaniu EKG, RTG i badaniu echa serca.

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej rozwija się już na etapie życia płodowego. Rozwój mięśnia sercowego jest wieloetapowy. Początkowo serce zbudowane jest z jednej jamy, która podzielona jest przegrodą, a następnie na skutek zwiększającego się ciśnienia w lewym przedsionku zostaje ona zamknięta. Ma to miejsce tuż po porodzie. Czasami jednak przegroda nie zostaje zamknięta, przez co tworzy się ubytek. Jeżeli wada zostanie wykryta w dzieciństwie, jest wskazaniem do przeprowadzenia operacji.

Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej – przyczyny

Wyniki badań naukowych nadal nie dały jednoznacznej odpowiedzi na temat tego, co jest przyczyną pojawienia się ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Wiadomo jednak, że istnieją pewne czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko tej wady serca.

Czynnikami ryzyka rozwoju ASD u dziecka są niektóre schorzenia mające miejsce w okresie ciąży, w tym:

Równie istotne jest występowanie wad serca w rodzinie, co świadczy o pewnej predyspozycji genetycznej do tego typu schorzeń.

Czym grozi dziura w sercu? Czy z dziurą w sercu można żyć?

Poważną konsekwencją rozwoju ubytku przegrody międzyprzedsionkowej jest to, że na skutek zaburzenia ciągłości tkanki dochodzi do mieszania się krwi żylnej z tętniczą. Powoduje to przeciek, co zwiększa przepływ płucny. W bardzo młodym wieku objawy nie muszą się pojawić lub są bardzo niespecyficzne. Maluch może wówczas nieco szybciej się męczyć podczas wysiłku fizycznego i cierpieć na duszności.

Wraz z rozwojem ASD częściej dochodzi do zaburzeń rytmu serca i niewydolności krążenia. U osób dorosłych sygnałem alarmowym są ponadto nawracające infekcje dróg oddechowych.

Długofalowe powikłania dziury w sercu to m.in.:

Czy z dziurą w sercu można żyć? Okazuje się, że ponad 30% osób z ubytkiem przegrody międzyprzedsionkowej nie zdaje sobie z sprawy z obecności schorzenia. Jest to związane z brakiem objawów, które mogłyby świadczyć o jakiejkolwiek nieprawidłowości. Jednakże rozpoznanie wady podczas badań obrazowania jest jednoznaczne z koniecznością rozpoczęcia leczenia lub pozostania pod stałą obserwacją kardiologiczną. Jest to jednak zależne od indywidualnego przypadku i decyzji lekarza.

Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej – leczenie

Jedyną możliwością leczenia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej jest operacja. Może zostać wykonana dwoma sposobami: techniką przezskórną lub chirurgiczną. Decyduje o tym lekarz w oparciu o wyniki badań i ogólny stan zdrowia pacjenta. W podjęciu decyzji kluczowa jest ocena ryzyka pojawienia się powikłań.

Metoda przezskórna jest nieco mniej skomplikowana, małoinwazyjna i niesie za sobą znacznie mniejsze ryzyko. Polega ona na implantacji specjalnego okludera Amplatza zbudowanego z dwóch elastycznych dysków. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Zabieg zamknięcia dziury w sercu

Chirurgiczne zamknięcie dziury w sercu rekomendowane jest u osób powyżej 40. roku życia. Co ciekawe, operacja u osób dorosłych obarczona jest znacznie większym ryzykiem niż u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Zabieg zamknięcia ASD wykonuje się za pomocą dwóch metod:

  • wykorzystanie tzw. łat (syntetycznych lub biologicznych pobranych z osierdzia), które domykają ubytek,
  • cewnikowanie serca za pomocą zapinek – implantów.

Dziura w sercu a udar mózgu

Mogłoby się wydawać, że dziura w sercu nie może mieć nic wspólnego z udarem mózgu. Niestety, jest inaczej. Na skutek nadmiernego przecieku krwi może dojść do pojawienia się niewielkich skrzeplin, które wędrują po krążeniu systemowym i w konsekwencji trafiają do mózgu.

Statystyki nie napawają optymizmem. Okazuje się bowiem, że coraz młodsi pacjenci, którzy trafiają na SOR z podejrzeniem udaru mózgu, w dalszej diagnostyce wykazują także ASD.
  1. K. Plaskota i P. Hoffman, Patologie przegrody międzyprzedsionkowej – związek z udarem mózgu, „Kardiologia po Dyplomie”, nr 02 2019.
  2. K. Miszalski-Jamka, G. Jan, Z. Kalarus i in., Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej typu sinus venosus rozpoznany za pomocą kardiologicznego rezonansu magnetycznego – opis przypadku, „Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska”, nr 4 2008.
  3. I. Konarska: Tomasz Lis: „Dziura w sercu” przyczyną udarów, termedia.pl, [online] https://www.termedia.pl/wartowiedziec/Tomasz-Lis-Dziura-w-sercu-przyczyna-udarow,49159.html [dostęp 27.02.2023].
  4. B. Kucińska, I. Janiec i B. Werner, Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej typu otworu wtórnego rozpoznany u nastolatka uprawiającego sport, „Nowa Pediatria”, nr 1 2016.
  5. R. Sabiniewicz, Trudne ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej – kiedy zamykamy, a kiedy nie?, „Kardiologia Inwazyjna”, nr 5 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl