Kobieta w amoku cyklotymii
Weronika Babiec

Jakie objawy daje cyklotymia? Co to za choroba?

Cyklotymia to zaburzenie afektywne, które charakteryzuje się łagodnym spadkiem nastroju przeplatającym się z okresami wzmożonego samopoczucia. Najczęściej diagnozowana jest u osób w młodym wieku i szacuje się, że dotyczy od 3 do 5 proc. populacji. Czym jest cyklotymia? Jakie są jej przyczyny i jak wygląda leczenie cyklotymii?

  1. Co to jest cyklotymia? Objawy cyklotymii
  2. Cyklotymia a ChAD i borderline
  3. Cyklotymia – diagnostyka, test
  4. Cyklotymia – przyczyny
  5. Cyklotymia – leczenie

Co to jest cyklotymia? Objawy cyklotymii

Cyklotymia to zaburzenie afektywne, czyli – jak sama nazwa wskazuje – ma związek z nastrojem. Zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) cyklotymia to „utrzymujące się stale wahania nastroju w postaci licznych okresów depresji i łagodnie wzmożonego samopoczucia”. Do rozpoznania zaburzenia wymagane są dwa lata niestabilności nastroju.

Natomiast w klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM-5) mamy do czynienia z zaburzeniem cyklotymicznym, które dotyczy osób będących chronicznie albo w stanie depresji, albo euforii. Co więcej, zgodnie z DSM-5 cyklotymia nie spełnia kryteriów żadnego z epizodów: depresyjnego, hipomaniakalnego i maniakalnego. Podobnie jak w ICD-10, do zdiagnozowania cyklotymii wymagany jest co najmniej 2-letni czas występowania objawów u dorosłych oraz roczny u dzieci i młodzieży.

Jakie są objawy cyklotymii? Pacjenci z zaburzeniem cyklotymicznym w stanie podwyższonego nastroju charakteryzują się następującymi objawami:

  • euforia,
  • natłok i gonitwa myśli,
  • nadmierny optymizm,
  • gadatliwość,
  • nieodpowiedzialność i impulsywność,
  • skłonność do zachowań ryzykownych,
  • wysokie poczucie własnej wartości,
  • pobudzenie,
  • zmniejszona potrzeba snu,
  • przekonanie o tym, że mogą dokonać „niemożliwego”.

Z kolei w momencie obniżonego nastroju pojawiają się symptomy takie jak:

Oba te stany w cyklotymii naprzemiennie przeplatają się między sobą. Niemniej jednak jednocześnie mogą pojawiać się kilkumiesięczne okresy bez występowania objawów.

Sprawdź preparaty na sen i stres na DOZ.pl

Cyklotymia a ChAD i borderline

Wiele osób zastanawia się, czy cyklotymia to ChAD, czyli choroba afektywna dwubiegunowa. Przebieg cyklotymii jest podobny do ChAD, niemniej jej objawy są znacznie łagodniejsze. Warto wiedzieć, że cyklotymia może zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju choroby afektywnej dwubiegunowej, dlatego powinna zostać poddana odpowiedniemu leczeniu.

Jednym z problemów diagnostycznych jest rozróżnienie cyklotymii od zaburzenia osobowości z pogranicza, czyli borderline. W cyklotymii i borderline można bowiem dostrzec pewne podobne objawy, takie jak np. impulsywność, wzmożone poczucie własnej wartości, ale i spadek nastroju oraz inne symptomy depresyjne. Jednak w przypadku borderline objawy te będą znacznie bardziej nasilone. Ponadto nastrój w borderline zmienia się bardzo szybko, nawet w ciągu kilku godzin.

Warto także znać różnice między cyklotymią a dystymią. Dystymia określana jest mianem małej depresji, ponieważ w jej przebiegu obserwowane są objawy podobne do depresji, ale nie spełniają kryteriów diagnostycznych tego zaburzenia, ponieważ są łagodniejsze. W cyklotymii również występują łagodne objawy depresyjne, ale w odróżnieniu od dystymii przeplatają się one ze stanami podwyższonego nastroju.

Cyklotymia – diagnostyka, test

Osobą, która zajmuje się diagnozą i leczeniem cyklotymii, jest lekarz psychiatra. Specjalista na podstawie wywiadu diagnostycznego oraz oceny psychologicznej i psychiatrycznej dokonuje wstępnego rozpoznania i proponuje dalszą ścieżkę postępowania. W diagnostyce cyklotymii psychiatra może zalecić np. prowadzenie tzw. dziennika nastroju, w którym pacjent będzie zapisywać, jaki nastrój odczuwa w różnych momentach w ciągu dnia.

Aby prawidłowo zdiagnozować cyklotymię, przede wszystkim należy kierować się kryteriami diagnostycznymi, wśród których jest wymóg co najmniej 2-letniego utrzymywania się objawów zaburzenia. Podczas diagnozy lekarz musi także wykluczyć inne zaburzenia, które mogą być mylone z cyklotymią, m.in. choroba afektywna dwubiegunowa, borderline, schizofrenia  czy dystymia.

Cyklotymia – przyczyny

Przyczyny zaburzenia cyklotymicznego do tej pory nie zostały dobrze zbadane. Zakłada się, że większe ryzyko wystąpienia tego schorzenia obserwowane jest u osób obciążonych genetycznie chorobami afektywnymi. Mówiąc o przyczynach cyklotymii, wskazuje się też na zaburzenia funkcjonowania niektórych neuroprzekaźników w mózgu: serotoniny, dopaminy i noradrenaliny.

Ponadto wystąpienie cyklotymii może być związane z silnym i przewlekłym stresem oraz z traumatycznymi doświadczeniami z przeszłości.

Cyklotymia – leczenie

Objawy cyklotymii w większości przypadków są na tyle łagodne, że wiele osób nie decyduje się skorzystać z pomocy specjalisty. Wahania nastroju jednak wyraźnie dezorganizują codzienne życie, a co więcej – wpływają na zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju ChAD. Osoby z cyklotymią zmagają się z objawami depresyjnymi, które mogą prowadzić do myśli, a nawet prób samobójczych. Z drugiej strony objawy podobne do epizodu hipomaniakalnego mogą skutkować impulsywnymi i ryzykownymi zachowaniami, dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia.

W leczeniu cyklotymii wykorzystuje się m.in. farmakoterapię pod postacią leków stosowanych w terapii choroby afektywnej dwubiegunowej. Ich celem jest natomiast zmniejszenie objawów cyklotymii oraz częstotliwości ich występowania.

Leczenie zaburzenia cyklotymicznego opiera się także na psychoterapii poznawczo-behawioralnej, która polega na m.in. znalezieniu sposobów radzenia sobie ze stresem, zmianie myślenia i zachowania oraz na zidentyfikowaniu tego, co wywołuje i nasila objawy cyklotymii. Wszystko to ma na celu złagodzić objawy lub całkowicie je zniwelować.

  1. Nitka-Siemińska, A., Siemiński, M., Wichowicz, H. i in. (2005). Dystymia. Psychiatria, 2(1), 40–43.
  2. Parker, G. i in. (2012). Cyclothymia. Depression and Anxiety, 29(6), 487–494.
  3. Perugi, G. i in. (2015). Cyclothymia reloaded: A reappraisal of the most misconceived affective disorder. Journal of Affective Disorders, 183, 119–133.
  4. World Health Organization. (2016). International statistical classification of diseases and related health problems (10th ed.).
  5. American Psychiatric Association. (2013). Cautionary statement for forensic use of DSM-5. In Diagnostic and statistical manual of mental disorders (5th ed.).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl